Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: premier znów zmienia zdanie w sprawie konsolidacji przemysłu obronnego? BBN i MON- dwa różne głosy w Białej Księdze, Sienkiewicz broni SKW

bumar.com
bumar.com

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



Paweł Wroński z Gazety Wyborczej w artykule Jak podłożyć stalową świnię pod kraba pisze, że premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek przedstawi informacje, na jakim etapie jest projekt konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Projekt miał być gotowy w marcu, choć tak naprawdę konsolidacja zbrojeniówki trwa od 2006 roku. (…) Za PHO (dawnym Bumarem) stoją Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ministerstwo Gospodarki, za HSW – Ministerstwo Obrony (…) Ciągle jednak nie wiadomo, jak będzie wyglądała konsolidacja polskiego przemysłu obronnego. Pierwotna mówiła o tworzeniu jednego wielkiego holdingu, w którym powstaną autonomiczne piony produkujące poszczególne rodzaje uzbrojenia, ale wszystko wskazuje na to, że jest ona nieaktualna.

Zobacz także:Polski Holding Obronny i BAE Systems opracują wspólnie czołg?

Maciej Walaszczyk z Naszego Dziennika w artykule Pohukiwanie za SKW pisze, że po raz pierwszy od ujawnienia informacji o poleceniu zawarcia umowy między polską SKW a rosyjską FSB glos w tej sprawie zabrał Bartłomiej Sienkiewicz, nadzorujący służby specjalne, w tym wojskowy kontrwywiad. Szef MSW twierdzi, że ujawnianie tego rodzaju porozumień jest w prawie rosyjskim obligatoryjne, natomiast w polskim porządku prawnym – nie (…) Federalna Służba Bezpieczeństwa podpisała do tej pory 142 takie porozumienia, w tym z wieloma państwami NATO (…) Po ujawnieniu informacji o poleceniu prezydenta Władimira Putina obligującym FSB do zawarcia umowy z polskim kontrwywiadem wojskowym Antoni Macierewicz i Marek Opioła zarzucili szefowi SKW gen. Januszowi Noskowi ukrywanie szczegółów współpracy. Posłowie PiS skierowali do premiera wniosek o jego odwołanie i zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (…)Â  ostro na doniesienie posłów zareagował minister Sienkiewicz, który ich wystąpienie ocenił jako „skandaliczne i niegodne posłów RP". – To atak opozycji z zarzutem, że część polskich służb działa w obcym interesie lub zachowuje się nielojalnie w stosunku do własnego państwa. Nic takiego nie ma miejsca – oświadczył szef MS


Przeczytaj: Putin chce współpracy polskiego i rosyjskiego kontrwywiadu wojskowego

Nasz Dziennik w rozmowie z Tomaszem Szatkowski, prezesem fundacji Narodowe Centrum Studiów Strategicznych (Siły rezerwowe to lipa) pisze, że Biała Księga to jawna i do pewnego stopnia poprawiona edycja Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, który trwał od końca 2010 do połowy 2012 roku. Zasadnicza zmiana to fakt, że po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie, opracowanym i firmowanym przez obecnie rządzącą ekipę, mówi się o obronie terytorium naszego kraju i istnieniu choćby niewielkiej możliwości wybuchu konfliktu zbrojnego w naszym regionie. Szatkowski pisze też o różnicach pomiędzy MON i BBN w kwestii obronności państwa: Zarówno MON, jak i BBN chcą modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Oba ośrodki nie nadają wreszcie tak dużego znaczenia problemowi rezerw osobowych, choć MON wraca do szkolenia rezerwistów. Mam wrażenie, że podejście resortu jest nieco bardziej zbalansowane. Nie przywiązuje on aż takiej wagi do opierania mobilności na śmigłowcach, a raczej na tradycyjnych pojazdach zmechanizowanych. Większy nacisk kładzie na zwiększenie siły ognia, a więc także na modernizację artylerii, budowę systemów dalekiego rażenia czy modernizację wojsk zmechanizowanych i pancernych. MON planuje też zakup okrętów podwodnych z pociskami rakietowymi, co jest ciekawą opcją.

Zobacz: Niepełna diagnoza bez planu naprawy – Biała Księga o polskim potencjale obronnym

SE w tekście Prokuratura o śmierci Blidy pisze, że okoliczności śmierci Barbary Blidy badane były rzetelnie, wszechstronnie, wielowątkowo i wielokierunkowo – uważa prokurator generalny Andrzej Seremet. Zapowiada też ujawnienie dokumentów ze śledztwa. To odpowiedź na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. TVN24 przypomina, że prof. Irena Lipowicz na początku kwietnia skierowała pismo do Seremeta w sprawie śledztw prowadzonych po śmierci Blidy. Była posłanka SLD popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., gdy ABW przyszło do jej domu w Siemianowicach, aby ją zatrzymać.

(PAM)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama