Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Ławrow i Westerwelle w Warszawie, Sienkiewicz reformuje służby, Nowy wydział w HSW, Amerykański gaz zagrozi Rosji

Fot. poltavabloggen.blogspot.com
Fot. poltavabloggen.blogspot.com

Przegląd sobotniej prasy polskiej pod kątem bezpieczeństwa.



Piotr Falkowski z Naszego Dziennika o wynikach polsko-niemiecko-rosyjskiego szczytu w Warszawie w artykule Zapłacimy za utylizację rosyjskiej amunicji: Relacje Rosji z Unią Europejską i NATO to główne tematy rozmów w Warszawie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji. (...) Ogłoszono natomiast, że Polska i Niemcy mają wesprzeć finansowo i technologicznie Rosję w projektach utylizacji przestarzałej amunicji przechowywanej na terenie obwodu kaliningradzkiego. Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy ton potencjalnie niebezpiecznych materiałów. Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow mówili m.in. o kontroli arsenałów wojskowych w zakresie przestrzegania międzynarodowych porozumień rozbrojeniowych. W tym kontekście padło pytanie o rosyjską bazę lotniczą na terenie Białorusi, której budowę zapowiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podczas wizyty w Mińsku Ławrow podkreślił, że nowa instalacja wojskowa w pobliżu granic NATO wynika z praktycznego połączenia sił zbrojnych Rosji i Białorusi "w ramach jednego państwa Związku Białorusi i Rosji". Obie armie "niczym się już nie różnią, lecz bronią naszej wspólnej granicy" - zaznaczył. (...) Westerwelle podniósł kwestię zapobiegania przepływowi broni do Syrii, wezwał też do dokładnego zbadania zarzutów o używanie przez władze Syrii broni chemicznej.

Czytaj też: Nowy szef ABW w tandemie z ministrem Sienkiewiczem?

Bogdan Wróblewski z Gazety Wyborczej o reformie CBŚ i ABW w tekście Sienkiewicz: Rozpętam drugą wojnę z przestępczością:  ABW nie będzie się zajmowała zorganizowaną przestępczością i narkotykami. Archiwa, źródła informacji i sprawy przejmie CBŚ. Ogłosił to wczoraj nowy szef MSW i nowy koordynator ds. służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz na swojej pierwszej konferencji prasowej po objęciu stanowiska 25 lutego. Więcej szczegółów reformy służb nie zdradził. Przedstawi je najpierw premierowi, prawdopodobnie 21 maja podczas posiedzenia kolegium ds. służb. (...) - Chcemy zlikwidować dublujące się struktury i kompetencje - tłumaczył w piątek min. Sienkiewicz. To element nowej, drugiej wojny ze zorganizowaną przestępczością (pierwszą była wojna z gangami zakończona rozbiciem „Pruszkowa" i „Wołomina" przez CBŚ wiatach 2000-02). Teraz ma to być wojna z przestępczością białych kołnierzyków, przestępczością finansową, bo na wyłudzeniach VAT oraz oszustwach na podatku akcyzowym związanych z obrotem stalą, paliwami czy granulatem srebra państwo traci kilkanaście miliardów złotych rocznie.

Czytaj też: Przejęcie polskich Azotów przez Acron umożliwi mu rozpoczęcie europejskiej ekspansji opartej na tanim rosyjskim gazie

Andrzej Talaga o skutkach amerykańskiej ekspansji gazowej w artykule Pistolet gazowy Ameryki w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej: Waszyngton przyłożył właśnie palec wskazujący do cyngla pistoletu, który ją odstrzeli jako gazową potęgę.(...) Administracja prezydenta Obamy wydała bowiem zgodę na budowę drugiego terminalu, którym Ameryka będzie wysyłać w świat gaz łupkowy. (...) W ciągu dekady rynki zaleje tani surowiec amerykański, co w połączeniu z inwestycjami w terminale w Polsce, na Litwie i na Ukrainie spowoduje, iż region będzie miał nieograniczony dostęp do paliwa sprzedawanego przez naszego sojusznika, infrastrukturę do jego odbioru, a po rozbudowie gazociągów także przesyłu do innych krajów, a wszystko przy całkowitym pominięciu Rosji. 

Czytaj: Partnerstwo Wschodnie, projekty inwestycyjne, energetyka i EURO – tym interesowały się obce wywiady w 2012 roku

O planach min. Sienkiewicza pisze również Artur Kowalski na łamach Naszego Dziennika w tekście Sienkiewicz wyprawia się na wojnę: Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział wczoraj podjęcie wzmożonych działań na rzecz walki ze zorganizowaną, gospodarczą przestępczością, działającą na szkodę budżetu państwa. Do priorytetów swojego resortu zaliczył również „ochronę najsłabszych". Zakomunikował, że „państwo polskie nie będzie się kończyć na progu prywatnego domu". W zreformowanym Centralnym Biurze Śledczym ma przybyć od 200 do 300 etatów. Minister poinformował, ogłaszając priorytety objętego niedawno resortu, że wzmocnienie CBŚ będzie służyć walce ze zorganizowaną przestępczością, działającą w dziedzinie gospodarki na szkodę budżetu państwa. Sienkiewicz mówił wręcz o wojnie toczonej z przestępczymi organizacjami „białych kołnierzyków". 

Czytaj też: Przekształcenia polskiego przemysłu zbrojeniowego – kolejna odsłona

Nasz Dziennik - Nowy wydział w hucie: Do końca przyszłego roku w Hucie Stalowa Wola zacznie pracę nowa jednostka: wydział produkcji luf długich (powyżej 4,5 metra i kalibru 155 mm). (...) Nowe lufy będą miały zastosowanie w trzech produktach huty: armatohaubicach Kryl i Krab oraz automatycznych moździerzach Rak.

Dziennik Polski - Służby będą współpracować przy igrzyskach: Służby specjalne Wielkiej Brytanii i Rosji będą współpracować przy zapewnianiu bezpieczeństwa zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku – ogłosił szef brytyjskiego rządu David Cameron po rozmowach z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

rp.pl/PAP - Kerry: USA zdobyły "solidne dowody" użycia broni chemicznej w Syrii: Amerykański sekretarz stanu John Kerry oświadczył, że USA zdobyły "solidne dowody" wykorzystania broni chemicznej przez władze Syrii. W czasie zorganizowanego przez Google, telewizję NBC i Departament Stanu czatu z internautami, szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych powiedział o "potwornym wyborze, którego dokonał reżim (Baszara) Asada poprzez zabicie od 70 do 100 tysięcy własnych obywateli, w tym uciekając się gazu". (...) W piątek również turecki premier Recep Tayyip Erdogan oskarżył władze Syrii o stosowanie broni chemicznej. W ubiegłym tygodniu w Turcji zaczęto pobierać próbki krwi od przewiezionych przez granicę na leczenie rannych Syryjczyków, by ustalić, czy padli oni ofiarą ataku chemicznego.

Czytaj:  ONZ: to rebelianci użyli broni chemicznej w Syrii

Remigiusz Półtorak z Dziennika Polskiego o wyborach w Pakistanie w artykule Talibowie wracają do wielkiej gry: Dzisiejsze wybory parlamentarne już są historyczne, a mogą być jeszcze bardziej, bo faworytem na premiera jest Nawaz Sharif, lider Ligi Muzułmańskiej, dotychczas dwukrotnie piastujący tę funkcję. Dla USA to nie jest dobra wiadomość. Szczególnie teraz, gdy sąsiedni Afganistan ciągle jest pogrążony w wojnie, a talibowie raz za razem wychylają głowę, coraz bardziej zyskując na znaczeniu. I, co ważne, znajdują posłuch. Na dzisiaj zaplanowali serię zamachów samobójczych - w proteście przeciwko, jak to określili, "nie islamskim" wyborom - aby storpedować głosowanie w różnych częściach kraju.

Czytaj też: Afganistan: Talibowie rozpoczynają wiosenną ofensywę

Piotr Czartoryski-Sziler z Naszego Dziennika o sprawie płk. Zbigniewa S. w artykule Z zarzutami, ale na stanowisku:  Dowództwo Sił Powietrznych szykowało się z wysłaniem do MON wniosku o przedłużenie kadencji na stanowisku szefa Oddziału Wychowawczego DSP płk Zbigniewowi S. Wcześniej mężczyznę, na wniosek prokuratury, zawieszono w czynnościach służbowych. Pułkownika Zbigniewa S., od 2010 r. szefa Oddziału Wychowawczego w Dowództwie Sił Powietrznych, dwa miesiące temu zatrzymali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego i żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła mu sześć zarzutów, m.in. przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją publiczną, oszustwa na szkodę wojska, wyłudzenia i podrabiania dokumentów. (...) Tymczasem - jak dowiedział się "Nasz Dziennik" - zawieszony w czynnościach służbowych szef Oddziału Wychowawczego DSP, którego obowiązki czasowo przejął ppłk. Sławomir Gąsior, był nadal typowany na to stanowisko. (...) Gdy sprawę wniosku o przedłużenie kadencji pułkownika S. zaczął drążyć "Nasz Dziennik", okazało się, że został on nagle bardzo szybko wycofany.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama