Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Anders był jak Mojżesz, Austriackie wojsko zbankrutuje jesienią, ONZ oskarża separatystów, W 2015 r. możliwa umowa o ruchu bezwizowym Ukraina - UE, Dzielni Pancerniacy

Sobotni przegląd prasy

Super Express, Anders był jak Mojżesz, W 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino DR PETER CADDICK-ADAMS brytyjski historyk i analityk, doradca rządu brytyjskiego w rozmowie z Mirosławem Skowronem. 

SE: W Polsce rola Polaków w zwycięstwie to legenda. Jak to wygląda dla kogoś z zewnątrz

- Ta rola była absolutnie kluczowa. I nie mówię tak dlatego, że rozmawiam z polskim dziennikarzem (śmiech). Co więcej, w latach 40. w gazetach dodatkowo podkreślano, że ludzie zdobywający klasztor przeszli obozy koncentracyjne w Rosji zwane gułagami, przeszli cały pełen poświęceń szlak z ZSRR przez Irak i Palestynę, Afrykę Północną... To nie jest historia znana tylko w Polsce. Ten kontekst jest kluczowy, jeżeli mówi się o tym, dlaczego polscy żołnierze byli tak zdeterminowani. Oni zdawali sobie zresztą sprawę z tego, że są symbolem dla całej Polski.

SE: Pojawiały się głosy krytyczne, że Polacy zginęli tam niepotrzebnie. Zarzucano to gen. Andersowi.

Anders przestał wówczas być już tylko dowódcą wojskowym. Po śmierci Sikorskiego dla ludzi, którzy przeszli z nim całą drogę z Syberii do Włoch, był jak Mojżesz. Był liderem politycznym, symbolem wolnych Polaków na całym świecie. We wspomnieniach wyraźnie widać, że on czuł tę odpowiedzialność na własnych barkach. I szukał możliwości rzucenia swoich ludzi do zwycięskiego boju. I owszem, później krytykowano go, że mógł odmówić ataku na Monte Cassino...

SE:Mógł odmówić. Miał wybór 

Owszem miał, bo po drugiej bitwie proponowano mu to jako możliwość. Tyle że co to za wybór ! Na wojnie ludzi rzucono by na inny odcinek frontu, gdzie podczas kampanii ginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

SE: W Polsce w ostatnim czasie pojawiło się kilku publicystów, którzy twierdzą, że posyłanie ludzi na śmierć w Powstaniu Warszawskim czy pod Monte Cassino było bezsensowne.

-Słyszałem o tym, ale wie pan, to są takie opowieści nieco oderwane od rzeczywistości. Jakkolwiek byśmy mówili o sytuacji ówczesnej wojny i polityki.

 

Polska, Austriackie wojsko zbankrutuje jesienią: Budżet sił zbrojnych Austrii jest tak mały, że ich utrzymanie w obecnej formie jest "finansowo niemożliwe". Jak powiedział mediom minister obrony Gerald Klug, pieniądze na wojsko skończą się jesienią. Austriackie wojsko jest ofiarą cięć budżetowych trwających od początku kryzysu w latach 2007-2008. Wydatki na cele militarne są nieustanie cięte i w tym roku siły zbrojne mają do wydania 1,948 mld euro. 1,3 mld jest zarezerwowane na cele osobowe, czyli pensje, emerytury czy renty. Austriackie wojsko liczy około 26 tys. żołnierzy, z czego 12 tys. to poborowi służący po pół roku. Najcenniejsze uzbrojenie to 15 myśliwców Eurofighter, osiem śmigłowców UH-60 Blackhawk i 114 czołgów Leopard 2A4 wspartych przez nieco ponad sto nowych wozów opancerzonych.

Nasz Dziennik, ONZ oskarża separatystów, Łukasz Sianożęcki: ONZ informuje o coraz częstszym łamaniu praw człowieka na Ukrainie przez pro rosyjskich separatystów. Rosja twierdzi, że raport agencji na ten temat sfałszowano.
- Obserwatorzy ONZ na Ukrainie stwierdzili alarmujące pogorszenie się sytuacji w zakresie praw człowieka na wschodzie kraju i poważne problemy na Krymie - powiedziała wysoki komisarz NZ ds. praw człowieka Navi Pillay. "Osoby mające wpływ na zbrojne grupy odpowiedzialne w znacznej części za przemoc na wschodzie Ukrainy muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby okiełznać tych ludzi, którzy wydają się zdeterminowani, by rozerwać kraj na strzępy" - podkreśliła Pillay w oświadczeniu. Autorzy dokumentu wskazują, że milicja i lokalne władze we wschodniej Ukrainie, działając w zmowie, uczestniczyły w nielegalnych działaniach i przejmowaniu miast przez zbrojne grupy separatystyczne. Podkopuje to - ich zdaniem - rządy prawa i gwarancje przestrzegania praw człowieka na tych obszarach. Misja podała, że jednocześnie stara się weryfikować doniesienia o nadużyciach ze strony ukraińskich sił rządowych. Obserwatorzy podali, że dotarły do nich raporty z wiarygodnych źródeł o dokonywanych przez wojskowych zatrzymaniach, które są równoznaczne z "wymuszonymi zniknięciami".

Dziennik Bałtycki, Sikorski: w 2015 r. możliwa umowa o ruchu bezwizowym Ukraina - UE: Do połowy przyszłego roku Ukraina może podpisać umowę o ruchu bezwizowym z UE - przekonywał w piątek w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z kierownictwem MSZ Ukrainy. Sikorski zaznaczył, że ruch bezwizowy z UE jest możliwy, jednak Ukraina musi spełnić lalka wymogów, m.in. przyjąć ustawę antydyskryminacyjną, ustawę o uchodźcach i ustawę o ochronie danych osobowych oraz wprowadzić paszporty biometryczne. - Jeżeli zrobicie to, co do was należy, to przyspieszymy po naszej stronie i jest to możliwe do końca pierwszej połowy przyszłego roku - oświadczył. Szef polskiej dyplomacji nazwał Ukrainę strategicznym partnerem. - Uważamy, że spośród państw, które nie są członkami NATO ani Unii, Ukraina jest jedynym prawdziwie strategicznym partnerem Polski - powiedział Sikorski. 

Gazeta Wyborcza - Poznań, Dzielni Pancerniacy, Piotr Bojarski: Ćwierć wieku historii wielkopolskich pancerniaków pokazuje nowa wystawa czasowa Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. Kiedy myślimy o poznańskich pancerniakach z czasów II RP, przed oczami stają nam obrazki czołgów Renault, które pomogły Wojsku Polskiemu zwyciężyć w woj nie z bolszewikami. I rzeczywiście, legendarne maszyny Renault FT-17 królują na nowej wystawie w Odwachu (m.in. na rewelacyjnym, unikalnym filmie nakręconym z ćwiczeń 1. Pułku Pancernego w Biedrusku). Warto jednak pamiętać, że pancerniacy to także żołnierze wielkopolskich pociągów pancernych "Poznańczyk", "Danuta", "Rzepicha" i "Goplana". Wszystkie te pancerne składy po zwycięstwie powstania wielkopolskiego zostały również wykorzystane w walkach z bolszewikami pod Warszawą. Wystawa w Odwachu pokazuje dzieje wielkopolskiej broni pancernej w latach 1919-1945. Po klęsce w kampanii wrześniowej tradycje pancerniaków kontynuował 15. Pułk Ułanów Wielkopolskich. Swój chrzest bojowy jednostka przeszła we Włoszech w ramach 2. Korpusu Polskiego. Pancerniacy odegrali ważną rolę w zdobyciu Monte Cassino.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jack Bauer

    Austriacy bankrutują, a MON będzie się przyglądał ich Leo 2 jak wcześniej holenderskim, niezdolny do najmniejszej aktywności. No bo tylko niemieckie oferty były ciekawe z racji całego brygadowego majdanu towarzyszącego czołgom. Tyle tylko, że w przypadku przezbrajania pojedynczych batalionów w brygadach zmechanizowanych (2 i 21 na wozach z Austrii i może 1 na hiszpańskich) otoczka może być już polska.

    1. obywatel

      Zgadzam się.Myśl ciekawa, aby przezbroić kolejną brygadę pancerną.Trzeba tylko śledzić sytuację w Austrii oraz Hiszpanii oraz mieć wolę ku takiej działalności.

Reklama