Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wywiad z szefem MON; Władze Kremla krytykują przeniesienie żołnierzy USA z Niemiec do Polski; Podsumowanie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy jako Zwierzchnika SZ RP; Spekulacje na temat Fort Trump

Fot. KPRP
Fot. KPRP

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Wracamy do szkoleń”: Wywiad z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Planujemy w tym roku przeszkolić do 20 tyś. ochotników. Zapraszamy wszystkich chętnych na ćwiczenia, zarówno tych, którzy już mieli styczność z wojskiem, jak i tych, dla których będzie to pierwszy raz. [...] W tym zawiera się również odtworzenie zdolności rezerwy. I nie bez powodu mówię tu o odtworzeniu, bo przez lata ten podstawowy potencjał państwa był zaniedbywany. Dość powiedzieć, że w latach 2009-2012 nie wezwaliśmy na ćwiczenia ani jednego rezerwisty, zaś w roku ubiegłym było to już bez mała 40 tyś. przeszkolonej rezerwy.”


Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Putin boi się sojuszu Polski i USA”: Władze Kremla krytykują wzmacnianie wschodniej flanki NATO żołnierzami USA. „Odkąd prezydent USA Donald Trump polecił wycofać część stacjonujących w Niemczech amerykańskich wojsk, zaczęły się spekulacje ws. przeniesienia ich do Polski. Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa powiedziała, że budzi to niepokój rządzących tym krajem. [...] Biały Dom i Pentagon nie potwierdziły dotąd tych doniesień, ale też im nie zaprzeczyły. Premier Mateusz Morawiecki, komentując te doniesienia, powiedział, że Polska chętnie przyjmie więcej amerykańskich żołnierzy.”


Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Co zmieniła prezydentura Andrzeja Dudy”: Podsumowanie 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy, w tym również w sektorze obronności i bezpieczeństwa. „[...] na oficjalnej stronie internetowej prezydenta zwrócono także uwagę na to, że jeżeli chodzi o obronność, to priorytetami prezydenta były m.in.: trwała obecność wojsk NATO w Polsce, reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP oraz utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej.”Szymon Płóciennik, Gazeta Wyborcza, „Manewry wokół fortu”: Spekulacje dotyczące powstania Fortu Trump w Polsce. „Sikorski podkreśla: - Nie uważam, żeby można było wynająć supermocarstwo tak jak firmę ochroniarską. Przy podejmowaniu takich decyzji USA kierują się własnym interesem strategicznym. [...] Radosław Sikorski uważa, że tweet Georgette Mosbacher <<daje nadzieję, że ambasador USA ma coś w zanadrzu>>.”


Reklama

Komentarze

    Reklama