Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Umowa offsetowa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego; Co dalej z europejską armią?

fot. J.Sabak
fot. J.Sabak

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Polska Codziennie, „Dla Polski i w Polsce”: Wartość umowy offsetowej, która jest warunkiem zawarcia umowy głównej, wynosi 395 mln 82 tys. 750 zł. Umowa przewiduje m.in. wsparcie techniczne ze strony Leonardo przez 10 lat. „PZL-Świdnik jest głównym wykonawcą umowy dotyczącej śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej - poinformował w piątek wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, w Świdniku będzie produkowanych wiele strukturalnych zespołów dla śmigłowców AW101. [...] W ramach offsetu dojdzie także do transferu wiedzy i nowych miejsc pracy. Dodał, że pozyskanie nowych kompetencji przełoży się na kolejne zamówienia. Skurkiewicz zaznaczył, że w momencie podpisania umowy będą znane szczegóły dotyczące produkcji śmigłowców AW101 dla polskiej armii.”


Gazeta Wyborcza, „Euromity – Armia Brukseli”: Największymi zwolennikami europejskiej armii jest prezydent Emmanuel Macron oraz kanclerz Angela Merkel. „Bruksela chciałaby powołać europejską armię z połączenia, a także zamiast wojsk poszczególnych krajów Unii. To marzenie najgorliwszych zwolenników zamiany UE w ścisłą federację, ale obecnie nikt nad tym w Unii nie pracuje ani na poważnie nie wierzy, by taka nowa armia była celem osiągalnym w najbliższych kilku dekadach. [...] <<Armia europejska>> służy m.in. za hasło mające doprowadzić do powołania stosunkowo niewielkich europejskich sił interwencyjnych wysyłanych w razie potrzeby np. do Afryki.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.