Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Sobota z Defence24.pl: Rozpoczynają się największe w tym roku ćwiczenia Dragon-19; Reakcja Rosji na decyzję o zwiększeniu wojsk amerykańskich w Polsce; Wywiad z dyrektorem Instytutu Polityki Światowej w Waszyngtonie; Sukces wizyty Prezydenta RP w USA

Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sebastian Moryń, Gazeta Polska Codziennie, „Wojna potrwa 10 dni”: W ćwiczeniach Dragon - 19 ma uczestniczyć ok. 18 tysięcy żołnierzy polskich oraz 3 tysiące z państw sojuszniczych. „Prowadzenie operacji obronnej na lądzie, morzu, w powietrzu i cyberprzestrzeni. Przeciwdziałanie głównym wyzwaniom dla bezpieczeństwa. Współpraca wszystkich rodzajów wojsk i służb. Ponad 2500 jednostek sprzętu na poligonach w całym kraju. Dziś rozpoczyna się główna część manewrów <<Dragon-19>>, kluczowego przedsięwzięcia Sił Zbrojnych RP w tym roku.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Moskwa znów grozi”: Negatywna reakcja rosyjskich władz na podpisanie porozumienia polsko – amerykańskiego zwiększające liczebność US Army w Polsce. „Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych krytykuje polsko- amerykańskie porozumienie, które przewiduje wysłanie do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy USA. <<Z żalem odebraliśmy decyzję Waszyngtonu i Warszawy o rozmieszczeniu w Polski wzmocnionego kontyngentu wojskowego USA. Uważamy, że w ten sposób zadano potężny cios jednemu z kluczowych postanowień Aktu stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku>> - napisano w oświadczeniu rosyjskiego resortu dyplomacji."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Sojusz do pogłębienia”: Wywiad z dr. Johnem Lenczowskim, dyrektorem Instytutu Polityki Światowej w Waszyngtonie. „Musi pan wiedzieć, że w amerykańskich kręgach wojskowych jest wiele uznania dla Polski, Polaków, polskich Sił Zbrojnych i waszej woli bronienia się, bronienia Zachodu, aktywnego udziału w NATO, wsparcia w dziedzinie wywiadu itd. To uznanie potwierdza wielu ekspertów naukowych. W tej części świata polskie analizy na temat tego, co dzieje się w Rosji, są uważane za najlepsze. Bardzo liczę na pogłębienie relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi w obszarach, o których mniej się mówi, zatem nie tylko współpracy wojskowej i wywiadowczej.”


Grzegorz Kucharczyk, Nasz Dziennik, „Miliardy na armię”: Komentarze i oceny po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. „Zwiększanie kontyngentu amerykańskiego stacjonującego (<<trwale, ale rotacyjnie>>) w naszym kraju jest wydarzeniem, którego znaczenia politycznego nie sposób przecenić. To nie tylko sygnał dla Rosji, ale również do naszych sojuszników w NATO, że stopniowo tzw. twarda infrastruktura najważniejszego członka Paktu przesuwa się na wschód od Odry.”


Komentarze (2)

  1. Tak myślę

    Na zdjęciu strzelający Żołnierze, a gdzie choćby najprostszy celownik optyczny na Berylu, by mieć minimalną przewagę nad przeciwnikiem?

  2. Palmel

    My będziemy mówić "bronienia Zachodu" a Włoski minister przemysłu będzie mówić że rusofobia Polski i krajów bałtyckich niszczy Włoską gospodarkę