Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobota z Defence24.pl: Rosyjskie lotnictwo bombarduje Idib; Żołnierze zbudują zapasowy rurociąg po awarii oczyszczalni w Warszawie; Kontrowersje wokół systemu Pegasus; Wywiad z gen. Różańskim; Prezydent USA przełożył wizytę w Polsce
Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Petar Petiovic, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja topi Syrię we krwi”: ONZ alarmuje, że rosyjskie lotnictwo bojowe popełnia kolejne zbrodnie na cywilach w Syrii. W prowincji Idlib trwa ofensywa wojsk syryjskich przeciwko rebeliantom. „Ofiarami nalotów i bombardowań są jednak przede wszystkim cywile. Na forum Rady Bezpieczeństwa zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Mark Lowcock alarmował, że od końca kwietnia br. w wyniku ataków zginęło ponad pół tysiąca cywilów, w tym wiele kobiet i dzieci. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że kolejne 3 mln osób czeka na pomoc i powstrzymanie bombardowań.”
Fakt, „Żołnierze zbudują rurę”: Żołnierze z Dęblina zbudują rurociąg na moście pontonowym po katastrofie ekologicznej, po awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie. „Na spotkaniu sztabu kryzysowego w Kancelarii Premiera zdecydowano, że żołnierze zbudują awaryjny rurociąg tłoczący ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy.”
Wojciech Czuchnowski, Sylwia Czubkowska, Gazeta Wyborcza, „Pegasus śledzi dla CBA”: Kontrowersje wokół zakupu i wykorzystania systemu Pegasus przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. „Pegasus jednak nie podlega pod żadną z tych metod inwigilacji i obserwacji. Jego funkcjonowania nie reguluje polskie prawo. Do tej kwoty CBA dodało 8 mln zł na wdrożenie systemu. Na fakturze zakupu <<środków techniki specjalnej>> jest pieczątka szefa CBA i warszawskiej firmy informatycznej będącej prawdopodobnie pośrednikiem pomiędzy CBA a izraelską firmą sprzedającą Pegasusa. Cena zgadza się z kwotą, jakiej firma ta żąda za system (pakiet podstawowy) w innych krajach. Zakupu dokonano 29 września 2017 r. Aktywność systemu Pegasus w Polsce zaczęła się półtora miesiąca później.”
Donata Subbotko, Gazeta Wyborcza, „Celem wojny nie jest śmierć”: Wywiad z gen. Mirosławem Różańskim, byłym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych oraz prezesem i założycielem fundacji Stratpoints. „Wolałbym, żeby przy jednej konsoli stał wyszkolony żołnierz, który ma w powietrzu np. pięć aparatów latających. I będzie mógł tymi narzędziami unieszkodliwić system, który nam zagraża. Marzy mi się, że będziemy mieli centrum analityczne, ukryte głęboko pod ziemią, tak wyposażone, byśmy wiedzieli, co się dzieje wzdłuż naszej granicy i kilka tysięcy kilometrów od niej.”
Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, „Trump przełożył wizytę”: Prezydent USA przełożył wizytę do której miało dojść 1 września w Polsce. „Zamiast Trumpa do Polski przyjedzie wiceprezydent Mike Pence. - Ta decyzja jest jak najbardziej zrozumiała, chodzi o realne zagrożenie. Wszyscy doskonale wiemy, pamiętamy, że poprzednie huragany, które nawiedzały Stany Zjednoczone, Florydę, niosły za sobą zniszczenie.[...] Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla wojsk amerykańskich - sześć mamy uzgodnionych, rozmawialiśmy o siódmej lokalizacji, a więc mamy trochę więcej czasu, żeby dojść do konkluzji - powiedział Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Boltonem.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie