Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Rosną ambicje Teheranu; Kontrowersje wokół przetargów na mundury i sprzęt; MiG-21 nie wróci do Łodzi; Duda w Brukseli

Rumuński MiG-21 Lancer, znajdujący się w służbie czynnej. Fot. J.Sabak
Rumuński MiG-21 Lancer, znajdujący się w służbie czynnej. Fot. J.Sabak
Autor. J.Sabak

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Rosną ambicje Teheranu": "Wśród państw muzułmańskich Bliskiego Wschodu doszło do bardzo silnego pęknięcia na dwa bloki według podziału w przybliżeniu religijnego, choć w sporze tym wcale nie chodzi o interpretację Koranu (...) Iran dzięki zawartym w lipcu ub.r. porozumieniom z Zachodem może ponownie sprzedawać ropę naftową, a więc będzie konkurował z państwami Półwyspu Arabskiego na rynku naftowym." W artykule przytaczane są opinie dr Jacka Raubo, eksperta Defence24.pl: "Iran ma o wiele bardziej stabilny system polityczny i armię z wysokim morale. Gdy uzyska dostęp do najnowszych technologii, w tym podwójnego przeznaczenia, może bardzo szybko nadrobić opóźnienia w stosunku do Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników."


MT, Polska - Dziennik Łódzki, "Samolot nie wróci przed łódzką halę": "MIG-21 nie wróci na cokół przed Halą Sportową w Łodzi.". Maszyna została usunięta z cokołu przed dwoma laty, z powodu zmiany przepisów. Pomimo wysiłków łódzkich samorządowców nie zdołano znaleźć innego myśliwca tego typu, który spełniałby wymogi i mógłby zostać umieszczony na cokole.


KL, Nasz Dziennik, "Duda w Brukseli":  "Prezydent Andrzej Duda leci 18 stycznia do Brukseli na spotkanie z przedstawicielami NATO i UE." W trakcie wizyty planowane są spotkania Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove'm.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Wojskowy układ do rozbicia"Autor postuluje zbadanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne przetargów na umundurowanie i wyposażenie dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Wskazuje, że część przedsiębiorstw dążyło do uzyskania ważnych danych przed rozpoczęciem postępowań, korzystając z wiedzy byłych żołnierzy. To z kolei miało powodować bardzo poważne zaburzenie konkurencji.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. pracownik ochrony

    Można tu wspomnieć o wydawaniu nie małych pieniędzy na remont infrastruktury, remont już byłej jednostki wojskowej w Poznaniu na Ławicy, przebudowa, wymiana urządzeń na stołówce, remonty budynków, wyremontował i budynki po roku przyszedł rozkaz o rozwiązaniu jednostki wojskowej. Po opuszczeniu obiektu przez wojsko, został okradziony przez ludzi z ochrony wywozili co się dało:(

Reklama