Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: MON zapowiada nowy system naboru do wojska; Wspólne oświadczenie Francji, Niemiec, Kanady oraz USA ws. ataku na Skripalów; Precedensowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Fot. MON
Fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Będzie więcej oficerów”: Podczas uroczystości promocji na pierwszy stopień oficerski w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – zapowiedział istotne zmiany w procedurze rekrutacji do wojska. „Potrzebujemy w wojsku polskim więcej oficerów - mówił w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (49 l.) [...] Szef MON zapowiedział też zmianę systemu naboru do zawodowej służby wojskowej. Procedury mają być uproszczone, tak żeby „wszyscy ci, ! którzy wiążą przyszłość z armią, nie j byli zniechęcani".”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja napiętnowana za atak na Skripalów”: Kraje, które wydały oświadczenie zaapelowały również do Kremla o ujawnienie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wszystkich szczegółów dotyczących produkcji środka paralityczno-drgawkowego nowiczoka, którego najprawdopodobniej użyto w ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu. „Kraje zachodnie stają murem za Londynem w jej konflikcie z Moskwą z powodu ataku na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę. Francja, Niemcy, Kanada oraz USA we wspólnym oświadczeniu z Wielką Brytanią podkreśliły, że zgadzają się, iż za atakiem chemicznym na Skripalów „niemal na pewno" stoi Rosja.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Haga staje w obronie ludu Rohingya”: Prokuratorze rozpoczną zbieranie dowodów w sprawie, jednakże aktu oskarżenia można się spodziewać najwcześniej za pięć lat „Wypędzeni z Mjanmy muzułmanie Rohingya mają nieoczekiwanego sojusznika. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze podjął precedensową decyzję: uznał, że ma prawo zająć się oskarżeniami o zbrodnie popełniane przez generałów z Mjanmy, mimo iż kraj ten nie jest jego członkiem. [...] Teraz jednak prawnicy z wydziału przygotowawczego Trybunału zastosowali twórczą interpretację przepisów. Uznali, że chociaż przemoc, która zmusiła ponad 700 tyś. Rohingya do ucieczki, miała miejsce na terenie Mjanmy (dawniej Birma), częścią tego przestępstwa było przybycie uchodźców do Bangladeszu, który podpisał statut MTK.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama