Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Sobota z Defence24.pl: Koncepcja OT już gotowa?; Dżihadyści grożą zamachami na plażach; Stomil Poznań będzie głównym dostawcą opon dla wojska i innych służb?; Państwo Islamskie wznowiło ataki chemiczne

Zdjecie poglądowe fot. Opolska OT
Zdjecie poglądowe fot. Opolska OT

Sobotni przegląd pracy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

GU, Gazeta Wyborcza, "Macierewicz: Koncepcja OT już - już": "Koncepcja OT już-już - W najbliższych dniach zostanie podpisana koncepcja obrony terytorialnej kraju. Będziemy dążyli do tego, żeby jak najszersze grupy społeczeństwa zostały objęte programem organizacji proobronnych i klas mundurowych - zapowiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz. - Jesteśmy jedynym krajem NATO, który nie posiada oddziałów obrony terytorialnej. To musi zostać uzupełnione - podkreślił Macierewicz. Jak wyjaśniał, organizacje proobronne będą wykonywać osobne działania w ramach zadań obrony terytorialnej kraju, takie jak zabezpieczanie infrastruktury. OT ma docelowo liczyć 35 tys. żołnierzy."


EŁEM, Fakt, "Islamiści grożą zamachami na plażach": Terroryści planują kolejne ataki, tym razem celem mają stać się plaże Włoch, Hiszpanii i południowej Francji. "Niemieckie i włoskie agencje wywiadowcze dotarły do informacji, że zamachowcy będą udawać sprzedawców lodów, napojów, okularów przeciwsłonecznych i koszulek. Zamierzają m.in. zakopywać bomby pod leżakami! Do ataków mieliby też wykorzystać broń automatyczną. Tak samo jak w czerwcu 2015 r. w tunezyjskim kurorcie Susa. Terrorysta wszedł bez przeszkód na plażę z kałasznikowem ukrytym w parasolu i otworzył ogień. Zginęło 38 osób."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Perełka w PGZ-ecie": Stomil Poznań wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej i należy wykorzystać jej potencjał.  "Oponiarska firma z Poznania, przeznaczona do prywatyzacji, przez ostatnie lata była traktowana po macoszemu. Na szczęście do prywatyzacji nie doszło. Tb bowiem perełka, której należy nadać dawny blask. Stomil Poznań (wraz z ośrodkiem badawczym) ma certyfikaty i zaplecze pozwalające badać opony używane w autach przez armię, służby specjalne oraz policję. Dotychczas nikt z tego nie korzystał (!). Nikt też w MON-ie za rządów PO-PSL nie zwrócił uwagi (może nie chciał ), że monopol na dostawę opon do aut i pojazdów wojskowych ma zagraniczny koncern."


AIP, Polska - Głos Wielkopolski, "Dżihadyści wznowili ataki chemiczne": "Podczas ataku na kurdyjskich powstańców na północy Iraku dżihadyści po raz kolejny użyli broni chemicznej - poinformował na swoich łamach 'The Telegraph'. Były pułkownik brytyjskiej armii Hamish de Bretton-Gordon w rozmowie z dziennikiem przyznał, że dżihadyści z Państwa Islamskiego (ISIS) w ciągu ostatnich sześciu tygodni dokonali co najmniej dziesięciu ataków z użyciem broni chemicznej na oddziały peszmergów. Tymczasem przedstawiciele NATO i Unii Europejskiej poinformowali, że wiedzą z wiarygodnych źródeł, iż ISIS przygotowuje się do przeprowadzenia ataków nuklearnych i biologicznych w Europie. Terroryści pracują też nad stworzeniem bomb wszczepianych do ludzkiego ciała czy autonomicznymi samochodami, które poruszają się bez kierowcy."


Piotr Mieszkowski, Polska - Dziennik Bałtycki, "Szef MON: Jesteśmy jedynym krajem NATO bez obrony terytorialnej": W piątek Antoni Macierewicz obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Minister wypowiadał się o kształcie OT w Polsce. "Jak podkreślił, 'jesteśmy jedynym krajem NATO, który nie posiada oddziałów obrony terytorialnej'. - Obrona terytorialna będzie mieć osobne działania w ramach armii, związane przede wszystkim z zabezpieczeniem infrastruktury kryzysowej i innymi działaniami cywilnymi, niezbędnymi, gdy zostanie narażone bezpieczeństwo kraju - wyjaśnił minister. Pytany o dostęp przyszłych żołnierzy obrony terytorialnej do broni Macierewicz odpowiedział, że będzie on regulowany przepisami wojskowymi i nie będzie żadnych innych w tej materii regulacji".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Zimny dialog": Szczyt NATO - Rosja nie przyniósł przełomu, a jedynie uwidocznił różnice. "W środę otrzymaliśmy więc wyraźny sygnał, że na poprawę sytuacji nie ma szans. W każdym z poruszanych tematów między NATO a Rosją występuje tak ogromna różnica spojrzenia, że trudno się spodziewać kompromisu. Można było mieć jedynie cień nadziei, że Rosjanie podejmą jakieś konstruktywne rozmowy przynajmniej w związku z incydentami z udziałem ich lotnictwa i marynarki wojennej, choćby ze względu na własne bezpieczeństwo. Nic jednak na to nie wskazuje. Dlatego Stoltenbergowi pozostało podczas konferencji prasowej jedynie powtarzanie, że mimo wszystko dialog ma sens, chociaż ta powściągliwość jest wyraźną oznaką bezsilności."

Komentarze (1)

  1. Bohdan O. Szuprowicz

    Trump jako prezydent USA musi oglosic niezalezny Kurdystan. Jest 40 milionow Kurdow pod zaborami Turcji, Syrji, Iraku i Iranu ktorzy marza o wolnosci od 200 lat. Oni maja dosyc butow na ziemi zeby zlikwidowac ISIS raz na zawsze

    1. topaz

      Turcy mają więcej butów, a niestety z racji swojego położenia geostrategicznego mają dla USA wielokrotnie większe znaczenie niż Kurdowie. ps. jak prezydent obcego państwa może "ogłosić niezależny Kurdystan"? Przecież to oksymoron...