Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Dane wrażliwe w ogłoszeniu przetargowym NBP; Koncerny energetyczne uratują Autosan?

Fot. D24
Fot. D24

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „NBP w niebezpieczeństwie!”: Zdaniem ekspertów dane wrażliwe dotyczące broni palnej nie powinny znajdować się w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego. „Gdyby ktoś chciał napaść na Narodowy Bank Polski, miałby ułatwione zadanie! W internecie bez problemu można znaleźć dokładne dane o broni, jaką dysponują strażnicy pilnujący centrali NBP w Warszawie. [...] Znajdowały się one w ogłoszeniu przetargowym na <<konserwację i naprawę broni palnej znajdującej się na wyposażeniu straży bankowej centrali NBP>>. W dokumentach dokładnie opisano, jaką broń mają strażnicy, w dodatku w jakiej dokładnie ilości. [...]  I tak, na wyposażeniu straży bankowej są m.in. 54 sztuki pistoletów Glock 17, 18 sztuk karabinków MP-5, pistolety Beretta, Walter p-99 i Sig Sauer... W sumie 80 sztuk broni.”


Mariusz Janik, Parkiet, „Energetyka rusza z odsieczą Autosanowi”: Największe państwowe koncerny energetyczne zamówiły w Autosanie należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej 1500 elektrycznych pojazdów. Jednakże umowa może nie uratować motoryzacyjnej legendy z Sanoka. „W ramach wymiany floty pojazdów specjalnych, w perspektywie czterech najbliższych lat, spółka z Grupy PGZ ma szansę wyprodukować 1500 pojazdów elektrycznych - czytamy w komunikacie, jaki towarzyszył podpisaniu umowy o współpracy między Polską Grupą Zbrojeniową (właścicielem Autosanu) oraz trzema energetycznymi koncernami - PGE, Eneą i Tauronem.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. dim

    Wolisz, żeby składały w Niemczech ? Ale będzie to per saldo drożej. Faktycznie, że fabryka winna być szybciutko sprywatyzowana, tyle że kto teraz weźmie taki zadłużony zakład ? Sądowna upadłość, likwidacja majątku zakładu przez licytacje, ale majątek główny na sprzedaż jednemu nabywcy, by produkował dalej. Banki nie pożyczały mu już dawno, PGZ swych 30 czy 40 milionów oczywiście straci.

    1. Żołnierz

      Oczywiście tak

  2. mosze

    Centralnie sterowana gospodarka w rozkwicie. Najpierw władowano miliony w Autosan, a teraz kontrolowane przez państwo firmy będą w nim składać zamówienia.

    1. Dan...

      Dlatego że poprzednicy dążyli do tego aby takie firmy zdechly i można było je sprzedać za pół darmo...

  3. wojtek

    W tym caly jest ambaras, zeby dwoje chcialo na raz. Wlasciciele Solarisa, za nic nie chcieli pisowskiemu rzadowi sprzedac swojego zakladu. No wiec poszedl do Hiszpanow.

  4. Zenon

    " Największe państwowe koncerny energetyczne zamówiły w Autosanie należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej 1500 elektrycznych pojazdów. Jednakże umowa może nie uratować motoryzacyjnej legendy z Sanoka" Dlatego tak ważny był zakup przez państwo firmy Solaris, wtedy poprzez połączenie Autosana, PESY i Solarisa stworzono by silny państwowy holding produkujący autobusy, tramwaje, zespoły trakcyjne. Ale rząd RP działał tak jak działał i w konsekwencji Solarisa kupili Hiszpanie, Autosan jest na skraju bankructwa, a PESA nie wiadomo jak skończy:-(

Reklama