Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Czy Turcja wyjdzie z NATO?; Zamach na Filipinach; Wczoraj Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Fot. MSZ/Twitter
Fot. MSZ/Twitter

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dawid Warszawski, Gazeta Wyborcza, „Czy Turcja jest kompatybilna z NATO?”: Czy Turcja wyjdzie z NATO? „Ankara grozi akcją przeciw syryjskim Kurdom zbrojonym przez Waszyngton, odmawia posłom do Bundestagu odwiedzin u niemieckich żołnierzy obsługujących baterie rakiet Patriot broniących tureckiego nieba i przymierza się do zakupu sprzętu wojskowego w Rosji [...] Trudno się dziwić, że z Turcji dziś się ucieka. Dziesiątki wojskowych poprosiły o azyl polityczny w krajach NATO; część ich próśb jest rozpatrywana pozytywnie. Turcja żąda ich ekstradycji i grozi, że w razie odmowy nie będzie ekstradować podejrzanych poszukiwanych przez te kraje.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Krwawy atak w Manili”: Zamach na Filipinach. Policja bada sprawę, jednakże nie ma pewności co do motywu ataku. „W piątek nad ranem czasu polskiego uzbrojony w karabin mężczyzna zaczął strzelać do tłumu zgromadzonego w jednym z ośrodków rozrywkowych w Manili. Zginęło co najmniej 36 osób, w tym sam zamachowiec, który po dokonaniu ataku się podpalił. [...] Na jednym z filipińskich portali miała zostać opublikowana wiadomość, w której tzw. Państwo Islamskie (IS) przyznaje się do dokonania ataku. Władze w Manili nie udzielają jednak żadnych informacji w tej sprawie.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Wybory w ONZ”: Wczoraj Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. „W Radzie Bezpieczeństwa będziemy reprezentować całą Europę Środkową i Wschodnią, więc będziemy także bardzo ważnym głosem naszego regionu w tym gremium - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Członkostwo to oczywiście prestiż i wyraz zaufania społeczności międzynarodowej, ale też użyteczny instrument polityczny.”


 

Reklama

Komentarze

    Reklama