Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Australia doprowadziła do uwolnienia swojej obywatelki w Iranie oskarżonej o szpiegostwo; Co dalej z europejską armią?

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Wykładowczyni wolna, terroryści też”: Minister spraw zagranicznych Australii -Mărise Payne - poinformowała media, że dr Kylie Moore-Gilbert została zwolniona z aresztu w Iranie i wkrótce spotka się z rodziną. „Odsiadująca 10-letni wyrok za szpiegostwo w Iranie brytyjsko-australijska wykładowczyni Kylie Moore-Gilber została uwolniona. W zamian zwolnionych zostało trzech Irańczyków odsiadujących wyrok za terroryzm. [...] Australia odrzucała powody, dla których irański rząd aresztował, zatrzymał i skazał ją za szpiegostwo. Wykładowczyni, która miała wziąć udział w konferencji akademickiej, nigdy nie przyznała się do stawianych jej zarzutów. W oświadczeniu Moore-Gilbert podziękowała wszystkim, którzy ją wspierali i dążyli do jej zwolnienia.”


Thorsten Jungholt, Gazeta Wyborcza/Welt, „Własna armia dla Europy”: W Europie toczy się dyskusja na temat powołania do życia armii Unii Europejskiej. „Szef unijnej dyplomacji i niemiecka SPD chcą położyć kres bezradności UE w polityce bezpieczeństwa. Ich propozycja: Komisja Europejska powinna otrzymać własne siły zbrojne. [...] Propozycja polityków SPD jest konkretna: 28. Armia w Unii. Zamiast, jak dotychczas, skupiać się na rozwoju współpracy między 27 narodowymi siłami zbrojnymi, powinna powstać nowa armia - równolegle do wojsk narodowych, takich jak Bundeswehra. Kontrola polityczna miałaby się odbywać za pośrednictwem komisji obrony w Parlamencie Europejskim, a to europosłowie na wniosek Komisji decydowaliby o operacjach zwykłą większością głosów.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama