Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Agresywne działania rosyjskich okrętów podwodnych w pobliżu kluczowych podmorskich połączeń telekomunikacyjnych; USA przeniosą swoich żołnierzy z Niemiec do Polski?; Trwają przygotowania do defilady w Katowicach

Fot. MON
Fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Łuniewski, Rzeczpospolita, „Rosyjski sabotaż sięga dna”: Eksperci obawiają się agresywnych działań rosyjskich okrętów podwodnych operujących w pobliżu kluczowych podmorskich połączeń telekomunikacyjnych.  Jak przyznają specjaliści wojskowi okręty typu "Łoszarik" mogą zakładać i usuwać podsłuchy z podmorskich kabli oraz je uszkadzać. „Przecinając podwodne kable, Rosja może zakłócić państwom Zachodu dostąp do internetu oraz sparaliżować operacje wojskowe NATO. W tym celu Kreml rozwija tajny program głębinowych okrętów podwodnych. [...] Ponadto ciągną się na zbyt dużych odległościach, by można je było stale monitorować. Marszałek Peach otwarcie przyznał, że Royal Navy ma za mało okrętów i samolotów, by przeciwdziałać próbom ich zerwania.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańska dyplomacja krytykuje Berlin”: Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ostrzegł, że Amerykanie mogą przenieść część swoich wojsk z Niemiec do Polski. „Stany Zjednoczone rozważają przeniesienie części swoich wojsk stacjonujących w Niemczech do Polski. O tej możliwości poinformowali ambasador USA w Berlinie Richard Grenell oraz ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. Dyplomaci ci skrytykowali przy tym rząd w Berlinie za niewypełnianie zobowiązań sojuszniczych dotyczących wydatkowania co najmniej 2 proc. PKB na cele obronne.”


Gazeta Polska Codziennie, „Trwają przygotowania do defilady”: Trwają przygotowania do defilady wojskowej z okazji święta Wojska Polskiego, która wyjątkowo odbędzie się w Katowicach. „W defiladzie lądowej będzie można zobaczyć czołgi, a także kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo - osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armato- haubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową, opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie, oraz wiele innych.”


Reklama

Komentarze (3)

 1. Pol

  Tym szybciej powinismy kupic a26 ze śluza pod drony niestac nas na konfrontacje okretu z okretem po za tym łodzie o zanuzeniu rosyjskim sa dla nas nieosiagalne tosamo tyczy sie kosztu utraty statku niestac nas a drona juz tak.Czymś baltic pipe nalezy zabezpieczyć o gazoporcie niewspomnę tak jak i inne inwestycje. Tym co pisza ze łodzie podw.niepotrzebne sa oderwani od rzeczywistosci.

  1. widłak

   Tylko ze zaden baltic pipe nie istnieje. Oderwani od rzeczywistości są ci co twierdzą ze potrzebujemy OP od zabezpieczania nieistniejacych gazociągów.

  2. Trzeźwy

   Tak twierdzi cały czas rosyjska propaganda! Do tego choc nikt nie planuje atakować Rosji, to Rosja buduje głębinowe okręty podwodne, mimo że nie mają połączeń oceanicznych! A u nas zanim powstaną okręty podwodne to gaz dawno będzie płynął Baltic Pipe. Zatem nie masz racji. Jak cała rosyjska propaganda. I okręty w szczególności z dokiem do operacji podwodnych, jak najbardziej by się nam przydały.

  3. andys

   "Do tego choc nikt nie planuje atakować Rosji, to Rosja buduje głębinowe okręty podwodne, mimo że nie mają połączeń oceanicznych! " 1. Mam juz metlik w głowie . Rosjanie głosza , że nie chcą nikogo atakować, podobnie twierdzą USA i NATO - o co wiec chodzi? Nikt nie chce walczyć, a histeria wojenna i realne zbrojenia są coraz wieksze! 2. Sytuacja, gdy i Rosja i Chiny nie posiadają połaczeń transatlantycznych jest chwilowa. Zapewne zrodzą sie w ich głowach pomysły, aby takie połaczenia stworzyć-szczególnie Chiny. Nie wiem jak to zrobia, ale zrobia napewno (telekomunikacja to zbyt wazny dział gospodarki i wojska). Należy zresztą oczekiwać, że narzedzia prawne, ekonomiczne, militarne , które teraz powodują, że USA ma szereg przewag nad Chinami i Rosją bedą sukcesywnie likwidowane. Przykład - Rosjanie teraz pewnie sie ciesza , że nie zgodzilismy sie na rure z Rosji. Mieliby kłopot, jaki mieli z rurą ukraińską (teraz kłopot maja Ukraińcy z powodu konkurencyjnej rury przez Morze Czarne).

 2. Palmel

  Dlaczego nie napisali że niektórzy parlamentarzyści niemieccy mówią żeby nie zapomnieli zabrać swojej broni atomowej

 3. Zbigniew

  Rosja nie może pozostawać w przekonaniu o swej bezkarności w głębinie oceanów gdzie biegną linie przesyłowe państw zachodnich, musi wiedzieć że będzie riposta w wielu sferach gospodarki, na przykład w rurociągach.

Reklama