Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Agresywne działania rosyjskich okrętów podwodnych w pobliżu kluczowych podmorskich połączeń telekomunikacyjnych; USA przeniosą swoich żołnierzy z Niemiec do Polski?; Trwają przygotowania do defilady w Katowicach

Fot. MON
Fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Łuniewski, Rzeczpospolita, „Rosyjski sabotaż sięga dna”: Eksperci obawiają się agresywnych działań rosyjskich okrętów podwodnych operujących w pobliżu kluczowych podmorskich połączeń telekomunikacyjnych.  Jak przyznają specjaliści wojskowi okręty typu "Łoszarik" mogą zakładać i usuwać podsłuchy z podmorskich kabli oraz je uszkadzać. „Przecinając podwodne kable, Rosja może zakłócić państwom Zachodu dostąp do internetu oraz sparaliżować operacje wojskowe NATO. W tym celu Kreml rozwija tajny program głębinowych okrętów podwodnych. [...] Ponadto ciągną się na zbyt dużych odległościach, by można je było stale monitorować. Marszałek Peach otwarcie przyznał, że Royal Navy ma za mało okrętów i samolotów, by przeciwdziałać próbom ich zerwania.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańska dyplomacja krytykuje Berlin”: Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ostrzegł, że Amerykanie mogą przenieść część swoich wojsk z Niemiec do Polski. „Stany Zjednoczone rozważają przeniesienie części swoich wojsk stacjonujących w Niemczech do Polski. O tej możliwości poinformowali ambasador USA w Berlinie Richard Grenell oraz ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. Dyplomaci ci skrytykowali przy tym rząd w Berlinie za niewypełnianie zobowiązań sojuszniczych dotyczących wydatkowania co najmniej 2 proc. PKB na cele obronne.”


Gazeta Polska Codziennie, „Trwają przygotowania do defilady”: Trwają przygotowania do defilady wojskowej z okazji święta Wojska Polskiego, która wyjątkowo odbędzie się w Katowicach. „W defiladzie lądowej będzie można zobaczyć czołgi, a także kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo - osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armato- haubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową, opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie, oraz wiele innych.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.