Słowacja: spotkanie członków parlamentarnych komisji obrony grupy V4

23 stycznia 2019, 15:59
1280px-Komisja_Obrony_Narodowej_Sejm_2018
Posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony / Fot. Wikipedia CC BY-SA 4.0
Reklama

Spotkanie przedstawicieli komisji obrony i bezpieczeństwa parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczęło się we wtorek wieczorem w Bratysławie. Polskę reprezentują zarówno posłowie, jak i senatorowie. Omawiane są takie zagadnienia jak zapobieganie konfliktom oraz migracja

Posłowie i senatorowie państw grupy Wyszehradzkiej spotykają się w Bratysławie w ramach słowackiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Program spotkania koncentruje się na roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w rozwiązywaniu konfliktów. Słowo wstępne do dyskusji ma wygłosić wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Lukasz Parizek. De facto jest on szefem resortu spraw zagranicznych podczas sprawowania przez konstytucyjnego ministra spraw zagranicznych Słowacji Miroslava Lajczaka funkcji przewodniczącego OBWE. Lajczak w ciągu trzech tygodni od objęcia funkcji aktywnie włączył się w rozwiązywanie kryzysu na Ukrainie oraz w Naddniestrzu.

Projekt konkluzji po spotkaniu posłów i senatorów przewiduje m.in. podkreślenie znaczenia słowackiej prezydencji w OBWE i zadeklarowanie chęci współpracy z partnerami w Unii Europejskiej przy określaniu wspólnych celów dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Jest też zapis odnoszący się do drugiego istotnego punktu programu, jakim są zagrożenia dla bezpieczeństwa związane z migracją. Posłowie i senatorowie V4 chcą m.in. podkreślić, że problemy migracyjne należy rozwiązywać głównie w krajach pochodzenia i tranzytu migrantów. Przyczyny migracji powinny być eliminowane przez współpracę na rzecz pokojowego rozwoju krajów, z których pochodzą migranci. Z tą problematyką związane jest także wyrażone w projekcie konkluzji spotkania przekonanie o konieczności sprawnego funkcjonowania strefy Schengen.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
higuu8u7
czwartek, 24 stycznia 2019, 12:49

Niby martwa, a jednak nie taka martwa. Zawsze się zdaży jakiś temat, który warto w tej grupie przedyskutować, uchodźcy, obronność, transport, bezpieczeństwo energetyczne, 5G, połaczenia bałtyk-adriatyk. Unia Europejska jest pod dużym wpływem innych państw i często nie rozumie, lub niechce rozumieć potrzeb Grupy Wyszechradzkiej.

adc
czwartek, 24 stycznia 2019, 11:07

@Sksksjsj jak widać nie

Sksksjsj
środa, 23 stycznia 2019, 20:04

V4-martwa instytucja

Miroslawasiembiot@wp.pl
środa, 5 lutego 2020, 11:29

Całe szczęście.

Tweets Defence24