Technologie
Singapore Airshow 2018: Wsparcie powietrzne i antydrony Orbital ATK
Podczas Singapore Airshow 2018 firma Orbital ATK prezentuje spaletyzowany system uzbrojenia lotniczego wyposażony w działko GAU-23/A. Jest to lotniczy wariant 30 mm armaty automatycznej Bushmaster II stosowany m. in. W samolotach AC-130W Stinger II i AC-130J Ghostrider. Orbital ATK proponuje ten system dla maszyn Airbus AC-235 i Leonardo MC-27J. Demonstrowana jest też AC-208 Cessna Caravan w wersji wsparcia i systemy antydronowe.
Centralnym elementem ekspozycji firmy Orbital ATK w Singapurze jest Palletized Weapon System (PaWS - Spaletyzowany System Uzbrojenia) na który składa się działko GAU-23/A kalibru 30 mm wraz z amunicją oraz konsola operatora uzbrojania i systemów pokładowych. Całość może zostać z łatwością zamontowana lub zdemontowana na pokładzie samolotu z użyciem standardowego podnośnika widłowego.
System jest dedykowany opracowanej przez Orbital ATK wersji bojowej samolotu CASA C235 oznaczonej AC-235. Maszyny tego typu są wykorzystywane obecnie przez siły zbrojne Jordanii. AC-235 to znacznie lżejszy odpowiednik bazujących na Herculesach samolotów AC-130J/W przeznaczonych do ataków na cele naziemne. Maszyna oprócz działka 30 mm może przenosić pociski kierowane Hellifre oraz kierowane i niekierowane rakiety kalibru 70 mm. Na pokładzie znajdują się również szeorokozakresowe systemy obserwacyjne. Oprócz AC-235 jako potencjalnego nośnika systemu PaWS wskazano też samolot Leonardo MC-27J Spartan.
Nad działkiem i konsolą sterującą działaniem uzbrojenia i przetwarzającą informacje z systemów obserwacyjnych firma Orbital ATK prezentuje modele samolotów MC-27J i AC-235 uzbrojonych w PaWS z działkiem 30mm. Można tam również zobaczyć model maszyny AC-208B AC-208 Eliminator Combat Caravan. Jest to opracowany przez Orbital ATK wariant popularnego samolotu Cessna Caravan wyposażony w głowicę optoelektroniczną, opancerzenie stanowiska załogi, system przetwarzania informacji oraz uzbrojenie w postaci kierowanych (APKWS, GATR) i niekierowanych rakiet 70mm i pocisków przeciwpancernych Hellfire.
Wszystkie wymienione systemy przeznaczone są do prowadzenia wsparcia przede wszystkim w warunkach konfliktu asymetrycznego, na przykład przy zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych. Oprócz tego Orbital ATK demonstruje w Singapurze systemy służące do przeciwdziałania bezzałogowym aparatom latającym. Mogą one wspierać stałe instalacje obronne, ale też zostać zainstalowane na kołowych transporterach opancerzonych Stryker. Dzięki temu może zostać zbudowany samobieżny zestaw "antydronowy" (C-UAS), wyposażony zarówno w środki oddziaływania elektronicznego, jak i kinetyczne (armatę 30 mm Bushmaster z amunicją programowalną).
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104