Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zwrot w symulatorowym przetargu? Odwołania

Wizualizacja pola walki w systemie symulacji Cubic. Fot. Cubic.
Wizualizacja pola walki w systemie symulacji Cubic. Fot. Cubic.

Jak dowiedział się Defence24.pl Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła co najmniej jedno z odwołań z przetargiem na system symulacji dla Wojsk Lądowych. Rozpatrywanie dwóch złożonych w tej sprawie wniosków, połączonych w jedną sprawę trwa.

Jak dowiedział się Defence24.pl, co najmniej jedno z odwołań zostało uwzględnione, natomiast wciąż trwają procedury związane z ich rozpatrywaniem. Co za tym idzie, pełny wyrok zostanie ogłoszony przez KIO w późniejszym czasie.

Przypomnijmy, że w przetargu swoje propozycje zgłosiło pięć podmiotów, a zwycięzcą okazało się konsorcjum w składzie: Cubic Defense Applications INC, wraz z Unitronex Poland Sp. z o.o., Siltec Sp. z o.o. i Wojskową Akademią Techniczną, które złożyło ofertę o wartości 137,5 mln PLN brutto. Była to oferta znacznie tańsza niż w przypadku konkurentów, a cena była w przetargu traktowana jako główne kryterium oceny.

Mimo to odwołania zdecydowały się zgłosić dwa spośród czterech podmiotów, które przegrały. Są to konsorcja, pierwsze w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.; THALES Polska Sp. z o. o. i THALES AVS France SAS – Radom, które złożyło ofertę o wartości 630 789 448,50 PLN brutto. I drugie w składzie: ELBIT SYSTEMS Ltd, Autocomp Management Sp. z o.o. i RUAG Defence France SAS – Haifa (oferta o wartości 323 860 218,00 PLN netto).

Postępowanie na pozyskanie taktycznego systemu symulacji pola walki to jeden z najważniejszych elementów programu operacyjnego „symulatory i trenażery”. Jego realizacja ma w założeniu dać Wojsku Polskiemu możliwość prowadzenia nowoczesnego szkolenia, z szerokim zastosowaniem laserowych symulatorów strzelania jak i innych systemów symulacyjnych.

Głównym przedmiotem zamówienia jest dostawa jednego kompleksowego systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu, czterech zestawów laserowych symulatorów strzelań do sprzętu używanego w jednostkach pancernych i zmechanizowanych, oraz pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla jednostek pancernych i zmechanizowanych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. zenobi

    Ale o co chodzi z tymi różnicami w cenie? Proszę o wyjaśnienie.

  2. PL firma

    Żeby cena poszła z jakością produktu. Ale ceny firm z Francji są kosmiczne, sory ale nikt nie chciałby przepłacić 3 lub 4 wiecej , w końcu są to nasze pieniądze. Pieniądze zostawić w Polsce i pozwolić na dalszy rozwój firmy.

Reklama