Reklama

Znamy priorytety rozwoju Sił Zbrojnych RP na najbliższe 15 lat

Sztab Generalny WP wojsko polskie
Żołnierz Wojska Polskiego podczas ćwiczeń.
Autor. Sztab Generalny WP (@SztabGenWP)/X

Generał Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poinformował o priorytetach rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039. Kluczowe kierunki modernizacji sił zbrojnych, nazwane „wielką siódemką”, obejmują nowoczesne technologie oraz zmiany organizacyjne, które mają zapewnić Polsce zdolność do skutecznej obrony oraz odstraszania potencjalnych przeciwników.

Wielka Siódemka:

  1. Inteligentna masa – połączenie ilości z jakością
  2. Operacje wielodomenowe – wojna w przestrzeni fizycznej, informacyjnej i poznawczej
  3. Dominacja w powietrzu, głębokie precyzyjne rażenie – klucz do odstraszania poprzez karę
  4. Obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa, przeciwdronowa – ochrona wojsk i infrastruktury
  5. Rezerwy osobowe nowej generacji – system szkolenia dostosowany do wyzwań demograficznych
  6. Dronizacja i robotyzacja – efektywność, redukcja kosztów i strat osobowych
  7. Sztuczna inteligencja – przyspieszenie analizy danych i decyzji w czasie rzeczywistym
Reklama

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła, podkreśla, że tradycyjny paradygmat przewagi jakościowej musi zostać zastąpiony przez połączenie ilości z jakością. „Jakość nie jest w stanie zastąpić ilości. Połączenie ilości z jakością zastąpi poprzedni paradygmat prymatu jakości nad ilością” – zaznacza generał.

Współczesne pole walki obejmuje nie tylko tradycyjne domeny, ale także przestrzeń kosmiczną, cyberprzestrzeń i sferę poznawczą. „Przyszła wojna będzie realizowana w wymiarach fizycznym, informacyjnym i poznawczym” – dodaje generał Kukuła. Dlatego polskie siły zbrojne stawiają na operacje wielodomenowe, umożliwiające skuteczną odpowiedź na nowe zagrożenia.

Nowe zdolności odstraszania

Generał Kukuła wskazuje, że Polska musi rozwijać zdolności do przełamywania systemów antydostępowych przeciwnika. W tym celu konieczne jest „głębokie, precyzyjne rażenie”, które ma na celu osłabienie potencjału przeciwnika i jego strategicznych systemów. To podejście wpisuje się w koncepcję odstraszania poprzez karę.

Obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa i przeciwdronowa to kolejny priorytet modernizacyjny. Ma ona zapewnić ochronę wojsk, infrastruktury krytycznej i ludności cywilnej. Jak podkreśla Kukuła, jest to kluczowy element „odstraszania przez karę”.

    Nowoczesne rezerwy i automatyzacja

    Jednym z wyzwań dla Wojska Polskiego jest nadchodzący niż demograficzny. W odpowiedzi na ten problem planowane jest wdrożenie nowego systemu szkolenia rezerw, który pozwoli na efektywne uzupełnianie sił zbrojnych. „Nowy system szkolenia i utrzymania gotowości bojowej rezerw umożliwi wypełnienie zasobami osobowymi szerokiego spektrum zdolności wojskowych, Zbuduje zasoby do długotrwałych działań Sił Zbrojnych. Ograniczy negatywne dla Wojska Polskiego skutki nadciągającego niżu demograficznego.” – wyjaśnia szef Sztabu Generalnego.

    Dronizacja i robotyzacja to kolejny kluczowy obszar modernizacji. Zastosowanie nowoczesnych technologii ma ograniczyć koszty, zwiększyć efektywność bojową i zmniejszyć straty osobowe. „Umożliwi stały dostęp do informacji o sytuacji taktycznej na najniższych szczeblach dowodzenia”,

    Reklama

    Sztuczna inteligencja na polu walki

    Wzrost liczby sensorów i systemów bojowych wymaga przetwarzania ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym. Generał Kukuła podkreśla, że „powszechna implementacja AI umożliwi akcelerację oraz pożądaną efektywność tych procesów”. Sztuczna inteligencja ma usprawnić analizy i podejmowanie decyzji, co przełoży się na zwiększenie skuteczności operacji wojskowych.

    Nowe priorytety Sił Zbrojnych RP to niewątpliwie krok w stronę nowoczesnej armii dostosowanej do współczesnych zagrożeń. Jednak ich realizacja będzie wymagać ogromnych nakładów finansowych oraz przemyślanej strategii implementacyjnej. Kluczowe będzie także odpowiednie przygotowanie personelu do korzystania z nowych technologii oraz optymalizacja systemów dowodzenia.

    Nie można również zapominać o współpracy międzynarodowej, która pozostaje istotnym elementem polskiej strategii obronnej. Wspólne ćwiczenia z sojusznikami NATO oraz rozwój interoperacyjności z innymi armiami będą kluczowe dla skutecznego wdrażania nowych zdolności.

    Reklama
    WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
    Reklama

    Komentarze (9)

    1. Robs

      Wszystko fajne, pięknie wygląda na papierze tylko po 3 latach wojny na Ukrainie poza wielkimi zakupami nie udało nam się zrobić tak prostych rzeczy jak: - zorganizować masowej obrony cywilnej w której każdy byłby przeszkolony i znał swoje zadania - modernizacji i budowy schronów - zbudować silnych oddziałów dronowych - wynieść na wyższy poziom krajowy przemysł wojskowo- techniczny - wypowiedzieć konwencji o minach - rozpocząć produkcję min i broni kasetowej - budować własne rakiety dalekiego zasięgu - kupić łodzie podwodne - wzmocnić wywiad, kontrwywiad i służby antyterrorystyczne - wzmocnić infrastrukturę IT i szyfrowanie - wprowadzić rotację z wojskami z innych krajów

      1. Kiedy_Borsuki

        To i tak bardzo zaawansowana lista życzeń. Podstawa to produkcja własna pocisków, budowa fabryk i dofinansowanie projektów oraz. rozbudowa hitów eksportowych., marketing i sprzedaż. Musimy stworzyć biznes który sfinansowałby 15 letni program modernizacji wojska.

      2. Robs

        Jaka lista życzeń? Czy trzy lata to za mało aby wprowadzić przepisy odnośnie obowiązku budowy schronów oraz modernizacja istniejących? Czy trzy lata to mało aby wprowadzić powszechny system obrony cywilnej oraz zbudować oddziały dronowe? A wywiad, kontrwywiad i szyfrowanie to też za mało czasu? W taki tempie to i za dekadę nic nie zrobimy.

    2. Golf

      Tymczasem luty się kończy...a umowy na Borsuka jak nie było...tak nie ma ! Brawo wy !!

      1. GFOX

        No właśnie. Bez Borsuka wszystkie plany idą do kosza. Serio, serio. Ewentualnie można używać osobówek lub osłów.

    3. Albert

      A gdzie kluczowa logistyka?

      1. GB

        Jest.... w Korei Południowej. Ehhhh....

      2. Przemysław Sz.

        W muzeum - potwierdzam jak rezerwista

    4. Dzejro

      Wszystko hasła dla naiwnych. Bez zmiany rządów można sobie robić piękne plany z górnolotnymi hasełkami które zresztą niewiele mowia

    5. ALBERTk

      Dominacja w powietrzu? Czym? Z niewiele ponad setką myśliwców z czego duża część to myśliwce lekkie? Obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa? Z zaledwie 8 bateriami Patriot? Z programem Sona, który jest zaorany od dłuższego czasu?

      1. XXL

        Lekkie myśliwce. ? Czyli co masz na myśli. ?

    6. Truck

      To wszystko to tylko hasła nic poza tym. To nie wzmocni naszej armii bez wymiany starego sprzętu na nowy. Wydaje się taż konieczna wymiana starej nie podatnej na zmiany kadry oficerskiej, która po prostu odstaje od nowoczesnych czasem nawet prostych rozwiązań np. drony.

    7. user_1050711

      Fascynująco brzmi, a skrzeczy rzeczywistość. Wizje są, działania są jakie są. Czyli marnowanie środków na przedstawienia pod publiczkę, typu niedawne "manewry" przy "tarczy Wschód", czy na morzu.

    8. skition

      Jakość nie jest w stanie zastąpić ilości czyli np. lepsze jakościowo czołgi nie są w stanie zastąpić tanich łazików naziemnych , które można produkować w ilościach wręcz hurtowych i to z części pochodzących z recyklingu czyli ze składnicy złomu. Nazywam to "odkurzaczami pola walki" czyli czymś podobnym do robotów sprzątających tylko w odróżnieniu od robotów sprzątających wrogie pojazdy. Co ciekawe koncepcja znana ze starego filmu Killer .Jedyne co potrzebujemy to oprogramowania i sztucznej inteligencji. Tylko ,że pomimo określenia priorytetów praktyka wygląda odwrotnie. Zamiast tanich dronów mamy cofnięcie poświadczenia bezpieczeństwa dla WZL-2 ,więc drony Orlik i Wizjer w ogóle nie powstaną ,choć mogłyby powstawać z kompozytu na zwykłej drukarce 3D.

      1. DanielZakupowy

        skition: "Jakość nie jest w stanie zastąpić ilości..." Tylko nie mów tego izraelczykom bo się mogą wystraszyć "przewagi" arabów xD

    9. Prezes Polski

      Nie mogę sie doczekać konkretów, zwłaszcza jeśli chodzi o nowy system budowania rezerwy. Jeśli nie pobor, którego wszyscy sie boją jak ognia, to co? Także dronizacja jest ciekawym wyzwaniem. Do tej pory nasi decydenci zachowywali sie, jakby celowo nie chcieli budować zdolności w tym zakresie. Przewaga powietrzna - z 70cioma samolotami bojowymi to jej raczej nie zbudujemy. To, czego bardzo mi w tych priorytetach brakuje, to tworzenie zapasów. Wiadomo, ze sytuacja jest obecnie tragiczna. Amunicji na parę dni wojny, sorty mundurowe, ekwipunek osobisty - ledwo dla tych nielicznych liniowych jednostek starcza, itd.

    Reklama