Reklama

Siły zbrojne

Zmiany w umundurowaniu – koniec swetrów i tropikalnych szortów

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Usunięcie swetra z należności wszystkich żołnierzy zawodowych, wykreślenie tropikalnych ćwiczebnych szortów w Marynarce Wojennej, dłuższe okresy używalności elementów ubioru i wyższe ekwiwalenty to zmiany przygotowane w projektach rozporządzeń MON.

Reklama

W opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektach resort proponuje m.in. usunięcie swetra z należności wszystkich żołnierzy zawodowych. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku, określono w nich także terminy używania wycofywanych części ubioru i ekwipunku. Np. sweter będzie można nosić do końca 2028 (oficerski do końca 2026) roku.

Reklama

W Marynarce Wojennej zamiast bielizny tropikalnej barwy granatowej zostanie wprowadzona  bielizna letnia, ze spisu należności zostaną wykreślone krótkie spodnie ćwiczebne tropikalne, a także kalesony marynarskie, rajtuzy i czapka wełniana.

Czytaj też

Resort zamierza wydłużyć okresy używania części ubiorów polowych, w tym piżam, kompletów bielizny zimowej i letniej, skarpet sportowych, kominiarek, koszulek i kapeluszy polowych.

Reklama

Podchorążym studiów pięcioletnich na wszystkie te lata będzie przysługiwał jeden dres, jeden beret i jedna para półbutów wyjściowych. Buty sportowe mają wystarczyć na dwa lata. Z listy należności studentów zostanie wykreślona torba.

Czytaj też

Szelki do przenoszenia oporządzenia będą miały służyć żołnierzom jednostek wojskowych do ośmiu lat, żołnierzom w sztabach i instytucjach do 12 lat.

Jedno z rozporządzeń określa, jakie ubiory cywilne należą się żołnierzom Centrum Rozpoznania Osobowego, przewidziano też należności dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

    MON przewiduje też podniesienie równoważników pieniężnych wypłacanych żołnierzom zawodowym za przedmioty umundurowania i wyekwipowania niewydane w naturze. Jak zaznaczyli autorzy projektu, obecnie obowiązujące stawki są wynikiem kalkulacji przeprowadzonej na podstawie cen umundurowania i wyposażenia oraz usług z 2019 roku i wobec znacznego wzrostu cen związanego z drożejącymi surowcami i energią nie odpowiadają cenom rynkowym. Koszt zmian związanych z podniesieniem równoważników oszacowano na 60 mln zł rocznie.

    Czytaj też

    Reklama

    "Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

    Komentarze (8)

    1. Bellcross

      Nie będzie potrzeby. Siemoniak już zapowiedział redukcje armii zawodowej do 150tys żołnierzy

      1. Witcher

        Redukcję? Dobre. To ile mamy żołnierzy zawodowych? Ponad 150 tys? Bo wg dostępnych danych jest ich ok 118 tys. Więc to nie redukcja tylko rozbudowa.

    2. Andrzej 2022

      Dzień dobry Panowie. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 kwietnia 2022 roku : „W sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych.” Zestaw nr 27 (22000) ust. 3 lp. 22 „Ponczo (…)”. Mam pytanie. Czy mogło by całe Wojsko dostać to poncho ?

    3. naczelny wuc

      Wiadomo, że jest pod tym względem bieda już od dawna w porównaniu do reszty świata. Polacy są wyjątkowo nieobdarzeni estetycznie, miejmy jednak nadzieję, że bigos nie zostanie przyjęty, tylko np. multicam taki jak mają w Słowenii albo Japońśkie camo (które moim zdaniem wygląda jak ewolucja pantery na 21. wiek).

      1. Essex

        Cieszmy się ze nie ganiają w długich wełnianych płaszczach z guzikami których nie oddadzą .....w tej armii nic się nie zmieni, taka wschodnia mentalność, zawsze dziad dziadem poganiał, gęby pełne frazesów dla ubogich intelektualnie

    4. panemeryt

      Typowe, dobre, buty sportowe tracą amortyzacje po około 1000 km aktywności. Wtedy są do wyrzucenia. Wątpię by te przydziałowe były trwalsze. Dwa lata to max. 500 km rocznie. Nie jestem nadzwyczaj aktywny oraz młody. Rocznie uprawiając sport pokonuję ok. 2300-2500 km. Z tego 900-1000 km po górach z plecakiem, w górach tylko w butach sportowych - biegowych, w górach buty zużywają się szybciej mechanicznie. Dodatkowe 1200 km rocznie robię podczas normalnego funkcjonowania.

    5. sign1

      Wojsko w dziurawych skarpetach. Dobrze, że to już koniec ...

    6. JPom

      Jeden dres na 5 lat intensywnego szkolenia???!!! Żenada...

    7. pomz

      A coś napisano może, o pojawieniu się następcy Lubawek i szelek-dusicielek? Coś czego nasz zmech nie może się doczekać, coś co jest niewyobrażalnym wyzwaniem dla naszych naukowców, jest w użyciu już od wojny w Wietnamie a nawet wcześniej...

    8. Essex

      Powinni zamówić kolczugi, starczą na długo. Zamówią nici do cerowania.? broń za miliardy a dziadostwo w umundurowaniu...

    Reklama