Siły zbrojne
Zmiany w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń MON
Resort obrony narodowej wprowadza zmiany w decyzji w sprawie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej. Jaki jest zakres tych zmian oraz ich uzasadnianie?
Zmiany ogłoszono 4 czerwca w dzienniku urzędowym jako decyzję nr 76/MON, podpisaną osobiście przez ministra Mariusza Błaszczaka. Ministerstwo zmienia uregulowania, które zostały wprowadzone w 2016 roku przez Antoniego Macierewicza, ówczesnego szefa resortu obrony narodowej – decyzja nr 141/MON w sprawie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń́ pracowników resortu obrony narodowej – i jest to już ósma zmiana w tej decyzji.
Redakcja Defence24 dotarła do uzasadnienia przygotowanego przez komórki organizacyjne resortu obrony narodowej.
Czytaj też: Zmiany w kierownictwie MON
Zmiany i ich uzasadnienie
Jakie zmiany zawarto w decyzji? Przede wszystkim ponownie określony został wykaz dysponentów środków etatowych, dla których ustalany jest limit zatrudnienia bazowego.
Aktualnie do grona dysponentów należą:
- trzej wiceministrowie w randze sekretarzy stanu;
- Szef Sztabu Generalnego WP;
- Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych;
- Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych;
- Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych;
- Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
- Dowódca Garnizonu Warszawa;
- Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej;
- Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej;
- Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;
- Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań́ Żołnierzem Rzeczypospolitej”;
- Dyrektor Departamentu Kontroli;
- Biskup Polowy Wojska Polskiego;
- Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego;
- Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego;
- Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
- Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
- Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej;
- Prezesi Wojskowych Sądów Okręgowych (Warszawa i Poznań)
- Prezesi Wojskowych Sądów Garnizonowych (Warszawa, Lublin, Olsztyn, Wrocław, Szczecin, Szczecin, Poznań i Gdynia).
Czytaj też: Nowy podział w kierownictwie MON
Decyzja nie wprowadza wprost zmian w limicie zatrudnienia bazowego, które do tej pory określone było ogółem dla całego resortu na poziomie 46 394 etatów (załącznik do decyzji nr 9/MON z 2020 roku). Wprowadzono natomiast kilka ważnych zmian precyzujących kompetencje w tym obszarze. Od tej pory zmiany w zakresie ogólnego limitu zatrudnienia w resorcie oraz jego podziału pomiędzy poszczególne instytucje i dowództwa będą określane na podstawie decyzji osoby zajmującej kierownicze stanowisko w MON i właściwej w zakresie spraw socjalnych. Osobą tą jest wiceminister Wojciech Skurkiewicz, któremu podporządkowany jest Departament Spraw Socjalnych.
W uzasadnieniu, do którego dotarła redakcja Defence24 wskazano, że zmiana przepisów podyktowana jest "zapewnieniem optymalnych warunków realizacji zmian organizacyjno-etatowych wynikających z odrębnych decyzji Ministra Obrony Narodowej, skutkujących zmianą (uzyskaniem, zniesieniem) limitu zatrudnienia bazowego, pozostającego w dyspozycji dysponentów środków etatowych (m.in. w związku z tworzeniem, likwidacją, przeniesieniem zadań, zmianą podległości jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej)".
J76
napadli na Czechów dostali nagrodę
say69mat
W międzyczasie, konsorcjum Boeing/Bell wypuściło 400-senego CV22 Osprey. jakim zatem to cudem, tandem MON/NCBiR nie zlecił koncernowi Lockheed Martin opracowania - w oparciu o konstrukcję M28 SAkyruck - przemiennopłata dla naszych sił zbrojnych??? Rozumiem ... dewizą MON-u jest twarde stąpanie po ziemi, a nie jakieś tam ... Per Aspera ad Astra. Sęk w tym, że rzeczone stąpanie po ziemi jest realizowane w formule szlachetnej sztuki marszu krokiem defiladowym w ... płetwach.
BUBA
Jakie to piekne wypisane. A ja sie pytam dlaczego pieknych rzeczy niema w sprawie ORKA i to z Tomahawkami ... co ... !!!
Pawlak
Oznacza to ze minister oddaje w rece podwladnych decyzje o tym kto ile bedzie zarabiac.Kolejny etap rozwalania Panstwa i braku odpowiedzialnosci.W epoce koronawirus winno sie ciac wydatki i szzcerze mowiac wielu osobom obnizenie pensji z 15 tys to 4-5 tys moglo by wyjsc na zdrowie bo do kabiny samolotu moglby wejsc bez podnosnika....
Asa
Bo to nie ten artykuł. :)
Eter
Na ruską flotę orka niepotrzebna. Po co marnować teraz środku?
Gts
Jest zasada, jak ktoś nie ma kompetencji i nie ma czym się wykazać to robi reorganizacje.
Andy
Blebleble. Nadal pracownicy cywilni wojska są najniżej opłacanymi w sferze budżetowej.
Arek
Niech dadzą w końcu podwyżkę dla pracowników WKU i WSzW, którzy zostali oszukani przez MON. Do dziś nie dostali ani grosza. Dlaczego Defence24.pl tego nie nagłośni?
Muraż-RP - idę golnąc bo ściana krzywa. ;)
Ale, że co - kogoś wywalili z MON, że trzeba aż o tym pisać???? Bo się należało!!!!!! Ha Ha Ha!!!!!! dowódców więcej niż armat i czołgów - a wojaków brak.
Dario
Panowie A jakie ma to znaczenia dla szarego obywatela.