Reklama

Siły zbrojne

Zmiany w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń MON

Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców AW101. Fot. MON/Twitter.
Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców AW101. Fot. MON/Twitter.

Resort obrony narodowej wprowadza zmiany w decyzji w sprawie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej. Jaki jest zakres tych zmian oraz ich uzasadnianie?

Zmiany ogłoszono 4 czerwca w dzienniku urzędowym jako decyzję nr 76/MON, podpisaną osobiście przez ministra Mariusza Błaszczaka. Ministerstwo zmienia uregulowania, które zostały wprowadzone w 2016 roku przez Antoniego Macierewicza, ówczesnego szefa resortu obrony narodowej – decyzja nr 141/MON w sprawie zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń́ pracowników resortu obrony narodowej – i jest to już ósma zmiana w tej decyzji.

Redakcja Defence24 dotarła do uzasadnienia przygotowanego przez komórki organizacyjne resortu obrony narodowej.

Zmiany i ich uzasadnienie

Jakie zmiany zawarto w decyzji? Przede wszystkim ponownie określony został wykaz dysponentów środków etatowych, dla których ustalany jest limit zatrudnienia bazowego.

Aktualnie do grona dysponentów należą:

 • trzej wiceministrowie w randze sekretarzy stanu;
 • Szef Sztabu Generalnego WP;
 • Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych;
 • Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych;
 • Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych;
 • Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
 • Dowódca Garnizonu Warszawa;
 • Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej;
 • Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej;
 • Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;
 • Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań́ Żołnierzem Rzeczypospolitej”;
 • Dyrektor Departamentu Kontroli;
 • Biskup Polowy Wojska Polskiego;
 • Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego;
 • Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego;
 • Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
 • Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
 • Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej;
 • Prezesi Wojskowych Sądów Okręgowych (Warszawa i Poznań)
 • Prezesi Wojskowych Sądów Garnizonowych (Warszawa, Lublin, Olsztyn, Wrocław, Szczecin, Szczecin, Poznań i Gdynia).

Decyzja nie wprowadza wprost zmian w limicie zatrudnienia bazowego, które do tej pory określone było ogółem dla całego resortu na poziomie 46 394 etatów (załącznik do decyzji nr 9/MON z 2020 roku). Wprowadzono natomiast kilka ważnych zmian precyzujących kompetencje w tym obszarze. Od tej pory zmiany w zakresie ogólnego limitu zatrudnienia w resorcie oraz jego podziału pomiędzy poszczególne instytucje i dowództwa będą określane na podstawie decyzji osoby zajmującej kierownicze stanowisko w MON i właściwej w zakresie spraw socjalnych. Osobą tą jest wiceminister Wojciech Skurkiewicz, któremu podporządkowany jest Departament Spraw Socjalnych.

W uzasadnieniu, do którego dotarła redakcja Defence24 wskazano, że zmiana przepisów podyktowana jest "zapewnieniem optymalnych warunków realizacji zmian organizacyjno-etatowych wynikających z odrębnych decyzji Ministra Obrony Narodowej, skutkujących zmianą (uzyskaniem, zniesieniem) limitu zatrudnienia bazowego, pozostającego w dyspozycji dysponentów środków etatowych (m.in. w związku z tworzeniem, likwidacją, przeniesieniem zadań, zmianą podległości jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej)".

Reklama

Komentarze (8)

 1. J76

  napadli na Czechów dostali nagrodę

 2. say69mat

  W międzyczasie, konsorcjum Boeing/Bell wypuściło 400-senego CV22 Osprey. jakim zatem to cudem, tandem MON/NCBiR nie zlecił koncernowi Lockheed Martin opracowania - w oparciu o konstrukcję M28 SAkyruck - przemiennopłata dla naszych sił zbrojnych??? Rozumiem ... dewizą MON-u jest twarde stąpanie po ziemi, a nie jakieś tam ... Per Aspera ad Astra. Sęk w tym, że rzeczone stąpanie po ziemi jest realizowane w formule szlachetnej sztuki marszu krokiem defiladowym w ... płetwach.

 3. BUBA

  Jakie to piekne wypisane. A ja sie pytam dlaczego pieknych rzeczy niema w sprawie ORKA i to z Tomahawkami ... co ... !!!

  1. Pawlak

   Oznacza to ze minister oddaje w rece podwladnych decyzje o tym kto ile bedzie zarabiac.Kolejny etap rozwalania Panstwa i braku odpowiedzialnosci.W epoce koronawirus winno sie ciac wydatki i szzcerze mowiac wielu osobom obnizenie pensji z 15 tys to 4-5 tys moglo by wyjsc na zdrowie bo do kabiny samolotu moglby wejsc bez podnosnika....

  2. Asa

   Bo to nie ten artykuł. :)

  3. Eter

   Na ruską flotę orka niepotrzebna. Po co marnować teraz środku?

 4. Gts

  Jest zasada, jak ktoś nie ma kompetencji i nie ma czym się wykazać to robi reorganizacje.

 5. Andy

  Blebleble. Nadal pracownicy cywilni wojska są najniżej opłacanymi w sferze budżetowej.

 6. Arek

  Niech dadzą w końcu podwyżkę dla pracowników WKU i WSzW, którzy zostali oszukani przez MON. Do dziś nie dostali ani grosza. Dlaczego Defence24.pl tego nie nagłośni?

 7. Muraż-RP - idę golnąc bo ściana krzywa. ;)

  Ale, że co - kogoś wywalili z MON, że trzeba aż o tym pisać???? Bo się należało!!!!!! Ha Ha Ha!!!!!! dowódców więcej niż armat i czołgów - a wojaków brak.

 8. Dario

  Panowie A jakie ma to znaczenia dla szarego obywatela.

Reklama