Reklama

Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Zakładach Mechanicznych Tarnów została dofinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Spółka zainwestowała w zwiększenie potencjału badawczego więcej, niż 60 mln zł.

Jednocześnie z rozbudową zaplecza badawczego tarnowskie zakłady podjęły działania w celu podwyższenia kwalifikacji pracowników. W ich efekcie w ZM Tarnów powstał zespół inżynierów, dysponujących kompetencjami z zakresu programowania, sterowania, mechatroniki oraz elektroniki. Spółka zbudowała w ten sposób zdolności projektowe.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił w czasie gali wręczenia wyróżnień rolę, jaką pełnią one w promowaniu polskiego przemysłu. Te nagrody to promocja świetnych brandów, jakimi są Polacy i polska gospodarka – zwrócił uwagę wicepremier Piechociński.

Inżynierowie z Tarnowa opracowali rodzinę monitorów, przeznaczonych do zastosowania w siłach zbrojnych, komputery pokładowe zintegrowane z własnymi układami napędowymi, pozwalające na skuteczne kierowanie ogniem. Wymienione rozwiązania zostały zastosowane w artyleryjsko-rakietowym zestawie przeciwlotniczym Pilica. W projekcie ZM Tarnów pełni rolę lidera i głównego integratora.

Niedawno rozpoczęły się badania zakładowe zestawu Pilica na poligonie Chrcynno, a w listopadzie planowane są strzelania artyleryjskie i rakietowe, które zakończą ten proces. Centrum Badawczo-Rozwojowe uczestniczyło również w opracowaniu zmodyfikowanego karabinu maszynowego UKM-2000P, zademonstrowanego po raz pierwszy podczas targów MSPO 2015 w Kielcach. Broń została wyróżniona nagrodą Defender i zamówiona na potrzeby polskich Sił Zbrojnych.

Zakłady Mechaniczne Tarnów zajmują się produkcją, opracowywaniem i modernizacją między innymi zestawów przeciwlotniczych, karabinów wyborowych, karabinów maszynowych, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia czy granatników. Oferta broni skierowana jest również do użytkowników cywilnych, a niedawno poinformowano o prowadzeniu specjalnych testów w celu wprowadzenia karabinu ZMT HS na rynek komercyjny w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Karabin z Tarnowa na testach w USA

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

  1. Otek

    Moja propozycja rozwojowa dla ZMT to przerobienie Wielolufowego Karabinu Maszynowehoego WLKM 12,7 mm x 99 na amunicję Lapua Magnum przy jednoczesnym zmniejszeniu masy.

    1. Tomasz Stelmach

      ZM Tarnów ma w swojej ofercie karabin snajperski na amunicję .338 Lapua Magnum. To 8,6 mm karabin wyborowy Alex-338. Powstał jako modernizacja 7,62 milimetrowego BOR-a.

    2. lutek

      Ktoś sprzedaje tą amunicję w taśmie?

  2. w

    Tak jak w "Misiu" dostali nagrode na zachete. Jeszcze nic nowego nie wymyslono, a juz sa innowacyjni... ISIS ma chociaz lepszy nosnik (i nowszy) do tych pukawek.

  3. maciej

    zu 23-2 bardzo dobra broń . Jedyny warunek żadnej elektroniki , praktycznie nie do wykrycia . Idealna dla OTK.

  4. Gość

    Dobre to ale nie na samoloty tylko smigłowce....Ciekawy jestem czy to da sie uzyć przeciwko wozom bojowym typu KTO czy BWP.

  5. Asad

    W Syrii żaden szanujący się ruski bombowiec nie schodzi w zasięg 23mm, tylko zrzuca bomby z dystansu kilku kilometrów.

  6. wewiór

    Jak widzę te armatki 23mm w 2015 r. jako opl to mi się niedobrze robi-nawet jak są do nich dołączone Gromy.

  7. Dziakier

    Na ta armatę niech jeszcze agregat i maszynkę do lodów włoza Rusek wymyślił że ma to strzelac do piechoty i ewentualnie czegoś w powietrzu a my znowu robimy kolejny badziew za kupe kasy ten AC po co tam pytam się a lacznico krotnica też będzie ???

  8. FTR

    Jeśli firma, która unowocześnia takie drobnostki jest uznawana w Polsce za "najbardziej innowacyjną" to bardzo smutno się robi bo znaczy to, że inni w ogóle nic nie robią i na większe innowacje nas nie stać.. ludzie - wy chcecie budować BWP?

  9. taki jeden

    Jak w porzekadle. "Mamo, chwalą na. Kto córko ? Wy mnie, a ja was". Nasuwa się tylko pytanie. Dlaczego trzeba było na to czekać aż 25 lat ?

  10. a

    nagroda na otarcie łez ... zamówienie na np. granatnik rewolwerowy i tak pójdzie za granicę ...

  11. Tomasz Stelmach

    Należy się za całokształt. Zaawansowane technologicznie wyroby i wiedza z wielu dziedzin: mechaniki precyzyjnej, elektroniki, elektrooptyki. Mam nadzieję że będą nowe zamówienia.

    1. Podbipięta

      Ale nie za Pilice .Do wróbli chcą z tego strzelac? .Lotnisk ma toto bronic? Śmiech na sali.Innowacyjne to by to było w Średniowieczu!

  12. student

    Witam. Ja także bardzo pozytywnie wypowiem się o centrum badawczo rozwojowym w ZMT. Fajnie zarządzany zespół bardzo młodych ludzi. Ciekawe tematy i możliwości rozwoju. Jak na Tarnów to rewelacja.Oby to dalej szlo w takim kierunku.

  13. militaria

    Wiele dobrego słyszałem o tym nowo powstałym cbr w Tarnowie, co więcej miałem okazje krótko w tym roku wzpólpracować z jego przedstawicielami. Mam nadzieje że będą tam projektowane ciekawe urządzenia. Trzymam kciuki za ZMT.