Reklama

Siły zbrojne

Zjednoczone Emiraty Arabskie kupią takie same drony jak Polska?

MQ-9B SkyGuardian.
MQ-9B SkyGuardian.
Autor. General Atomics Aeronautical Systems

Amerykańskie media informują o możliwym pozyskaniu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie bezzałogowców MQ-9B SkyGuardian amerykańskiej produkcji. Rząd USA ma po długim okresie blokady zgodzić się na taką transakcję.

Reklama

Pierwotnie ZEA już kilka lat temu otrzymały zgodę na pozyskanie 18 egzemplarzy wspomnianych bezzałogowych statków powietrznych, jednak zmiana na fotelu prezydenckim USA doprowadziła do zablokowania całej transakcji . Głównymi powodami takiej zmiany decyzji było powiązanie kupna MQ-9B ze znacznie większym pakietem uzbrojenia zawierającym m.in. F-35 oraz wykrycie wtedy ryzyka dotyczącego przejęcia danych z bezzałogowców przez Chińczyków (ich firmy odpowiadały za budowę infrastruktury telekomunikacyjnej). Po przeprowadzeniu ponownych analiz stwierdzono, że nie ma takiego ryzyka. W przypadku ponownego zezwolenia na kupno przez ZEA produktu firmy General Atomics Aeronautical Systems będzie ona mogła ogłosić kolejny w ostatnim czasie sukces eksportowy po pozyskaniu zamówienia od USA czy Kanady. Poza samymi płatowcami pozyskany miałby zostać również pakiet logistyczny oraz szkoleniowy.

Reklama
MQ-9B z dyspenserem boi sonarowych
MQ-9B z dyspenserem boi sonarowych
Autor. General Atomics
Reklama

MQ-9B SkyGuardian to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający produkowany przez firmę General Atomics Aeronautical Systems. Promień działania nowej wersji MQ-9B to ponad 2200 km. może ona pozostawać w powietrzu przez około 40 godzin na wysokości nawet 15 km. W stosunku do poprzedniej wersji MQ-9A Reaper zwiększona została rozpiętość skrzydeł (teraz to 24 m), maszyna może przenosić ponad 2,15 tony ładunku zewnętrznego na dziewięciu węzłach, ośmiu podskrzydłowych i jednym podkadłubowym.

Czytaj też

MQ-9B może pełnić wiele zadań m.in. prowadzić rozpoznanie obrazowe, radiolokacyjne i radioelektroniczne celów na lądzie, morzu i w powietrzu, wykonywać misje uderzeniowe (a w pewnym zakresie także zwalczać cele powietrzne), czy wspierać operacje reagowania kryzysowego. W wypadku zastosowania specjalnego zestawu SeaGuardian do działania w warunkach morskich bezzałogowiec może wykrywać i niszczyć jednostki nawodne, wykrywać okręty podwodne czy kontrolować wyznaczoną strefę w poszukiwaniu np. nielegalnego handlu morskiego. Pozwala to na odciążenie wielu innych większych platform np. samolotów rozpoznawczych, a koszty eksploatacyjne są znacznie niższe niż w przypadku rozwiązań załogowych.

Czytaj też

MQ-9B SkyGuardian.
MQ-9B SkyGuardian.
Autor. General Atomics Aeronautical
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Jacy ci Arabowie głupi są, nic samodzielnie nie mogą zrobić, nawet drony kupują takie jak my.

Reklama