Reklama

Siły zbrojne

Żelazna Dywizja odkaża sprzęt do pobierania wymazów

Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana
Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej po przejściu specjalnego szkolenia wspierają wojska chemiczne w odkażaniu pojazdów mobilnych zespołów pobierających wymazy od osób przebywających na kwarantannie; kilkudziesięciu żołnierzy pobiera także wymazy.

Grupy dezynfekcyjne powstały w każdej z trzech brygad wchodzących w skład 18DZ, jedną z nich jest 1. Warszawska Brygada Pancerna — powiedział PAP rzecznik 18. Dywizji mjr Przemysław Lipczyński. Przypomniał, że 18. Dywizja Zmechanizowana wspiera w ramach Zgrupowania Wschód Straż Graniczną w ochronie ponad 1,5 tys. kilometrów zewnętrznych i wewnętrznych granic UE.

"W całej 18. Dywizji Zmechanizowanej decyzją szefa MON zostało przeszkolonych 126 żołnierzy, którzy tworzą sześć grup dezynfekcyjnych — po dwie w każdej z brygad. Ich zadanie to wsparcie wojsk chemicznych w dekontaminacji sprzętu i infrastruktury. Takie grupy z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej pomagają przy dekontaminacji pojazdów sanitarnych oraz namiotów medycznych" – dodał mjr Lipczyński.

"Również na mocy decyzji ministra obrony żołnierze naszej dywizji przechodzą specjalistyczne szkolenia, by być gotowi do wsparcia służby medycznej w opiece nad osobami zakażonymi koronawirusem. Zostali oni podzieleni na trzy specjalistyczne grupy: pierwsza grupa to lekarze i osoby z tytułem ratownika medycznego, druga grupa to ratownicy, trzecia – pozostali żołnierze. W tych trzech grupach udało nam się przeszkolić ponad 4,5 tysięcy żołnierzy 18DZ – tylu jest gotowych do wsparcia cywilnej służby zdrowia w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem" - poinformował rzecznik 18DZ.

"Nasi przeszkoleni żołnierze wspomagają i uzupełniają załogi w szpitalach oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych; ponadto żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia medyczne, zostali wytypowani do pobierania wymazów od osób, u których podejrzewa się zakażenie. Do tego zadania zostali wyznaczeni żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, którzy wspólne z WOT dokonują takich wymazów" – dodał rzecznik. W woj. mazowieckim żołnierze pobierają ok. stu takich wymazów dziennie.

Jak powiedział rzecznik warszawskiej brygady ppor. Artur Wróbel, żołnierze tej jednostki przeszli kurs, w ramach którego zdobywali "podstawowe informacje dotyczące wirusa SARS-Cov-19, umiejętności posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej w aspekcie profilaktyki zakażeń i prowadzenia dezynfekcji sprzętu, wyposażenia i terenu".

"Chodzi o wzmocnienie wojsk chemicznych, które są na pierwszej linii, i w razie zagrożenia i o przeprowadzenie takich dekontaminacji. Ponad 40 żołnierzy następnego dnia po ukończeniu kursu dezynfekowało ambulansy używane przez mobilne zespoły pobierające wymazy od osób objętych kwarantanną" – powiedział ppor. Wróbel.

Dekontaminacja odbywa się w Zegrzu, gdzie znajduje się baza pojazdów, mieści się tam też Dowództwo WOT. "Dodatkowo kilku naszych medyków działa także w mobilnych zespołach pobierających wymazy wydzielonych przez Wojska Obrony Terytorialnej. Jesteśmy także cały czas gotowi wspierać służby medyczne, w tym szpital w Siedlcach" – zaznaczył ppor. Wróbel.

18. Dywizja wspiera Straż Graniczną w ochronie wewnętrznej i zewnętrznej granicy UE o łącznej długości ponad 1,5 tys. km. W ramach Zgrupowania Wschód żołnierzejednostek tworzących "Żelazną Dywizję" patrolują 1360 km granic. To granica zewnętrzna UE z Białorusią i Ukrainą w woj. lubelskim i podkarpackim oraz wewnętrzna – ze Słowacją i Czechami w woj. podkarpackim, małopolskim i śląskim. Ponadto 22. Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka, przydzielony do Zgrupowania Zachód, odpowiada za wsparcie SG na odcinku 203 km granicy polsko-czeskiej.

"Zorganizowaliśmy dwie duże akcje krwiodawstwa; w marcu i kwietniu, udało się zebrać ok. 250 litrów krwi; łącznie – także poza tymi akcjami – żołnierze 18DZ oddali ponad 300 litrów krwi, by wspomóc szpitale w uzupełnianiu strategicznych zapasów" – podkreślił mjr Lipczyński. Żołnierze tej jednostki, transportują także środki ochrony osobistej dla służb medycznych. W kwietniu przeładowali kilkanaście ton tych materiałów dostarczonych drogą powietrzną i przewieźli je do woj. lubuskiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Adi

    Każda karetka innej firmy...oscar logistyki.

    1. Endriu

      Też to zauważyłem.

Reklama