Reklama

Siły zbrojne

Szef MON o zaangażowaniu wojska w walkę z koronawirusem

Patrol 6 BPD podczas działań wspierających SG / Fot. Twitter MON
Patrol 6 BPD podczas działań wspierających SG / Fot. Twitter MON

17 marca w pomoc m. in. służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowanych jest na terenie całego kraju 2391 żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze Wojska Polskiego - żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialsi wspierają służby na przejściach granicznych, ale także zaangażowani są w dostarczanie żywności i leków osobom starszym i tym, którzy zostali objęci kwarantanną.

Wojsko na dziś w swoich działaniach w walce przeciw rozprzestrzenianiu się koronowisrusa wykorzystuje 490 jednostek sprzętu  poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił też, że działania wojska są skoordynowane, a wojsko jest wszędzie tam, gdzie jest potrzebne.

Błaszczak wyjaśnił, że przede wszystkim angażowani do wsparcia są żołnierze WOT - formacji, która jest szkolona do takich celów. Szef MON dodał, że żołnierze WOT mają też duże doświadczenie w kontaktach z kombatantami, którym pomagają, gdyż dziedziczą tradycje Armii Krajowej, co wiąże się z częstymi spotkaniami ze środowiskiem kombatantów z formacji niepodległościowych Szef MON poinformował, że żołnierze wspierają działania służb podległych MSWiA np. Straż Graniczną, ale też dostarczają żywność osobom przebywającym w kwarantannie. "Uruchomiłem podchorążych, z akademii wojskowych, oni są gotowi i wspomagają tych wszystkich, którzy są w kwarantannie, donosząc im leki i żywność" - mówił. Dodatkowo, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w razie potrzeby, udzielać będą wsparcia technicznego administracji oraz samorządów w zakresie uruchamiania usług zdalnych. Wraz z żołnierzami WOT działają żołnierze jednostek operacyjnych, np. wojska inżynieryjne wzmacniają posterunki graniczne. Jako przykład podał też żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, którzy przygotowywali miejsca w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie. Aktywna jest też Żandarmeria Wojskowa.

Błaszczak zapewnił, ze działania wojska są skoordynowane, wojsko jest wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc i wsparcie. Mówiąc o zapatrzeniu armii w środki ochronne m.in. maseczki i kombinezony, szef MON zapewnił, że wojsko jest przygotowane do swoich działań.

Jesteśmy skoncentrowani na przeciwdziałaniu zagrożeniom (...) Jesteśmy przygotowani od reagowania i reagujemy. Sytuacja jest trudna, ale państwo polskie nie zostawi nikogo samego i pomoże każdemu

Mariusz Błaszczak, szef MON

Szef MON poinformował też, że obecnie Polska ma 108 tys. operacyjnych żołnierzy i 22 tys. ochotników WOT. Ocenił, że jest to wystarczający potencjał do walki z epidemią. Zapewnił, że reguły bezpieczeństwa zostały wdrożone w całym Wojsku Polskim. Odpowiadając na pytanie, czy przewiduje powołanie rezerwistów i emerytowanych lekarzy wojskowych szef MON ocenił, że obecne siły są wystarczające. 

Jesteśmy gotowi żeby wspierać służby MSWiA, Stać na straży bezpieczeństwa, wspieramy wszystkich, którzy wsparcia potrzebują, a wojskowa służba zdrowia jest zaangażowana w świadczoną (w ramach powszechnego sytemu zdrowia - PAP) pomoc

Mariusz Błaszczak, szef MON

 Jak podaje komunikat MON w sztabie kryzysowym Ministerstwa Zdrowia są oddelegowani w trybie 24 h oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dotychczas wszczęte procedury działają, według służb prasowych resortu "modelowo". W ministerstwie oraz jednostkach Wojska Polskiego prowadzone są działania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród żołnierzy i pracowników zarówno polskich wojsk jak i krajów sprzymierzonych.

image
Przygotowania do lotu po Polaków przywiezionych z Wuhan/ Fot. plut. W. Szymański/8. BLTr/

Komunikat podkreśla też, że Wojsko Polskie od samego początku było zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa związanego z zagrożeniem rozwoju koronawirusa w kraju. Zwraca uwagę, że wojskowe samoloty przetransportowały polskich obywateli wracających z chińskiego Wuhan, a na bazie szpitala wojskowego we Wrocławiu zorganizowano zabezpieczenie medyczne gdzie osoby powracające poddane były kwarantannie oraz objęte specjalistyczną opieką i niezbędną diagnostyką. SZ RP jako pierwsze podjęły działania profilaktyczne i zdobyły doświadczenie w walce z koronawirusem.

Wojewódzkie Sztaby Wojskowe we współpracy z władzami samorządowymi monitorują sytuację epidemiologiczną. W stałej gotowości utrzymywanych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazany został sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, udostępnione przez  Agencję Rezerw Materiałowych. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.

W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które – w razie potrzeby – mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji:

  • kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów
  • 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych
  • mobilne zespoły medyczne i gotowi do wsparcia lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni
  • kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym
  • budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny
  • siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej

Wojska Obrony Terytorialnej są zaangażowane w działania prewencyjne związane z prowadzonymi kontrolami na granicy państwa. Na 14 lotniskach pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Ponadto Terytorialsi kontaktują się telefonicznie z weteranami i sprawdzają jakiej pomocy mogą im udzielić, aby ograniczyć możliwość narażenia osób starszych na zakażenie. 1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz m. in. ratowników medycznych, którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia, pozostaje w gotowości aby pomagać w walce z koronawirusem. Minister obrony narodowej polecił także WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.Od północy z 14 na 15 marca 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie zmianowym wspiera Straż Graniczną na 67 przejściach granicznych w Polsce. Żołnierze wspólnie z funkcjonariuszami patrolują odcinki granicy oraz pełnią służbę na punktach kontrolnych.

image
WOT / Fot. twitter.com/mblaszczak/

W wojsku wprowadzono zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego . Dotyczą one stosowania zasad higieny, ograniczenia lub wstrzymania udziału w szkoleniach oraz w imprezach masowych, ograniczenia lub całkowitego wstrzymania wyjazdów w rejony dużego ryzyka zachorowań, prowadzenia działań informacyjnych z zakresu profilaktyki. Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy przybywający do Polski z zagranicy wypełniają formularz wywiadu epidemiologicznego. Na jego podstawie podejmowane są kroki profilaktyczne w postaci nadzoru lub objęcia kwarantanną. 

image
17 WBZ wspiera Straż Graniczną na mostach w Kunowicach i Kostrzynie / Fot. https://twitter.com/mblaszczak

Żołnierze przetransportowali i przekazali dwadzieścia siedem kontenerów mieszkalnych oraz trzy kontenery sanitarne do Wrocławia. Skierowano również trzy kontenery mieszkalne na drogowe przejścia graniczne z Republiką Czeską. Dostarczono środki dezynfekcyjne przeznaczone dla powracających z misji, a do placówek medycznych przekazano środki ochronne (maseczki i kombinezony). Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają siły i środki do przewozu osób z podejrzeniem zakażenia 2019-nCoV do szpitali zakaźnych lub miejsc kwarantanny. Ponadto utrzymywane są w gotowości do użycia samochody sanitarne oraz mikrobusy i autobusy. Jednocześnie, wstrzymano przedsięwzięcia rekrutacyjne w ramach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” a także zajęcia w uczelniach i szkołach podległych MON. Ćwiczenia żołnierzy rezerwy, zaplanowane do końca maja, przełożono na późniejszy termin. 

Żołnierze z państw sojuszniczych przybywający do naszego kraju, m.in. w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, przed przekroczeniem granicy wypełniają ankietę dot. stanu zdrowia. Żołnierze przebywający na terenie Polski już od dłuższego czasu są objęci obowiązkiem przekazania wypełnionych ankiet w ciągu 24 godzin. Wyniki ankiet są podstawą do podjęcia dalszych działań.

Tekst:PAP/MON/Defence24.pl

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. nikodem

    mam pytanie dlaczego firma skarbu państwa ,,maskpol'' nie została włączona do pomocy w walce z epidemia przecież produkują maski które mógłby trafić dla służb medycznych i porządkowych

    1. Natowiec

      Kolego bo BŁASZCZAK o nie zapomniał

  2. Maskmen

    Błaszczak zapomniał o maskpolu i na nasze maile byly ignorowane przez kogo? DGRSZ imiennie? To przecież tajemnica

  3. zibi

    wojsko powinno rozwinąć szpitale polowe przy granicach i lotniskach na które wracają ludzie zza granicy, powinni tam oni zostać poddawani obowiązkowej kwarantannie i dopiero po niej mogliby wracać do domu. A tak co chwila będziemy słyszeć o poszukiwanych pasażerach tego czy innego kursu autobusowego albo pociągu którym wracał ktoś zarażony wirusem i bilans rośnie.....

  4. Glinnik

    Moim zdaniem to po co nam ci generałowie czy szef przecież i tak żadnej szczepionki nie wynajdą. Teraz właśnie widać, że nie są potrzebni.

    1. Marek

      Szewcy i piekarze także nie wynajdą szczepionki, więc pewnie twoim zdaniem też nie są potrzebni?

  5. Czytelnik

    Błaszczak niech się nie chwali twórcą terytorialnie jest Antoni Maciarewicz i Jemu należą się podziękowania i słowa uznania

  6. Były zolnierz

    Czy ja dobrze widzę? Na górnym zdjęciu żołnierze idą w chelmach:) to wojsko nie jest nic postępowe. Mają berety, czapki i rogatywki, a w czasie pokoju pop... W chelmach. A gdzie wygoda? To są patrole a nie akcja zbrojna! Dowódcy opamietajcie się, skończ ie z betonowym mysleni. A tak wogole czy żołnierze posiadają amunicję czy z pusta bronią laza? Bo w pasie przygranicznych z tego co wiem nie mogą z ostra chodzić.

    1. GPAS1

      Dobrze że jesteś były.

    2. marian

      Co do kakakasków to się zgodzę, ale co zabrania żołnierzom chodzić z amunicją przy granicach? Konstytucja? Jeżeli przepis niższego rzędu, to chyba nie było problemem go zmienić.

    3. 4d 44

      nie ma jak riposta na poziomie, merytoryczna i wiadomo o co autorowi chodzi

  7. men

    Taaa, modelowe zabezpieczanie, wzorcowe procedury, a w Elblągu właśnie 3 żołnierzy zachorzało od Brytyjczyka z Dywizji Wielonarodowej...dalsi w drodze.....panie modelowy.

Reklama