Reklama

Siły zbrojne

Zamówienia na rakiety przeciwokrętowe Exocet

MM 40 Block 3 – fot. M.Hans/MBDA
MM 40 Block 3 – fot. M.Hans/MBDA

Koncern MBDA poinformował, że ma obecnie potwierdzone zamówienia na około 400 pocisków przeciwokrętowych najnowszej generacji MM 40 Block 3 Exocet i na ponad 50 pełnych systemów rakietowych dla 9 państw położonych na całym świecie.

Tak duże zainteresowanie wynika ze zmian, jakie wprowadzono do tego znanego, francuskiego pocisku. Wersja MM 40 Block 3 otrzymała bowiem m.in. nowy silnik turboodrzutowy Microturbo TR-40/263, który zastąpił silnik rakietowy na paliwo stałe (zwiększono w ten sposób zasięg do ponad 200 km), wprowadzono nawigację i podsystem naprowadzania oparty o GPS/Galileo oraz zastosowano nowy system strzelania i planowania misji. Wdrożono również silnik startowy nowego typu opracowany przez firmę NAMMO.

Francuzi podkreślają przy tym, że dzięki możliwości programowania zmiennego profilu lotu, nowe Exocety można również wykorzystywać do atakowania celów na lądzie. Miedzy innymi dlatego system nawigacyjny pocisku został uzupełniony poprzez nowy blok nawigacji inercyjnej z żyroskopem laserowym. W połączeniu z systemem opartym o GPS/Galileo daje to możliwość planowania lotu w trzech wymiarach wykorzystując co najmniej 10 punktów odniesienia. Dzięki temu można planować atak jednoczesny z wielu kierunków i różnych wysokości.

Z pocisku MM 40 Block 2 pozostawiono ładunek bojowy o wadze 160 kg oraz aktywny radar w systemie naprowadzania Super ADAC, pracujący w paśmie J. Zastosowano jednak nowy komputer pokładowy oraz magistralę danych zgodną ze standardem MIL-STD-1553.

Nabywcami nowych rakiet poza marynarką francuską są Grecja, Brunei, Oman, Peru, Katar, Maroko, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Paul

    Nie widze Polski na liscie. Lepsze francuskie. Kupowanie amerykanskich ma mankament, ze czesto zmieniaja sie Amerykanom wrogowie i sojusznicy (np. Afganistan !) I moze byc naprawde klapa z tymi zapalnikami wtedy.

    1. ito

      I dobrze. Dodawanie do NSM-ów i RBS-ów trzeciego typu rakiet o podobnym przeznaczeniu i charakterystykach byłoby zwyczajnie idiotyczne.

    2. condor71

      Przecież Polska nie będzie w prowadzała trzeciego typu rakiet przeciwokrętowych!!!!!

  2. Obserwator

    Jakoś dziwacznie wadliwe miały te zapalniki w czasie wojny o Falklandy.

    1. kriss

      Francuzi sprzedali Angolom kody zródłowe , dlatego te rakiety nie wybuchały po trafieniu w cel :)

    2. ito

      To znaczy? Posiadali 3 sprawne rakiety, zatopili nimi 1 duży okręt (sheffield) i 1 duży transportowiec (atlantic conveyor- na nim ze trzy razy więcej śmigłowców, niż posiada polska MW) Niezły wynik jak na "wadliwe zapalniki".

  3. J23

    No i oczywiście Rosja Z pełnymi kodami pozostałych kontrahentów. Nie ma jak to robić interesy z Francuzami. Oni kolaboracje ssali z mlekiem matki.

    1. Prawy prosty

      A z USA lepiej? Turcji zajęło 11 lat złamanie zabezpieczeń w F-16 by mogli strzelać do Żydów i kosztowało to życie 8 tureckich specjalistów, którzy zmarli w podejrzanych okolicznościach...

  4. Sprytne Francuzy

    Raz sprzedają rakiety a drugi raz w czasie wojny kody - tym razem przeciwnikowi. Dwa razy zarabiają na tym samym.

Reklama