Reklama

Siły zbrojne

Zachodniopomorska brygada Obrony Terytorialnej szkoli pierwszych ochotników

Fot. 14. Brygada WOT
Fot. 14. Brygada WOT

W 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Za dwa tygodnie, na zakończenie „Ferii z WOT” pierwsi żołnierze brygady złożą przysięgę wojskową na terenie jednostki w Szczecinie - Podjuchach i informuje jednostka.

Cztery miesiące po powołaniu do życia 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, do koszar w Szczecinie Podjuchach zgłosili się w tę sobotę  pierwsi ochotnicy, którzy dotąd nie mieli jeszcze do czynienia z wojskiem. Zanim trafili do koszar przeszli szczegółowe badania psychologiczne i lekarskie. W sobotę w jednostce zostali wciągnięci na ewidencję wojskową, zostali jeszcze raz zbadani przez lekarza, przeszli sprawdzian z w-f i  otrzymali kompletne umundurowanie. Zaraz potem rozpoczęli wstępne szkolenie a w niedzielę każdy z nich otrzymał broń - karabinek MSBS Grot. Potem wyjechali na poligon, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie przejdą szkolenie podstawowe.

"Jego program jest bardzo intensywny. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelania na poligonie tak, żeby po dwóch tygodniach osoby, które nigdy dotąd nie były w wojsku nabyły umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i podstawowych zasad zachowania na polu walki" - wyjaśnia dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Zmechanizowanej płk Grzegorz Kaliciak.

Wśród ochotników jest m.in. kilku nauczycieli, którzy skorzystali z rozpoczynających się w województwie zachodniopomorskim ferii, by odbyć wojskowe przeszkolenie. Jest też trzech braci z Koszalina, którzy dwa lata temu powrócili z pracy zarobkowej w Wielkiej Brytanii i czekali, aż w województwie zachodniopomorskim powstanie brygada terytorialsów.

To także np. prawnicy, zawodowi kierowcy, mechanicy samochodowi, studenci, jest właściciel biura podróży i geolog, projektant wnętrz, leśnik, pracownicy pomocy społecznej i pielęgniarka - cały przekrój społeczeństwa.

Ta ponad setka ochotników najbliższe prawie tygodnie spędzi na poligonie w Wędrzynie. W kolejny weekend dołączy do nich kolejnych kilkudziesięciu nowych „terytorialsów” 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT. Będą to ci, którzy rozpoczną krótsze - ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze np. byli żołnierze, funkcjonariusze służb czy absolwenci Legii Akademickiej.

W niedzielę, 23 lutego szkolenie podstawowe zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej na placu apelowym w kompleksie koszar w Szczecinie - Podjuchach.

"Będzie to pierwsza przysięga wojskowa zachodniopomorskich terytorialsów i pierwsza od wielu lat publiczna przysięga wojskowa w Szczecinie" - mówi płk Grzegorz Kaliciak. "Zapraszamy na tę uroczystość nie tylko najbliższych naszych żołnierzy, ale i każdego kogo interesuje wojsko. To wydarzenie będzie okazją do poznania specyfiki służby w WOT."

Wtedy Zachodniopomorska Brygada OT będzie liczyła już ok. 200 żołnierzy: terytorialsów - ochotników.

 1. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 27 września 2019 roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w kraju. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie Brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie a w kolejnych latach bataliony w Trzebiatowie i Wałczu.
Reklama

Komentarze (3)

 1. Mirk

  Przepraszam.Czy sprawdzian z w_f jest konieczny by wstąpić do wody?bo mam małe problemy z nadwagą.

  1. Adar

   Przyjmują wszystkich... nie ma praktycznie żadnej selekcji. W Harcerstwie bardziej piłują niż wotach

  2. marian

   A do służby przygotowawczej w wojskach operacyjnych to niby jakie są egzaminy wstępne z WF? Nie ma, czyli tak samo jak w WOT.

  3. Franek

   Tak przypuszczasz czy wiesz?Byles ,widziałeś ,uczestniczyłeś?Czy to opowieść z rodzaju coś przeczytałem, coś ktoś mi powiedział

 2. Twoja stata

  Dlaczego są w letnim nakryciu głowy w zimę?

  1. marian

   Bo jest ciepło?

 3. Raf

  Super

Reklama