Siły zbrojne

Wzmocnienie sił francuskich w Nigrze

Fot. Thomas Goisque/wikipedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Thomas Goisque/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Francja wyśle do Nigru dodatkowy kontyngent złożony z 50-80 żołnierzy służb specjalnych, który będzie dyslokowany w pobliżu granicy tego kraju z Mali – zapowiedział w sobotę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian, który złożył wizytę w Niamey. 

O wzmocnienie francuskiej obecności wojskowej w Nigrze zwrócił się prezydent Mahamadou Issoufou, który w sobotę rozmawiał z francuskim ministrem obrony.

Jednostka łączności i wsparcia operacyjnego (DLAO) z Francji będzie stacjonować w regionie Tillaberi na zachodzie kraju. Jej misja rozpocznie się już za trzy dni.

Jak podkreśla agencja AFP, na pograniczu Mali i Nigru wzmogła się w ostatnim okresie działalność ugrupowań terrorystycznych przenikających z Mali, w tym – bojowników z ruchu na rzecz jedności dżihadu w Afryce zachodniej. W środę w pobliżu Tillaberi doszło do ataku na jednostkę wojskową, w wyniku którego śmierć poniosło 15 żołnierzy.

Francuski kontyngent sił specjalnych będzie wyposażony w środki kontroli przestrzeni powietrznej i samoloty dla zapewnienia wsparcia wojskom lądowym Nigru.

Jednostki francuskie uczestniczące w operacji "Barkhane", w sile 4 tys. żołnierzy, stacjonują w stolicy Nigru, Niamey. Prowadzą operacje antyterrorystyczne w Mali, Nigrze, Czadzie i Burkina Faso.

W Nigrze dysponują one czterema myśliwcami Mirage 2000 i pięcioma dronami Reaper, dzięki którym pozyskują informacje o sytuacji w całym regionie.

PAP - mini

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.