Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce otrzymały kontrakt na naprawę i modernizację dwuwspółrzędnych i trójwspółrzędnych radarów wykorzystywanych w polskich Siłach Zbrojnych. Prace prowadzone na terenie jednostek wojskowych w całym kraju zostały wycenione na 26,4 miliona złotych z VAT (23%).
12. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Torunia poinformował o udzieleniu zamówienia dla spółki Wojskowe Zakłady Elektroniczne (WZE) w Zielonce, którego przedmiotem jest: „Naprawa stacji radiolokacyjnych RO-82/M (NUR-31/M), RO-94 (NUR-31MK), RW-32 (NUR-41), RT-22 (NUR-22), RA-83 (przystawka antenowa do urządzenia RO-94 (NUR-31MK), RSWP P-18 (LAURA) i ich odmiany”.
W rzeczywistości nie chodzi jedynie o naprawę ale o „wykonywanie napraw i serwisowania, tj. usuwania niesprawności i konserwacji sprzętu wojskowego oraz komponentów wchodzących w skład ich ukompletowania, powstałych w trakcie eksploatacji oraz niemożliwych do usunięcia przez etatową obsługę urządzeń i warsztaty remontowe Sił Zbrojnych z uwagi na brak możliwości technicznych, organizacyjnych lub specjalistycznego oprzyrządowania”.
Czytaj też: Polska „tarcza” wzmocniona polskimi radarami
Prace mają być prowadzone na następujących systemach radiolokacyjnych:
- Dwuwspółrzędny radar RO-82/M (NUR-31/M) „Justyna” o zasięgu wykrywania 160 km;
- Dwuwspółrzędny radar RO-94 (NUR-31MK) „Justyna” o zasięgu wykrywania 210 km;
- Radiowysokościomierz RW-32 (NUR-41) „Bożena” z anteną paraboliczną o zasięgu do 360 km, przeznaczony do współpracy z radarami dwuwspółrzędnymi;
- Trojwspółrzędny radar RT-22 (NUR-22) „Edyta” z anteną ścianową;
- przystawka antenowa RA-83 do urządzenia RO-94 (NUR-31MK);
- dwuwspółrzędny radar VHF wstępnego wykrywania RSWP P-18 „Laura” i jego odmiany z antenami zbudowanymi z kilkunastu anten typu Yagi.
Zadanie jest trudne, ponieważ WZE Zielonka ma zapewnić również części zamienne, materiały i przyrządy pomiarowe. To, szczególnie w przypadku części zamiennych, może sprawiać obiektywne trudności ze względu na wiek naprawianych stacji radiolokacyjnych (żadna z nich nie jest już produkowana). Być może to właśnie dlatego swoją ofertę złożyły jedynie Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, które mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tego rodzaju pracach.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie