Reklama

Siły zbrojne

Wystawa Sztab Generalny WP 1918-2018

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Sztab Generalny Wojska Polskiego 1918-2018 – to tytuł okolicznościowej wystawy na stulecie SGWP, która została odsłonięta w galerii plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.

Ekspozycja to część obchodów stulecia Sztabu Generalnego WP. Jest połączona z wystawą Centralnej Biblioteki Wojskowej pt. "Niepodległa 1918... Ludzie i wydarzenia".

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund T. Andrzejczak zauważył podczas ceremonii otwarcia, że wystawa odmienia słowo "niepodległość" przez wszystkie przypadki. – Mówi nam, że to nie są takie proste, łatwe i tanie sprawy, że o tę niepodległość trzeba dbać, trzeba ją chronić, trzeba ją osłaniać, trzeba poświęcać energię, pieniądze, trzeba poświęcać też czas, żeby wiedzieć, jaki jest jej dzisiejszy kontekst. Myślę, że ta wystawa w tym obszarze spełnia swoją funkcję – powiedział generał dziennikarzom.

Zdaniem gen. Andrzejczaka musimy zarówno rozmieć, co wydarzyło się przed stu laty, kiedy Polska odzyskała niepodległość i tworzył się Sztab Generalny Wojska Polskiego, jak również musimy reagować na wszystko, co dzieje się obecnie. – Zmiana struktur systemu kierowania i dowodzenia, nowe wyzwania, które pojawiają się w obszarze bezpieczeństwa, i Sztab Generalny, który już po nowym roku w wertykalnej strukturze będzie miał znaczenie decydujące – powiedział szef SGWP.

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Na wystawie można prześledzić dzieje Sztabu Generalnego WP. Od roli, jaką odegrał w odradzającej się Rzeczpospolitej, przez wojnę polsko-bolszewicką, gdzie to w SGWP przygotowano plany kontrofensywy znad Wieprza, która rozstrzygnęła o losach bitwy warszawskiej 1920 r. Mowa jest też o ograniczeniu roli Sztabu Głównego pod koniec lat 20. XX wieku oraz o działalności Sztabu Naczelnego Wodza na Zachodzie podczas II wojny światowej. Na wystawie są też informacje o roli Sztabu Generalnego w PRL i po przemianach politycznych rozpoczętych w 1989 r. Ekspozycję kończą plansze poświęcone okresowi dużego zaangażowania Wojska Polskiego w misje zagraniczne oraz współczesnym wyzwaniom strategicznym.

Ekspozycja będzie do końca września prezentowana w Łazienkach Królewskich, na ogrodzeniu od strony Al. Ujazdowskich. Następnie przez dwa miesiące będzie można ją oglądać na ogrodzeniu SGWP przy ul. Rakowieckiej.

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Setna rocznica odtworzenia SGWP przypadnie 25 października 2018 r. Elementem jubileuszowych obchodów będzie m.in. spotkanie Komitetu Wojskowego NATO, czyli najważniejszego organu militarnego w Sojuszu, na szczeblu szefów sztabów generalnych i szefów obrony wszystkich państw członkowskich. Przyjadą oni do Warszawy w dniach 28-30 września.

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama