Reklama

Siły zbrojne

Wygląd rosyjskiego Predatora ujawniony

Po raz pierwszy opublikowano w Rosji zdjęcie modelu rosyjskiego dronu MALE Altair - fot. Internet
Po raz pierwszy opublikowano w Rosji zdjęcie modelu rosyjskiego dronu MALE Altair - fot. Internet

Według rosyjskich specjalistów, na jednym ze zdjęć zrobionych w czasie wizyty ministra obrony Rosji Sergieja Szojgu w Tatarstanie pojawił się model tajnego projektu rosyjskiego bezpilotowca MALE (Medium Altitude Long Endurance - średniego pułapu i dalekiego zasięgu).Zdjęcie to zrobiono na wystawie produktów kompleksu obronno przemysłowego republiki, którą zorganizowano 5 lutego br. Rosjanie twierdzą, że na fotografii znalazł się model dronu Altair opracowanego przez kazańskie przedsiębiorstwo OKB Sokoł, które wygrało pod koniec 2011 r. konkurs ogłoszony przez Minoboronę wysokości około miliarda rubli na opracowanie projektu bezpilotowca klasy MALE w ramach pracy badawczo – rozwojowej.

Podkreśla się, że jest to pierwsza publiczna fotografia rosyjskiego odpowiednika dronu RQ-1 Predator. Na niewyraźnym zdjęciu widać klasyczny górnopłat napędzany dwoma silnikami turbośmigłowymi, ze statecznikami pionowymi typu V. Nie jest to więc konstrukcja zachwycająca jakimiś rewolucyjnymi rozwiązaniami.

Jednak sama fotografia oraz przedstawiony na nim model nie są tak ważne, jak informacja że Rosjanie chcą za wszelką cenę wprowadzić na swoje wyposażenie uzbrojone drony MALE. Próba przyśpieszenia tego procesu poprzez nabycie izraelskich bezzałogowców Heron i Heron TP się nie udała, ponieważ nie wyraził na to zgody Izrael. Teraz widać, że Rosjanie próbują własnymi siłami zbudować to, co tak skutecznie wykorzystują Amerykanie w Afganistanie, Pakistanie i Omanie.

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama