Reklama

Siły zbrojne

Wrażliwe dane Pentagonu w chmurze Amazon

Fot. Darpa
Fot. Darpa

Firma Amazon Web Services otrzymała autoryzację dla przechowywania w chmurze danych wrażliwych amerykańskiego departamentu obrony. Pentagon przyznał komercyjnej firmie uprawnienia w ramach pilotowego programu, który ma usprawnić militarne wykorzystanie przetwarzania i przechowywanie danych w chmurze oraz sprawdzić jego potencjalne zalety.

W ramach pięciu programów pilotujących wykorzystanie komercyjnych dostawców usług przetwarzania i przechowywania danych w chmurze Pentagon chce przetestować nie tylko możliwość ograniczenia kosztów. Potencjalnie tego typu usługi mogą też zwiększyć możliwości przetwarzania i transmisji danych w zastosowaniach wojskowych i innych aplikacjach o charakterze niejawnym.

Firma Amazon Web Services otrzymała uprawnienia do przechowywania danych o poziomie bezpieczeństwa 3-5 zgodnie z sześciostopniową klasyfikacją Federal Risk and Authorization Management Program (FedRAMP). W tym systemie, wprowadzanym w całej amerykańskiej administracji, poziom 1 oznacza informacje publiczne z nieograniczonym dostępem a 6 to tajne dane ze ściśle klasyfikowanym dostępem. Poziomy od 3 do 5 obejmują dane wrażliwe przeznaczone do użytku wewnętrznego, które nie mogą być upublicznianie, jednak niezawierające informacje tajne. Pentagon posiada również własną klasyfikację, która pod względem bezpieczeństwa wybiega poza poziom 6 wg. FedRAMP.  

Oczywiście dopuszczenie do przechowywania i przetwarzania tego typu danych w chmurze to dopiero początek prac nad szerszym wykorzystaniem takiej technologii. Będą realizowane badania nie tylko w zakresie odpowiednich środków bezpieczeństwa, ale również kontroli nad przepływem danych i zagrożeń jakie pojawią się w procesie ich przetwarzania w chmurze zarządzanej przez komercyjnego operatora. Opracowanie odpowiednich procedur i ich przetestowanie umożliwi szersze wykorzystanie chmur danych przez administrację i służby USA.

Reklama

Komentarze (2)

  1. das

    to początek końca "usa" i " jaka piękna katastrofa " nas czeka ???!!!!!!!

    1. dikson

      a to niby dlaczego ? Bo Moskwa tak sobie życzy, czy z chmury możne te dane wyciągnąć ?

    2. wróg

      Nie pierwsze imperium za mojego życia, która zniknie z mapy. Przywyknąć można ^^

    3. Scrapp

      Piękna katastrofa? Chyba nie wiesz co mowisz! Gdyby USA upadło, to byłby to koniec wolnego świata. Kto pomógłby nam w wypadku agresywnej postawy Rosji? Niemcy? Oni wreszcie dogadali by się z Rosją i podzielili między siebie Europę. To byłaby dla nas katastrofa! USA nie jest idealne ale w porównaniu z Rosją czy Chinami, to jest to najwspanialszy kraj na ziemi.

  2. orlow

    O co tu chodzi? Podpucha, głupota, bieda? Wydawało mi się że trzeba tworzyć tajne sieci wewnętrzne operujący jezykiem komputerowym nieznanym dla obcych a nie umieszczać dane w sieci. Cos tu nie chabla.

Reklama