Siły zbrojne

Wozy Hercules wesprą Abramsy US Army

Fot. Sgt. Jon Cupp/U.S. Army
Fot. Sgt. Jon Cupp/U.S. Army

Amerykański Departament Obrony poinformował o podpisaniu umowy z koncernem BAE Systems Land & Armament, na mocy której armia amerykańska otrzyma 36 pojazdów ewakuacyjnych Hercules.

Amerykański Departament Obrony i koncern BAE Systems Land & Armament zawarły umowę, zgodnie z którą producent dostarczy armii amerykańskiej 36 ciężkich, gąsienicowych pojazdów ewakuacyjnych M88A2 Hercules i szereg części i modułów zamiennych.

Wartość kontraktu wynosi 109 mln USD, produkcja pojazdów będzie mieć miejsce w zakładach w York. Przewidywana data realizacji umowy to 31 sierpnia 2018 r. Wozy M88A2 zostały zaprojektowane z myślą o wsparciu obsługi czołgów M1A1/M1A2 Abrams.

Wersja A2 pojazdu M88, o której mowa w kontrakcie, określana jest jako "ciężka", charakteryzuje się ona poprawionym układem sterowania i hamulcowym, pancerzem wzmocnionym panelami dodatkowymi, fartuchami ochronnymi na gąsienicach i wyposażeniem w systemy ochrony przed efektami działania broni ABC. Hercules wyposażony jest w dźwig o nośności 35 ton i główną wyciągarkę zdolną poruszyć pojazd o masie 65 ton - może więc unieść i holować ładunki o masie dwukrotnie większej, niż wersja M88A1.

Komentarze