Reklama

Siły zbrojne

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia naprawią rakietowe zestawy przeciwlotnicze

System przeciwlotniczy Osa zmodernizowany przez WZU Grudziądz. - fot. J. Sabak
System przeciwlotniczy Osa zmodernizowany przez WZU Grudziądz. - fot. J. Sabak

12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu w ostatnich dniach poinformował o udzieleniu zamówienia na wykonanie odpowiednich napraw rakietowych zestawów przeciwlotniczych S-200C Wega oraz samobieżnych 2K12 Kub i PRWB Osa.

12. WOG z siedzibą w Toruniu w ostatnich miesiącach prowadził postępowanie w procedurze negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu, które nosiło nazwę „Wykonanie konserwacji i napraw sprzętu wojskowego (SpW) przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PZR): S-200C WEGA, KUB, OSA oraz podzespołów i części do nich”.

5 maja udzielono zamówienia na naprawę, konserwację wyżej wymienionych zestawów obrony przeciwlotniczej. Zajmą się tym Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z siedzibą w Grudziądzu, zaś całkowita wartość zlecenia została określona na 31 mln złotych brutto.

System S-200C Wega stanowi wyposażenie 36. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, wchodzącego w skład 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. To zestaw dalekiego zasięgu, zdolny do zwalczania celów na dystansie ponad 250 km, wprowadzony na uzbrojenie w latach 80. i zmodernizowany z udziałem polskiego przemysłu. Jego głównym zadaniem jest zwalczanie celów w rodzaju samolotów wczesnego ostrzegania czy bombowców.

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 2K12 Kub służy w Wojsku Polskim 1974 roku, rok wcześniej przeszedł on chrzest bojowy w wojnie Jom Kippur. Obecnie w WP eksploatowane są zestawy w wersji zmodernizowanej wysiłkiem polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zestawy Kub mają zostać zastąpione przez nowe systemy Narew.

Z kolei PRWB Osa na stanie Wojska Polskiego jest od połowy lat osiemdziesiątych. Ze względu na mobilność, jego główną domeną jest obrona przeciwlotnicza w pobliżu trwających operacji lub przemarszu wojsk. W trakcie swojej długiej historii przeszły modernizację do standardu Osa-P, dysponują więc m.in. głowicami optoelektronicznymi. Uznaje się, że jako jedyne spośród systemów pochodzenia posowieckiego zachowały pewien potencjał modernizacyjny jednak warunkiem byłaby wymiana pocisku rakietowego. Docelowo mają zostać zastąpione przez zestawy Narew i SONA.

Kacper Bakuła

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama