Reklama

Siły zbrojne

Wojskowa Służba Zdrowia dzisiaj, a Komponent Wojsk Medycznych w przyszłości [RAPORT]

Autor. st. szer. Monika Woroniecka 15.BZ

Medycyna właściwie od swoich początków obejmowała czynności i zagadnienia związane z wojskiem i walką. Wieki temu w pierwszej kolejności korzystali z niej władcy ze swoim otoczeniem oraz wojsko. Oczywiście wraz z jej postępem dostępność służb medycznych ulegała zwiększeniu, a procedury medyczne coraz bardziej rozszerzały swój zakres i możliwości. Największy rozwój medycyny wojskowej nastąpił w XX wieku i duży wpływa na to miały, niestety, wojny. Obecnie wojna na Ukrainie jeszcze bardziej uwypukla jej znaczenie.

Reklama

Polska Wojskowa Służba Zdrowia składa się z dwóch głównych segmentów. Pierwszy to medycyna stacjonarna, oparta o stałą infrastrukturę i przeznaczona do zaopatrywania żołnierzy w miejscach stałej dyslokacji. Drugi to medycyna polowa, przewidziana do działania na polu walki lub w czasie ćwiczeń i oparta o różnego rodzaju pojazdy i przewoźne kontenery oraz namioty. Stacjonarna służba zdrowia włączona jest w państwowy system i udziela świadczeń również osobom spoza MON, zgodnie z kontraktami zawartymi z NFZ.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama