Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zaprasza ochotników. Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Autor. M. Multarzyński/Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje o zbliżającej się rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej , która ma rozpocząć się 21 maja. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Reklama

Jak czytamy w komunikacie MON zgłoszenia będzie można składać od 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju. Tego dnia odbędzą się też 32 pikniki wojskoweh, które zostaną uzupełnione 70 punktami rekrutacyjnymi stacjonarnymi orazmożliwoścdią aplikacji online (poprzez portal rekrutacyjny - Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl)).

Wojskowe pikniki rozpoczną się o 11.00 i potrwają do . 18.00. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: czasie trwania , wymogacch koniecznych do przystąpienia i o jej charakterystyce. .Dodatkowwo na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie. Zainteresowany służbą powinien wziąć ze sobą dowód osobisty.

Reklama

Czytaj też

MON informuje, że kandydat do wniosku musi dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości,
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie,
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czytaj też

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została ustanowiona na mocy Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia br. Jak pisaliśmy przy okazji analizowania projektu owej ustawy - wprowadzenie ochotniczej zasadniczej służby wojskowej ma na celu zwiększenia rezerw kadrowych SZ RP i ma ona charakter wyłącznie dobrowolny - gdyż o odwieszeniu obowiązkowej ZSW decyduje Prezydent RP (na wniosek RM), określając zarazem termin jej rozpoczęcia i zakończenia (art. 152. ust. 2.). Żołnierze dobrowolnej służby zasadniczej po przejściu standardowego, 28-dniowego przeszkolenia podstawowego (pot. "unitarki") i złożeniu przysięgi mają być skierowani na 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, po którym uzyskają prawo do zawodowej służby wojskowej.

Wracając do kwestii obowiązkowej ZSW, zgodnie z przepisami pozostaje ona zawieszona, nie uległa zmianie długość jej trwania (względem stanu sprzed 2009 roku), która nadal wynosi 9 miesięcy, przy czym w szczególnych wypadkach Rada Ministrów może przedłużyć ten okres o maksymalnie 6 m-cy.Innymi metodami budowy rezerwy jest jej podział na aktywną (osoby po przysiędze wojskowej i przeszkoleniu podstawowym) i pasywną (osoby z kwalifikacją wojskową, ale bez przysięgi). Równolegle do dobrowolnej służby zasadniczej trwają zawodowa służba i służba terytorialna, będące podstawą funkcjonowania SZ RP czasu pokoju, odbywają się również ćwiczenia rezerw. Po zawieszeniu obowiązkowej ZSW to właśnie ochotnicza służba zasadnicza ma być metodą odbudowy rezerw Wojska Polskiego.

Obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa została zawieszona w 2009 roku, w myśl profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP. Rok wcześniej, (na początku grudnia 2008 r) miało miejsce ostatnie wcielenie poborowych do ZSW. Mury koszar przekroczyło wówczas 1200 młodych mężczyzn, spośród których połowa zasiliła Siły Powietrzne, 400 poborowych Marynarkę Wojenną RP i po 100 Wojska Lądowe i Batalion Reprezentacyjny WP.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Extern.

    Prawdopodobnie nastąpi teraz przepływ sporej części kadry z WOT do tej nowej dobrowolnej służby zasadniczej. Ale paradoksalnie może to WOT w pewnym sensie jako formację wzmocni i przywróci na prawidłowe tory. Odejdą ci co i tak nie za bardzo do koncepcji WOT pasowali, bo tak naprawdę chcieli być pełnoetatowymi żołnierzami. W WOT natomiast zgodnie z pierwotnymi założeniami zostaną głównie ci dla których ta weekendowa służba jest tylko dodatkiem do już posiadanej kariery zawodowej i ustabilizowanego życia. Więc zmniejszy się może rotacja w WOT i oddziały terytorialne będą lepiej zgrane, Może natomiast być tak że trochę zwiększy się średnia wieku ochotnika w oddziałach OT. Podobnie jak to jest w Gwardii Narodowej w USA, gdzie głównie służą raczej ludzie 30-40+. Jak się patrzyło na jakieś zdjęcia naszych WOTowców, to można było pomyśleć że to jakaś unitarka dla młodego wojska, co wydawało mi się trochę nienaturalne, jak na tego typu formację pomocniczą.