Reklama

Siły zbrojne

Wojsko naprawia Procjony i Przebiśniegi

Śmigłowiec W-3 z zamontowanym rozpoznawania radioelektronicznego PROCJON-3. Fot. WZE
Śmigłowiec W-3 z zamontowanym rozpoznawania radioelektronicznego PROCJON-3. Fot. WZE

3. Regionalna Baza Logistyczna w dwóch odrębnych ogłoszeniach poinformowała o udzieleniu zamówień w zakresie naprawy, diagnostyki, konserwacji, serwisowania oraz usług utrzymujących w sprawności technicznej urządzenia systemu rozpoznania elektronicznego Procjon oraz urządzenia systemu rozpoznawczo-zakłócającego (ZSRZ) — Przebiśnieg.

W obu przypadkach wykorzystano procedurę negocjacyjną bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

Każdorazowo argumentowano to niesprawnością systemu, niezbędnego w realizacji zadań bojowo-rozpoznawczych w ramach Zintegrowanego Podsystemu Rozpoznania, istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa we wrześniu 2019 r. Ze względu na powstałe niesprawności systemu rozpoznania elektronicznego Procjon i w systemie rozpoznawczo-zakłócającym Przebiśnieg, wykonanie tych zadań w pełnym zakresie nie jest możliwe, natomiast udział w ich realizacji wymaga pełnej sprawności technicznej sprzętu, w związku z czym wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówień - zachowanie terminów, w tym terminów skróconych, określonych dla przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem nie jest w tym wypadku możliwe.

Zamawiający jednocześnie podkreślił, że przedmiotowa sytuacja nie wynikła z przyczyn leżących po jego stronie, gdyż uprzednio prowadzone postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację naprawy, diagnostyki, konserwowania i serwisu systemu z przyczyn nie leżących po stronie zamawiającego musiało zostać unieważnione ze względu na brak ofert.

Ze względu na fakt, że w latach 2016-2018 (w przypadku Procjona) i w latach 2013-2015 oraz 2016-2018 (w przypadku Przebiśniegu) prace będące przedmiotem zamówienia wykonywał Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy, zamawiający zaprosił tego wykonawcę do udziału w negocjacjach dotyczących warunków realizacji zamówienia

W przypadku Procjona do negocjacji doszło 2 sierpnia 2019 r. Ostatecznie zamówienie przyznano konsorcjum firm z ITWL jako liderem oraz firmą Consortia Elektornica Sp. z o.o. jako partnerem. Wartość końcową zamówienia (z VAT) określono na 800 tys. PLN. Odpowiednią umowę zawarto w dniu 22 sierpnia 2019 r.

Zamówienia na udzielenie zamówienia w przypadku Przebiśniegu udzielono zaś w dniu 30 lipca 2019 r., całkowitą końcową wartość zamówienia ustalono na 914 634,15 PLN.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Radiowa

    MON chyba oszalał Chce zrobic Growlera w garażu domowym sposobem Ten procjon to Technology BC Before Computers

    1. Covax

      Te procjony powstały circa 30 lat temu i były już wtedy procesory.

  2. pytajnik

    Czy Sokół-PROCJON posiada nowoczesne systemy do samoobrony?

    1. -CB-

      Dwa późniejsze Procjony posiadają czujniki opromieniowania i wyrzutniki flar oraz dipoli. Czy na najstarszym to dołożyli - nie wiem. Ale ogólnie to są dość wiekowe śmigłowce na bazie pierwszych wersji W-3, ze starą awioniką i mamy ich w sumie aż trzy...

  3. Marek1

    Polskie siły WRE są b. nieliczne i w katastrofalnym stanie technicznym. MON przez dekady skąpiąc finansowania doprowadził tę jakże istotny element współczesnego pola walki do nieomal całkowitej zapaści.