Reklama

Siły zbrojne

Elektroniczny Przebiśnieg do naprawy

Fot. WZE
Fot. WZE

3 Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła informacje o rozpoczęciu negocjacji na temat serwisowania oraz utrzymania w sprawności technicznej systemu rozpoznawczo-zakłócającego Przebiśnieg, używanego przez Wojsko Polskie. Naprawy oraz konserwacji podejmie się Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy.

Postępowanie na serwisowanie użytkowanych przez wojsko systemów rozpoznawczo-zakłócających Przebiśnieg prowadzone jest w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Według informacji zawartych w ogłoszeniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym UE, powodem przeprowadzenia postępowania z wolnej ręki był głównie czas w jakim dokonane ma być serwisowanie sprzętu. Wobec tego, że system rozpoznawczo–zakłócający (ZSRZ) Przebiśnieg ma być wykorzystywany w trakcie realizacji zadań bojowo-rozpoznawczych, zaplanowanych na miesiąc wrzesień 2019 roku, należało skrócić procedurę wyłonienia zwycięzcy. Zachowanie terminów, w tym terminów skróconych, określonych dla przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem nie było możliwe.

Ponadto uprzednio prowadzone postępowanie w trybie standardowego przetargu zostało unieważnione z powodu braku ofert. Przy czym, należy podkreślić, że ITWL realizował już naprawy i serwisowanie tego typu sprzętu w latach 2013-2015 oraz 2016-2018. Dlatego też, te trzy czynniki spowodowały, że wojsko podjęło bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Łączny koszt przedsięwzięcia, podczas którego przeprowadzona zostanie naprawa, serwisowanie oraz utrzymanie w sprawności technicznej, oszacowany został na kwotę ponad 914 tys. zł. Jest to kwota liczona bez podatku VAT.

System rozpoznawczo-zakłócający Przebiśnieg został opracowany w Wojskowej Akademii Technicznej przy współpracy z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi w Zielonce. Wojsko otrzymało system na podwoziach gąsienicowych MT-LB. System składa się z trzech stacji rozpoznania, trzech stacji zakłóceń oraz jednego wozu dowodzenia i może automatycznie wykrywać i lokalizować źródła promieniowania radiowego w pasmach VHF i UHF, określić parametry źródła sygnału i charakter sygnału oraz generować zakłócanie selektywne, zaporowe i dezinformujące.

Reklama

Komentarze (2)

 1. tyle

  Znowu na ostatnią chwilę, ktoś się obudził przed ćwiczeniami Zapad . Te same ruchu są w związku z Procjonem 3, umieszczonym na Głuszcach.

  1. Tak myślę

   Procjon nie jest umieszczony na GŁUSZCACH tylko W3.

  2. Lol

   Modyfikacji dokonano w 2013/2015 oraz w 2016/2018 cały czas serwis i aktualizacja, o co common?

 2. Gliwiczanin

  Szkoda tylko, że w naszej amii mamy tylko kilka sztuk tego sprzętu (dlatego taka niska cena :) ). No cóż tak chcieli nasi politycy, a nie wojskowi.

Reklama