Siły zbrojne
Wojsko kupuje wozy amunicyjne dla Raków

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w Stalowej Woli zostanie podpisana umowa na dostawy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych dla moździerzy samobieżnych Rak.
Zgodnie z komunikatem przesłanym przez MON, umowa ma dotyczyć dostawy 24 wozów amunicyjnych w latach 2019-2020. W uroczystości weźmie udział szef resortu, Mariusz Błaszczak.
Wozy AWA przeznaczone są do zaopatrywania kompanijnego modułu ogniowego Rak w amunicję, w tym do jej przewozu, jak i zmechanizowanego załadunku oraz rozładunku. AWA jest oparty na samochodzie ciężarowym JELCZ 882.53, z dwuosobową opancerzoną kabiną. Podwozie jest wyposażone w hakowy system załadowczy kontenerów, pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej i zewnętrznej, urządzenie filtrowentylacyjne, odbiornik nawigacji satelitarnej i stanowisko karabinu maszynowego. Wyposażenie nadwozia stanowi sześć palet do przewożenia amunicji 120 mm.

Czytaj też: Czterdziesty Rak w służbie
Wozy AWA wejdą w skład Kompanijnych Modułów Ogniowych moździerzy samobieżnych Rak. Przypomnijmy, że pierwsze elementy modułów – moździerze i wozy dowodzenia dla ośmiu modułów (łącznie 64 środki ogniowe i 32 wozy dowodzenia – wszystkie na podwoziu KTO Rosomak), MON zamówił jeszcze w 2016 roku.
Czytaj też: Ważne uzupełnienie moździerzy Rak
Do chwili obecnej dostarczono już większość z nich. Trafiły na wyposażenie jednostek wyposażonych dziś w KTO Rosomak lub przewidywanych do przezbrojenia, takich jak 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, 12. Brygada Zmechanizowana, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Kompanijny moduł ogniowy moździerzy Rak wchodzi w skład kompanii wsparcia na szczeblu batalionu zmotoryzowanego/zmechanizowanego.
Czytaj też: Raki idą do Giżycka
Jak przypomniał MON, w skład docelowej konfiguracji modułu ogniowego, obok ośmiu moździerzy i czterech wozów dowodzenia, wejdzie również zaplecze logistyczne, czyli trzy AWA, jeden Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia (AWRU), również na podwoziu samochodu Jelcz (kontrakt na dostawy podpisano w końcu grudnia 2017 roku), oraz Wóz Zabezpieczenia Technicznego (WZT). W skład każdego z modułów wejdą też dwa Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze (AWR), oparte na podwoziu Rosomaka. Obecnie trwa praca rozwojowa, przewiduje się jej zakończenie w 2020 roku.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.