Siły zbrojne
Wojsko dostanie nowy hełm stalowy? MON ma pomysł
Hełmy stalowe zostaną zastąpione kompozytowymi – potwierdza MON. Zarazem ze względu na to, że tworzywa polimerowe z czasem tracą właściwości i hełmy wymagają wymiany, resort zaczyna poszukiwania hełmów z nowych stopów stali.
„Odchodzimy zupełnie od hełmów stalowych na rzecz kompozytowych, bezpieczniejszych i dostosowanych do nowoczesnego pola walki” – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk sejmowej komisji obrony, która w Sztabie Generalnym WP zapoznawała się z informacją o programach Szpej i Tytan. „Tylko w tym roku zrealizowaliśmy umowy na dostawę blisko 80 tys. hełmów kompozytowych. Stawiamy na prace rozwojowe i modernizację, czego efektem jest planowane wdrożenie hełmu HBT-02 z programu Tytan” – dodał.
Wiceminister i szef SGWP gen. Wiesław Kukuła poruszyli też zagadnienie czasu użytkowania hełmów kompozytowych, określanego na 10 lat, z możliwością przedłużenia o dwa, trzy lata.
„Na rynku pojawiają się też hełmy stalowe nowego typu, z zupełnie innych stopów. Na pewno w przyszłości warto rozważyć zakup takich hełmów, ze względu na to, że nie mają nic wspólnego z tamtymi, nie mają »daty ważności«” – powiedział Tomczyk.
Czytaj też
Szef SGWP zaznaczył, że po 10 latach eksploatacji hełm z włókien polimerowych „zdecydowanie zwiększa nasiąkliwość”, a testy wykazują że gorzej chroni przed odłamkami i słabiej rozprasza energię pocisku. Kukuła zaznaczył, że po 10 latach dalsze użytkowanie hełmów kompozytowych zależy od wyniku badań wytrzymałościowych, których koszt jest bardzo wysoki.
Dlatego – dodał generał – założono, że regułą będzie przekazywanie starszych hełmów do jednostek szkolnych, gdzie ryzyko negatywnych skutków dla użytkownika hełmu jest znacznie niższe.
Czytaj też
„Przy 300-tysięcznej armii i odpowiednio licznej rezerwie, utrzymanie takiej liczby hełmów kevlarowyh jest w dłuższej perspektywie nieekonomiczne. Nie mamy wyjścia, musimy się zdecydować na nowy typ hełmu stalowego. Rzucamy naszym fabrykom wyzwanie. Myślcie nad tym” – zaapelował do przedstawicieli przemysłu. Dodał, że Inspektorat Wsparcia analizuje dwie propozycje z zagranicy, a dzięki wykorzystaniu stali są to „hełmy, które mają praktycznie nieograniczoną żywotność”.
Na wyposażeniu żołnierzy pozostało, jak poinformował Sztab Generalny, otatnich 200 hełmów stalowych starego typu, które po zdaniu ich przez żołnierzy są przekazywane do magazynów wojennych. „Wszystko, co mamy, będzie wykorzystane” - zapewnił wiceminister Tomczyk.
Pucin:)
Ku pokrzepieniu serc - nieoficjalnym namiestnikiem Królestwa Kongresowego w latach 1815-1831 był wywodzący się z rosyjskiej dynastii Romanowów Wielki Książę Konstanty który mawiał: "Im więcej potu na ćwiczeniach tym więcej czasu będziesz żył na polu bitwy". W myśl takiej zasady ćwiczył niemiłosiernie aż do przesady wojsko Królestwa Polskiego które w postaniu listopadowym 1831 r. wyśmienicie spisywało się pod naporem ruskiego walca. Lejąc niejednokrotnie (Olszynka Grochowska - jedna z najkrwawszych bitew powstania listopadowego, 25 lutego 1831 roku - lub rakietnicy Bema pod Ostrołęką - 26 maja 1831 r.) wielokrotnie liczniejszego ruskiego orka!!! :)
Pucin:)
A to dla Was do przemyślenia i nic nie robienia - artykuł pt: "Ilu żołnierzy zginęło na wojnie? - cytat - "Według Pentagonu w listopadzie łączne straty Rosji na Ukrainie wyniosły 615 tys.: 115 tys. zabitych i 500 tys. rannych. W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił straty Sił Zbrojnych Ukrainy i porównał je z rosyjskimi. Z jego słów wynikało, że w ciągu 27 miesięcy wojny Rosja straciła około 135 tysięcy zabitych. Jednocześnie Mediazona i BBC we wspólnym badaniu, którego wyniki opublikowano pod koniec listopada, potwierdziły śmierć 80 973 rosyjskich żołnierzy od początku wojny." - wiadomości.wp.pl - dziś - 6 godzin temu - czyżby wszyscy kłamali? Kobieta na to: a może być się zapisał do WOT - przeszkolił w ZSW czy jak tam to mówią - to dla dzieci, by miały ojca? - ja siedząc przy kompie: Eeeeeeeeee tam, idę obejrzeć mecz i wypić piwko!! :)
Sabra
Czyli hełmy NovaSteel od Adept z pancernego stopu magnezu, tantalu i wolframu.
Pucin:)
@Sabra - stal na hełm wz. 67/75 też była specjalna > to nie była zwykła blaszka 1,4 mm. :)
Pucin:)
#Sabra - hełm NovaSteel od Adept to taka bym powiedział na razie wydumka technologiczna, lecz kierunek doskonały!! Warto nim iść!! :)
MateuszCh
czyli teraz oprócz butów to żołnierze będą sobie kupować hełmy?
radziomb
W syrii rebelianci nie używaja hełmów, maja same kamizelki
Jan322
Co ma piernik do wiatraka?
Essex
Cjodza tez w cywilnych ciuchach....mozna? Mozna
Essex
No bieda straszna. Proponuje pojsc jeszcze w onuce i dlugie welniane plaszcze, zawsze mozna je polatac kto to widzial mundury odpowiednie do pory roku. Fanaberie jskies a zresxta chyba xolnierze moga sobie sami kupic tak jak buty.
Sabra
"Na pewno w przyszłości warto rozważyć zakup takich hełmów, ze względu na to, że nie mają nic wspólnego z tamtymi, nie mają »daty ważności«” – powiedział Tomczyk." Jednak Panie Tomczyk mają coś wspólnego - to, że oba stalowe hełmy nie mają daty ważności :)
skition
A kosy na sztorc przewidziane? Też nie mają terminu ważności. Jeżeli chodzi o ochronę głowy to lepiej by się nadawały bermyce i harcapy...Ponoć dobrze chroniły przed uderzeniem szablą ,które to szable podobnie jak hełmy stalowe nie mają terminu ważności. W odróżnieniu od amunicji nawet tej trywialnej 7,62 do kalacha starego wzoru.
Pucin:)
Nasiąkliwość kevlar-a to nie problem - wiedzą o tym hydraulicy - wystarczy użyć, tzw. metalu w sprey i dobrej farty poliuretanowej. Problem całkowicie znika. Większym problemem są wiązania występujące w kevlarze podobno są mało trwałe i po 15 latach tracą mocno na tzw trwałości - puszczają bezpowrotnie i łatwo takie włókno rozerwać. Dlatego zastępuje się go często UHMW-PE który jest trwalszy/tańszy lecz trochę ma gorsze właściwości/wytrzymałość na rozerwanie czym po prostu trzeba polietylenu więcej by miał te same właściwości co kevlar.
zibi
A dlaczego nie kamienne? Te dopiero to by trwałe były.....
yeti65
"Myślcie nad tym". Czyli pracujcie za darmo nad tym zagadnieniem, a my może nie zmienimy wymagań. A może by tak normalny przetarg rozpisać???
T.Kreber
Gdy na pewnym portalu internetowym obejrzymy filmy z testów hełmów stalowych np wz. 67 i kewlarowych na przebicie różnego rodzaju amunicją to wytrzymałość obu jest porównywalna. Waga też jest plus, minus podobna. A tak ogólnie to hełm ponoć ma chronić przed odłamkami. Czyżby można było z tego wyciągnąć wniosek że w sumie to wszystko jedno jaki? Co myślicie?