Reklama

Siły zbrojne

Polskie hełmy kompozytowe z wydłużonym życiem?

Hełm kompozytowy wz. 2005.
Hełm kompozytowy wz. 2005.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o prowadzonych badaniach dotyczących przedłużenia resursu hełmów kompozytowych stosowanych w Wojsku Polskim.

Reklama

Zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych generał brygady Artur Dębczak poinformował, że w bieżącym roku pierwsza partia hełmów kompozytowych (kewlarowych) przechodzi badania dotyczące możliwości wydłużenia resursów.

Reklama

Najprawdopodobniej badania dotyczą podstawowego modelu hełmu kompozytowego stosowanego w Siłach Zbrojnych RP, czyli hełmu wzór 2005. Wedle obowiązujących norm hełmy tego typu mogą być eksploatowane i składowane jedynie przez 10 lat.

Najprawdopodobniej badania te będą miały również wpływ na eksploatację nowszych typów hełmów kompozytowych takich jak HA-03 i HP-05, a także kolejnego, nowego modelu, który z czasem miałby zastąpić wz. 2005.

Reklama

Poruszając dyskusję na temat resursu hełmów kompozytowych, warto również rozważyć wprowadzenie do Sił Zbrojnych hełmu stalowego, wykonanego z nowoczesnych materiałów i technologii, a także geometrii czerepu zbliżonej lub takiej samej jak w hełmach kompozytowych.

Czytaj też

Nowoczesny „orzeszek” mógłby zastąpić całkowicie przestarzałe hełmy wz. 1967, które wciąż znajdują się w rezerwie. Taki hełm stalowy mógłby uzupełniać kompozytowe, służąc do szkolenia rezerwistów, a także mógłby stanowić wyposażenie żołnierzy jednostek tyłowych.

Ponadto, hełmy stalowe mogą być przechowywane w zapasach przez o wiele dłuższy czas niż kompozytowe, bez ryzyka znacznej redukcji właściwości ochronnych (pod warunkiem przechowywania w odpowiednich warunkach). Ale jak już wspomniano, takie hełmy stalowe wymagają nowoczesnej geometrii czerepu oraz nowoczesnego, wygodnego i ergonomicznego fasunku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (10)

 1. Pucin:)

  Lepiej mieć blaszankę na głowie wz. 67/75 niż beret!!!!! Hełm od NovaSteel. to luksus!!!! :0

 2. Norman

  A ja nie wierze że nie ma materiału na hełm lub jako powłoki na hełm która nie da wytrzymałości 25lat.Od czego mamy politechniki itd.Są hełmy polipropylenowe i kevlarowe.Ponoć polipropylen 100-1000 lat się rozkłada w glebie!. Co do hełmów składowanych na wypadek ,,W,, to może wystarczy je zalaminować z workiem z silką.Pamiętajmy że np.gwarancja produktu to nie okres maksymalny użyteczności a okres przez jaki producent daje gwarancje 100% sprawności i gwarancji. Poza tym taki hełm który ma 20 lat i nawet straci 20% z odporności nadal jest lepszy dla cywila na wypadek mobilizacji niż stalowy dzwon.Świat się zmienia i nie mamy zatęchłych wilgotnych magazynów.Wystarczy podziemny magazyn z ogrzewaniem posadzki na bazie fotowoltaiki z czujnikami temperatury i wilgotności.Bardziej się obawiam o sprzęt magazynowany pod chmurką jak pojazdy,transportery itd. Które w nieogrzewanych garażach tracą walory na sprawności zwłaszcza elektronika

  1. Wuc Naczelny

   @Norman nie masz pojęcia o technologii i tyle. Jesteś ignorantem.

 3. Wuc Naczelny

  Wydaje się że wszyscy strzelcy wieżyczek w Wirusach i Humvee powinni na szybko dostać Ballistic Mandible pasujące do ich hełmów. To będzie kosztowało mneij niż połowa ZSSW-30.

 4. Wuc Naczelny

  @JakubPalowski ·, powinniśmy wydłużyć "administracyjnie" ten atest, jakoś nie wierzę że 12-15 kevlar chroni gorzej niż stalak. Traktować jako oporządzenie II kategorii i do magazynu, ale nie na przemiał," Śmieszny ignorant. Jeśli coś zużywa się szybciej naturalnie, to należ to zużywać szybciej, czyli w pierwszej linii i do szkolenia, a nie do magazynu.

 5. Kris774

  Ciekawa alternatywa dla hełmow kevlarowych jest hełm ACH od NovaSteel. Tańszy, nowoczesny i wytrzymały i można go używać wiele lat. Nowoczesna hełmy stalowe nie odkształcaja się po oderzeniu odlamka co czyni je bezpieczniejszymi.

 6. Lycantrophee

  Wszystko zrobią, byle tylko żołnierz nie miał nowoczesnej osłony głowy <3

  1. [email protected]

   @Lycantrophee Nowoczesne nie zawsze znaczy lepsze ale na pewno oznacza droższe :)

 7. szczebelek

  Biorąc pod uwagę wieczne narzekanie na wygląd produktów polskiego przemysłu to trzeba kupić z półki, bo dostaniemy hełmy szturmowców z "Kosmicznych jaj" (Parodia "Gwiezdnych Wojen")...

 8. Dr. Pavl Kopetzky

  Można już teraz przetestować je na Ukrainie. I zrobić przy okazji dobry uczynek na... Rosjanach. Real Life and War

 9. Krzysztof33

  Może ktoś wreszcie pomyśli o nowoczesnych stalowych hełmach?

 10. Pucin:)

  A nie tak dawno śmiano się z orkowych hełmów stalowych oraz polskich wz. 67/75 a tu proszę jakie wnioski co do stalówek!!!! :)

Reklama