Więcej środków na MH-47G dla amerykańskich sił specjalnych

6 lutego 2019, 08:14
MH-47
MH-47 Chinook, Fot. Airman Matthew R. Loken/US Air Force

Amerykański Departament Obrony przyznał dodatkową kwotę 39 milionów dolarów na dokończenie produkcji czterech śmigłowców MH-47G Chinook. Podnosi to koszt każdej wyprodukowanej maszyny do ponad 40 milionów dolarów. Wiropłaty trafią do elitarnego 160. Pułku Lotniczego Operacji Specjalnych. 

Zobacz także
Reklama

Kontrakt na cztery nowe śmigłowce MH-47G Chinook  został przyznany koncernowi Boeing w czerwcu ub. r. Umowa była odpowiedzią na pilną potrzebę operacyjną US Special Operations Command (USSOCOM), które zwiększa swoje zaangażowanie na świecie. Pierwotna wartość umowy wynosiła 80 mln dolarów. W listopadzie na zabezpieczenie produkcji maszyn dodano kolejne 42,8 miliona dolarów, a wraz z obecną, finalną modyfikacją pierwotnego kontraktu całkowita wartość zamówienia wyniesie 162,5 miliona dolarów (koszt jednego śmigłowca wyniesie 40,6 mln dolarów). Większość prac nad MH-47G będzie prowadzona w Ridley Park w Pensylwanii. Maszyny zostaną dostarczone w latach 2021-2022.

Jak podaje serwis Jane's śmigłowce zostaną najprawdopodobniej dostarczone w konfiguracji MH47G Block I choć jak informuje brytyjski portal armia amerykańska już planuje pełną modernizacje floty do standardu Block II. W marcu  2018 roku Boeing podpisał kontrakt na produkcję pierwszych 14 MH-47G Block II, których dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku. 

Obecnie 160. Pułk Lotniczy Operacji Specjalnych ma w służbie 69 śmigłowców MH-47G Block I  (8 fabrycznie nowych oraz 61 zmodyfikowanych do tego standardu CH-47D, MH-47D i MH-47E). 

MH-47G to maszyna zbudowana na potrzeby właśnie Dowództwa Operacji Specjalnych na bazie najnowszej wersji Chinooka - CH-47F. Śmigłowiec został dostosowany do prowadzenia misji dalekiego zasięgu na niskim pułapie - zarówno w dzień, jak i w nocy. Konstrukcja sprzyja również prowadzeniu operacji w trudnych warunkach atmosferycznych czy trudnym terenie. Jak podkreślają Amerykanie, w MH-47G wykorzystano jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań komunikacyjnych, czyli Common Avionics Architecture System (CAAS). 

Śmigłowiec posiada zaawansowane systemy nawigacyjne i elektrooptyczne pozwalające na obserwację w dzień oraz w nocy, FLIR, radar śledzący rzeźbę terenu, systemy zagłuszania i walki elektronicznej oraz sondę do tankowania w locie. Potężne zbiorniki paliwa, dwukrotnie większe niż w wersji „F” zapewniają znacznie większy zasięg. Maszyny są również wyposażone w zaawansowany komputer planowania misji i system cyfrowego sterowania i kontroli lotu DAFCS oraz cyfrowy kokpit. Od wersji CH-47F Chinook, wykorzystywanej coraz szerzej w jednostkach US Army MH-47G wyróżnia się przede wszystkim szerokim asortymentem wyposażenia dedykowanego specjalnym zastosowaniom do jakich został stworzony.

Standardowo załogę maszyny stanowi dwóch pilotów oraz trzech strzelców pokładowych. Uzbrojenie maszyny najczęściej składa się z dwóch 7,62 mm napędowych sześciolufowych karabinów maszynowych M134 oraz dwóch 7,62 mm karabinów maszynowych M240. Śmigłowiec może być wyposażony także w zestaw do desantu po szybkiej linie, wyciągarkę czy drabinkę linową.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Davien
czwartek, 7 lutego 2019, 14:09

Danisz , zwykły Ch-47F kosztuje ok 40mln za sztuke, więc tu mamy albo cene za gołe MH-47G a wyposazenie zainstalują pózniej i za dodatkowe pieniadze, albo to koszt przeróbki Ch-47F do MH-47G:)

ekonomista
czwartek, 7 lutego 2019, 01:56

Wbrew temu co twierdzą "fachowcy" helikoptery to obecnie najważniejszy sprzęt dla wojska, ze względu na bardzo często występujące konflikty asymetryczne, wojny hybrydowe, dywersje, "spontaniczne" rewolucje, czy powstania. ******* Dlatego zakup helikopterów powinien być priorytetem, armia powinna mieć z 50 sprawnych helikopterów transportowych. ****** Te kilka sztuk dla specjalsów, czy policji to zbyt mało. Trzeba kupić ze 30 - 40 mniejszych helikopterów dla armii i policji, ja byłbym też za 20 Chinooków. ******* Do tego drony, kamizelki kuloodporne dla każdego żołnierza, WOTowca i policjanta, a także pojazdy typu Hawkei, czy AMPV.

Lekcje_odrobione?
środa, 6 lutego 2019, 12:41

Było tłumaczone, że nie dzieli się kwoty wydatkowanej na jednostki sprzętu i nie porównuje do ceny sprzętu do którego nie kupiono szkoleń i pozostałej logistyki. Na przykładzie wytłumaczę. Dacia Duster kosztuje 1,5 mln za sztukę jeśli trzeba dokupić do niej warsztat i materiały eksploatacyjne i częći zamienne na 10 lat.

Johann
środa, 6 lutego 2019, 12:36

Ewidentnie widać brak kasy ? 4 sztuki - to gorzej jak na Kremlu!!!

dn
środa, 6 lutego 2019, 12:31

Powinniśmy kupić bynajmniej 10 takich maszyn.

Danisz
środa, 6 lutego 2019, 10:58

No i okazuje się, że amerykanie kupują Chinooki w wersji dla wojsk specjalnych taniej, niż my cywilne S-70i dozbrajane do poziomu UH-60M - brawo my!

Zażenowany
środa, 6 lutego 2019, 10:16

A u nas dla specjalsów nowiuśkie gołe S70i. Widać że Amerykanie się nie znają....

Tweets Defence24