Reklama

Siły zbrojne

Wojska Specjalne szukają cywilów do służby

Zawody strzeleckie SOF Delta Cup 22,
Autor. Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych organizuje szkolenie dla kandydatów cywilnych, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zespołów bojowych JW. GROM, JW. Komandosów, JW. Formoza, JW. Agat, JW. Nil. Szkolenie jest podzielone na kilka etapów. Edycja jesienna zaczyna się 14 listopada 2022 roku – informuje Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych na swojej stronie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Służbę w Wojskach Specjalnych mogą obecnie się ubiegać poza żołnierzami oraz funkcjonariuszami służb mundurowych, także cywile. Na stronie Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych pojawiła się informacja, że CSZWS prowadzi rekrutacje dla chętnych kandydatów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do wojsk specjalnych. Kształcenie kandydatów ma się odbyć w Ośrodku Szkolenia Lądowego w Lublińcu.

Czytaj też

Osoby chętne mogą wybrać pełnienie zawodowej służby wojskowej w zespołach bojowych: JW. GROM, JW. Komandosów, JW. Formoza. Zespołach szturmowych: JW. Agat. Pododdziałach wsparcia bojowego: JW. Nil. Rozpoczęcie szkolenia rozpocznie się 14 listopada 2022 roku. Limit miejsc jest ograniczony do zaledwie 22 miejsc. Kandydaci w czasie kursu specjalistycznego mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 4.560,00 zł.

Reklama

Wojska Specjalne mają kilka preferencji kogo szukają, trzeba ukończy szkołę średnią lub studia, pożądane jest mieć wykształcenie medyczne np. ratownik medyczny, informatyczne, techniczne np. elektroniczne, lingwistyczne, sportowe, o profilu wojskowym, posiadanie uprawień ratownika wodnego, medycznego, górskiego, posiadać ociągnięcia informatyczne, techniczne, sportowe, wojskowe, oraz prawo jazdy kategorii „C" albo „C+E".

Szkolenie dla kandydatów ma się składać z pięciu etapów:

A) Szkolenie  podstawowy - trwa 28 dni i jest zakończone przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowe.

I etap - Złożenie wniosku o powołanie do służby wojskowej + załączniki w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

II etap – to postępowanie rekrutacyjne w ramach, które kandydaci będą musieli się wykazać sprawnością fizyczną, gdzie będzie sprawdzana: siła, szybkość i wytrzymałość. Z kandydatami zostanie także przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. Rozmowa będzie dotyczyć weryfikacji kwalifikacji i umiejętności osoby zainteresowanej przeprowadzona zostanie w oparciu o informacje zawarte w kwestionariuszu osobowym CSzWS oraz załączniki dołączone do kwestionariusza osobowego CSzWS potwierdzające posiadane wykształcenie, kwalifikacje, uprawnienia, osiągnięcia, umiejętności oraz predyspozycje.

B) Szkolenie specjalistyczne – trwające 5 miesięcy, kurs adaptacyjny Wojsk Specjalnych jest zakończony selekcją do wybranej przez kandydata Jednostki WS, egzaminem z języka angielskiego na poziomie A2/B1 (pierwszy poziom) oraz egzaminami ze szkolenia specjalistycznego - kursu adaptacyjnego Wojsk Specjalnych.

III etap – Szkolenie sprawdzające, które obejmuje test ze znajomości języka angielskiego, sprawdzań wiedzy ogólnej, kwalifikacja psychologiczna

IV etap – Badanie lekarskie

V etap – ogłoszenie wyników rekrutacji

Wszelkie szczegóły można znaleźć na [ stronie CSZWS. ]

Koncepcja otworzenia cywilom drogi do Wojsk Specjalnych narodziła się w Jednostce Wojskowej Komandosów. Według jej założeń o służbę mogą się ubiegać osoby bez przeszkolenia wojskowego. W 2014 roku informowaliśmy, że w kręgach decyzyjnych toczyła się dyskusja o otwarciu naboru dla cywili w wojskach specjalnych. Dlatego tez Najwyższa Izba Kontroli w 2014 roku w raporcie dostrzegała potrzebę rekrutowania cywilów do wojsk specjalnych. Według tamtejszego raportu nabór do jednostek specjalnych jest niepełny i należy go „poszerzyć o nabór zewnętrzny". Na początku grudnia 2020 roku minister Mariusz Błaszczak podpisał zgodę na rozpoczęcie naboru cywilów do służby w wojskach specjalnych.

Czytaj też

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało w 2019 roku i jest jednostką organizacyjną szkolnictwa wojskowego podporządkowaną Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Centrum tworzy komenda w Krakowie oraz kilka ośrodków: Lądowy w Lublińcu, Nurkowy w Gdyni, Spadochronowo-Desantowy w Krakowie i Poligonowy na Kaszubach. Głównym zadaniem Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych jest: organizacja i prowadzenie kursów specjalistycznych z obszaru operacyjnego dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, personelu wojskowego aspirującego do służby w strukturach Wojsk Specjalnych oraz wg potrzeb dla żołnierzy innych jednostek i instytucji wojskowych; prowadzenie szkolenia dla podoficerów w ramach kursów kwalifikacyjnych i doskonalących w obszarze działań specjalnych; szkolenie kandydatów na podoficerów spośród korpusu osobowego szeregowych Wojsk Specjalnych; szkolenie osób ze środowiska cywilnego (również żołnierzy z innych JW o stopniu wojskowym nie wyższym niż st. szer.) jako kandydatów do służby w korpusie szeregowych w Wojskach Specjalnych - kurs JATA. Centrum odpowiada w głównej mierze za szkolenie kandydatów z cywila, którzy chcą służyć w wojskach specjalnych. Pierwsze szkolenie organizowane przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych odbyło się 2020 roku.

Reklama

Komentarze (2)

  1. AdSumus

    Ciekawe czy dostał by się informatyk z nadwagą? Według mnie nie. A może powinien?

    1. Adr

      A po co informatyk z nadwagą do ,,szturmu"?Informatyk z nadwagą może podejść do kwalifikacji do ,, zabezpieczenia". Wystarczy poczytać wywiady z ochotnikami z Ukrainy jak ważna jest wytrzymałość fizyczna i ile trzeba dźwigać na współczesnym polu walki. Informatyk po zawale to słaby informatyk.

  2. Jan Nowak

    I tak po przejściu selekcji do np. GROMu musisz robić wszystko od początku w tej jednostce, więc lepiej od razu uderzyć do GROM.

Reklama