Reklama

Siły zbrojne

Wojna wisi na włosku. Bojowe loty ukraińskiego lotnictwa

Fot. J.Sabak/D24
Fot. J.Sabak/D24

Po ostrzelaniu rosyjskiego Doniecka rakietami z terytorium Ukrainy siły podległe władzom w Kijowie wzmogły aktywność lotnictwa. Ukraińskie siły powietrzne są w stanie gotowości bojowej, by móc reagować na możliwy ostrzał od strony rosyjskiej granicy. Moskwa grozi zdecydowaną reakcją i jednocześnie naciska na „wstrzymanie ognia i wznowienie dialogu”.

Jak informuje Dmitry Tymczuk, ukraiński ekspert wojskowy organizacji „Opór Informacyjny”, incydent który może stać się pretekstem dla  otwartego wkroczenia wojsk rosyjskich do Donbasu nie był zdarzeniem jednostkowym. Pocisk, który zabił obywatela rosyjskiego w miejscowości Donieck (obwód rostowski na południowym zachodzie Rosji) zgodnie z informacjami tej organizacji został wystrzelony z rejonu kontrowanego przez tzw. separatystów.

Ostrzał nie był skierowany przeciw siłom prowadzącym siłom ATO (prowadzącym operację antyterrorystyczną) i nie wiązał się z żadnym starciem czy innymi działaniami bojowymi. Jest to natomiast jeden z wielu incydentów ostrzeliwania przez bojowników rosyjskich terenów przygranicznych z wyrzutni BM-21 Grad. Dotąd traktowano je jako przypadkowe, jednak obecnie Tymczuk uważa, iż były to celowe działania, prowadzone w porozumieniu ze stroną rosyjską. Dowodzą tego niemal natychmiastowe reakcje na taki ostrzał zarówno ze strony obecnych na miejscu oddziałów rosyjskich, jak i równie szybka reakcja dyplomatyczna.

Aby zmniejszyć ryzyko podobnych incydentów, które mogą stać się pretekstem do wkroczenia rosyjskich „sił pokojowych”, Ukraińskie lotnictwo nasiliło działania, mające na celu wykrywanie i eliminację rebelianckiej artylerii, w szczególności zaś wyrzutni wieloprowadnicowych BM-21 Grad. W niedzielę przeprowadzono dziesiątki lotów i pięć ataków lotniczych na tego typu cele.

Jak podaje rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andriej Łysenko, lotnictwo znajduje się w stanie pełnej gotowości bojowej. Nie tylko na wypadek ataków artyleryjskich i w celu wsparcia własnych formacji, ale również dla ochrony przed atakami z powietrza na obiekty państwowe, cele wojskowe i oddziały ATO.

Nie jest tajemnicą że rosyjskie lotnictwo jest bardzo aktywne w graniczącym z Ukrainą Południowym Okręgu Wojskowym. W rejonie granicy pojawiają się szczególnie rosyjskie śmigłowce, które kilkakrotnie przekraczały już granicę Ukrainy. Nad Donbasem stale operują też rosyjskie bezzałogowce obserwacyjne. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Olgierd z Bogdańca

  Co to za bzdura? "Pocisk, który zabił obywatela rosyjskiego w miejscowości Donieck (obwód rostowski na południowym zachodzie Rosji)" - ??? Donieck jest już na terytorium Rosji ???

  1. wim

   Proponuję użyć np. maps.gogle. To po prostu inny Donieck

  2. Marcin

   Na terytorium Rosji jest niewielka miejscowość (wieś?) o tej samej nazwie co duże miasto ukraińskie. Zbieżność nazw pochodzi prawdopodobnie od nazwy pobliskiej rzeki: Don. Zanim skrytykujecie sprawdźcie informacje.

  3. AdamWro-Klo

   są dwa miasta Donieck - ten duży na Ukrainie i ten malutki w Rosji przy granicy z Ukrainą

 2. adr

  tak jest jeden Donieck na Ukrainie i drugi dużo mniejszy w obwodzie rostowskim na terytorium FR żadnych bzdur w artykule nie ma

 3. Adam

  Od kiedy to Donieck jest rosyjski?

  1. choosen

   Donieck to małe miasto przygraniczne w Federacji Rosyjskiej (czyli mamy 2 na Ukrainie i w Rosji).

 4. dfgdfg

  Wprowadzić "NAToWSKIE" siły pokojowe ;) Jeżeli Rosja wpropadzić takie siły, NATO też powinno wprowadzić !!

  1. znawca

   Jak pokazuje przykład Gruzji i 1800 stacjonujących w czasie tamtejszego konfliktu US Marines - Rosja będzie mieć to w dupie i i tak wkroczy, jak będzie chciała. Jak powiedział jeden z wiceprezydentów USA gdy w konflikcie nie ma rażącej dysproporcji stron, to wygrywa ta strona, która ma większą motywację. Dla Rosjan Ukraina to część Rosji zagrabiona przez zachodnich imperialistów i faszystów i są gotowi na wszystko by "wyzwolić ojczyznę", łącznie z konfliktem nuklearnym. Taki jest punkt widzenia Rosjan i dlatego Putin ma rekordowe poparcie. Tymczasem nie wyobrażam sobie by Polacy chcieli ginąć za banderowców, nie mówiąc o pedałkach z Holandii czy Amerykanach, którzy chcieliby ryzykować 3 wojnę światową z powodu reżimu w Kijowie. Otrzeźwiej! NATO zrezygnowało wobec rozmieszczenia rosyjskiej floty (nie ukrywała, że będzie używać swoich radarów do wskazywania celów Syryjczykom) z inwazji na Syrię a ty myślisz, że odważyłoby się na otwarty konflikt o Ukrainę? Spora część opinii na zachodzie uważa że Rosjanie "o swoje" walczą, czyli o to co wyrwał jej zachód gdy rozpadały się sowiety i do postawy Rosjan podchodzi ze zrozumieniem. Widziałeś by ktoś poważny na zachodzie domagał się by Rosja zrezygnowała z Osetii czy Krymu? "Najdzielniejsza" i najbardziej judząca do wojny to jest taka agentura jak ty, pisząca z dala od Polski i judząca ją do konfliktów z sąsiadami.

 5. wim

  Komentatorzy od siedmiu boleści - zanim wypowiecie opinie, postarajcie się zgłębić fakty. Np. na mapach gogle łatwo ustalić, że przy granicy po stronie rosyjskiej też jest miasteczko o nazwie Donieck. To inny Donieck niż ten duży, ukraiński

 6. jacuś

  sowietów trzeba za mordę i o beton !

 7. ab

  "...rosyjskiego Doniecka rakietami z terytorium Ukrainy..." ???

 8. sorbi

  Ciekaw jeste na ile USA ,czy NATO przekazuje info Ukraińcom o wyrzutniach

 9. magu

  Bez szczegółowego rozpoznania przez lokalne struktury kontrwywiadowcze(ciekawe, czy mają coś takiego), to ukraińskie lotnictwo może sobie latać do usr...ej śmierci. Prawdopodobieństwo lokalizacji, identyfikacji z powietrza i ataku na będąca w ruchu BM21 jest minimalne. Wystarczy zwykła zmiana kształtu pojazdu poprzez zamaskowanie jego przeznaczenia(relingi, plandeki, itp.) i BM będzie wyglądał jak zwykły truck.

Reklama