Siły zbrojne

Włochy stawiają na Eurofightera. Czy zredukują zamówienie na F-35?

F-35 - fot. Lockheed Martin
F-35 - fot. Lockheed Martin

We włoskiej partii rządzącej trwa dyskusja na temat dalszego zredukowania zamówienia na myśliwce 5. generacji F-35. Zakupy zmniejszono już w 2012 roku ze 131 do 90 i obroniono przed kolejnymi kryzysowymi cięciami w czerwcu zeszłego roku. Dziś w Rzymie mówi się o zakupie 45 maszyn i większym udziale krajowego przemysłu w pracach nad wersją wielozadaniową Eurofightera. 

Kwestia zakupów myśliwców F-35 są istotne nie tylko dla samego programu, ale też włoskiego przemysłu. W lipcu ruszyły w bazie lotniczej Cameri zakłady realizujące montaż końcowy i testy F-35 dla lotnictwa Włoch i Holandii. Pierwsza maszyna jest już montowana a części kolejnych trzech myśliwców zostały dostarczone do montowni. 

Tymczasem źródła we włoskiej centrolewicowej partii demokratycznej mówią o możliwości zredukowania obecnych zamówień nawet o połowę - donoszą rzymskie media. Oznacza to w sumie 45 maszyn. Zarówno wersji konwencjonalnej F-35A, jak i samolotów pionowego startu F-35B przeznaczonych dla lotniskowca Cavour. W obecnej chwili pewny jest jedynie los 14 samolotów F-35A których finansowanie zostało wcześniej zabezpieczone.

Redukcje są motywowane względami nie tylko ekonomicznymi, ale także politycznymi. Włoscy politycy chcą większy nacisk położyć na integrację krajowego systemu obronnego z europejskim przemysłem zbrojeniowym i jego inicjatywami. Dużym wsparciem rządzącej koalicji cieszy się program wielozadaniowej wersji myśliwca Eurofighter, który dotąd nie mógł liczyć na zbyt duże zaangażowanie Włoch, skoncentrowanych na programie JSF. 

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.