Reklama

Siły zbrojne

Wisła według Raytheona. Nowe „tanie pociski” w Tarczy Polski?

fot. Raytheon
fot. Raytheon

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprosiło do drugiego etapu dialogu technicznego dotyczącego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu czterech oferentów. Wśród nich znalazł się amerykański Raytheon, który – wzorem konkurentów – zaczął proponować Polsce wspólną pracę nad rozwojem systemu Patriot, daleko idącą polonizację i sprzedaż wspólnych produktów na całym świecie. 

Raytheon Patriot wykorzystujący dzisiaj pociski PAC-2 i PAC-3 powszechnie uznawany jest za system najstarszy z oferowanych Polsce. Zdaniem przedstawiciela koncernu Daniela J. Crowley’a, wiceprezesa koncernu i prezesa spółki  Raytheon Integrated Defence Systems, nie jest to jednak jego słabość, ale siła. Jego zdaniem wiek Patriota jest nie obciążeniem, ale oznaczał możliwość najlepszego przetestowania rozwiązań i ich udoskonalania na przestrzeni ostatnich lat. Zgodnie z danymi Rayheona do dziś wykonano już 2500 testów polegających na namierzaniu celów, a od 2009 roku przetestowano w locie 150 pocisków nowych generacji.

Właśnie takie pociski w swoim systemie – GEM-T (nowa wersja rakiety PAC-2) i PAC-3 MSE są oferowane Polsce z systemem Patriot. Poza nimi w ramach systemu oferowany byłby pocisk LCI  (Low Cost Interceptor) – niskokosztowy pocisk przechwytujący. Zostałby on opracowany przez Raytheona we współpracy z polskim przemysłem. Zdaniem przedstawicieli koncernu  nowy pocisk oferowałby zdolność do jednoczesnego odpalania różnych typów rakiet i poszerzyłby zdolności całego systemu. Oferta „taniego” pocisku nie może dziwić biorąc pod uwagę, że właściwe pociski stanowią około 80 procent ceny rakietowego systemu obronnego, a amerykańskie PAC-3 MSE są trzykrotnie droższe od np. pocisków francuskich (2 w stosunku do 6 mln USD). Znaczne obniżenie ceny swojego produktu (całego systemu) Amerykanie tłumaczą zastosowaniem zaawansowanego oprogramowania, które ma zostać opracowane wspólnie z Polakami.

Oprócz tego w ofercie dla Polski ma się znaleźć radar zdolny do obserwacji przestrzeni w 360 stopniach o niskim koszcie utrzymania, powstały we współpracy z Bumarem Elektroniką (współczesny radar Patriotów jest kierunkowy i obserwuje tylko stożek o kącie 60 stopni). Do tego Patriot dla Polski byłby wspólny dla różnego typu systemów i oferowałby otwartą architekturę, która pozwoli podłączać do niego także systemy sensoryczne, obrony krótkiego zasięgu itp.

Raytheon deklaruje szeroką współpracę przemysłową z podmiotami polskimi, szczególnie z PHO, nie wyklucza też firm prywatnych. Już teraz pod uwagę branych jest 80 polskich firm z czego cztery już teraz zostały zaaprobowane jako poddostawcy Raytheona. W przeciwieństwie do wcześniejszych deklaracji Amerykanie proponują „ponad 50 procent” polonizacji produktu.

Maciej Szopa

Reklama

Komentarze (34)

 1. gosc

  JAK SŁYSZE TANIE POCISKI TO MNIE ZALEWA SZLAK POLAKÓW NIESTAC NA BUBEL A JAK KTOS CHCE TANIO NIECH KUPI SYRENKE.

  1. J-23

   nic osobistego , poczytajcie sobie o Izraelskich pociskach (stunner i arrow 3) i dopiero komentyjcie panowie naganiacze ( chyba sporo wam płacą za te głupoty co wypisujecie) i tyle w temacie.

 2. Mirosław Znamirowski

  No tak. Nowy pocisk i do tego jeszcze nowy radar po to, żeby "stary" Patriot uzyskał cechy, które już posiada system SAMPT. I oczywiście wiadomo, że głównym "sponsorem" konstruowania tych nowych elementów będzie RP. A ile czasu zajmie proces projektowy i uruchomienia produkcji? Jak dla mnie ta propozycja Raytheona to kiepski interes.

  1. KrystianTalma

   Zarowno MEADS jaki i Raytheon uzywaja rakiet PAC3 MSE chyba,ze Polska zazyczy sobie tanszych. A jesli mowa o Missile Segment Enhancement to sa to super rakiety z technologia hi to kill, a system radarowy MFCR 360 stopniowy i wielofunkcjny. Radary dla Astry 30 pokrywaja zaledwie 60 stopni, a system MEADS moze stzrelac jednoczesnie do dwoch celow nadlatujacych z tylu wyrzutni jak i z dowolnego innego kierunku. Czyli juz ustalilismy, ze Amerykanski system bedzie lepszy niz Europejski. A co do czasu produkcji np. Raytheon jest w stanie w ciagu 36 miesiecy wybuduje w Polsce system. Co do MEADS sadze, ze bedzie to trwac dluzej, ale warto poczekac bo maja najlepsza oferte jesli chodzi o transfer technologii

 3. AndrzejP

  I to upewnia mnie, że najlepszą ofertą jest ... MEADS. Pociski - te zachwalane przez Raytheona, radar już jest (360 stopni). Jako współwłaściciel mielibyśmy pełny dostęp do kodów i współdecydowalibyśmy gdzie co produkować i komu sprzedawać.

  1. Krystian Talma

   Aster 30 jest 3y krotnie tanszy,a jego zasiek to 125 km a Pac3 MSE jakies 40km poza tym Francuzi tez pozwola nam budowac i rozwijac ta technologie w kraju. Zapowiadaja nawet, ze w przyszlosci jest realna filia MBDA w Polsce. Faktem jest, ze MEADS to najnowsza technologia,ale tez najmniej sprawdzona. Poza tym UK i Francja wybrala Aster 30. Minusem, ze jak Izralel, ktorego mam nadzieje nie wybierzemy sprzedal drony Gruzi to pozniej sprzedal kody do nich Rosji, a Francja sprzedaje bron rosji i to budzi pewna obawe. Ale raczej sami siebie by nie sabotowali. Tak szczerze to myslalem ze bedzie najlepiej zainwestowac w MEADS, ale nas nie stac, a nawet jesli stac to inwestycje w rozwoj i nauke koncza sie jak z Gawronem itp ps a czy PAC3 MSE jest naprawde lepszy od Aster 30?

 4. jan

  Co znaczy: niskokosztowy pocisk przechwytujący - że nie doleci do celu czy tylko urwie antenę SU-27?

 5. Marzyciel dyletant

  Pomyślcie. Bielik do szkoleń. Skorpion do koszenia nisko. Eurofihter, F-16, Gripen (DOL), rakiety samosterujące z głowicami z OP, Andersy z Rosomakami i Leo w mod. Smoleńsk 1831 z PL-101 czy jakoś tak.Loara z laserem. Tarcza własna oparta na różnych komponentach. Rakiet ydalekiego zasięgu. Własne satelity wojskowe, także bojowe. Tytan z egzoszkieletem, samoutwardzjącą się powłoką ochronną i kaskiem balistycznym. Śmigłowce szturmowe. Drony bojowe. Także lądowe roboty bojowe. 400 tys. armia świetnie wyposażonych żołnierzy plus rezerwa. Własny gaz łupkowy i ropa. Sojusz państw Europy środkowej. Rozmarzyłem się...

  1. jaan

   I to jest dobra koncepcja oraz piękne marzenia. Dodałbym jeszcze do tych satelit wojskowych jeszcze świetny wywiad i rozpoznanie operacyjne. Ponadto nie bez znaczenia jest kontrwywiad, który wreszcie zacznie łapać szpiegów oraz osoby które są żołnierzami w propagandzie medialnej..

  2. okapoka

   Spokojnie. Dopiero od 25 lat stoimy na własnych nogach. Polska potęga pomału będzie się doradzać.

 6. Gimli

  Miał być GAWRON dobrze uzbrojony - będzie Ślązak wykastrowany z uzbrojenia, Miała być nowoczesna OPL - będą nisko kosztowe pociski przechwytujący? Miał być HOMAR - co jest g............. Miały byś okręty podwodne z rakietami manewrującymi - będą prawdopodobnie bez o ile będą Miały być nowe czołgi - będą używane - choć dobre i to;/ Miał być następca SU-22 - będą przedłużone resusy - kpina 48wmiare nowoczesnych samolotów na taki kraj?? powinno być około 200!!!!!!!!!!!!!! Miały być JASSM - jest cisza Była armia 400.000 - jest 100.000 z czego połowa to obsługa Miały być NSR - jest klapa.......... O śmigłowcach bojowych cisza - najważniejsze podobno wielozadaniowe? Cikawe jakie zadanie wypełnią po gradobiciu rakietami iskander. Potrzebne nam mocne odstraszanie w postaci rakiet zasięgu 500-1000km najlepiej manewrujących i uzbrojenie do odparcia zmasowanego nagłego napadu a nie Casy, Bryzy i Vip taxi ani rosomaki, NDR, leopardy czy f-16 nam nie pomogą bez OPL i samolotów przewagi powietrznej i pionowzlotów (np f-35) bo nam to zniszczą wszystko bez start własnych a f-16 jak nie zestrzelą to na pewno już nie wylądują bo lotniska będą zniszczone Czy tak ma wyglądać profesjonalizacja armii i wzrost potencjału obronnego?? Władimir już łapy zaciera kiedy urwie kawałek z tortu biało-czerwonego a my co my dalej makiety róbmy...i grajmy największych pieniaczy w europie. Tylko mierzmy siły na zamiary panie Sikorski, Tusk, Kowol i inni wyrywni. OPL to podstawa potrzebna na wczoraj w ilości i jakości wystarczającej na odparcie przynajmniej pierwszej fali uderzeniowej - potem przyda się inny sprząt wojskowy ale bez OPL na nic on sie nie przyda bo nie zdąży.

  1. sec

   a kto Panu to wszystko obiecywał? Bo ja jakoś nie pamiętam. Potrzebny jest nam nade wszystko zdrowy rozsądek i konsekwencja w działaniu. I z tym nie zawsze jest najlepiej. To co Tuskowi można wypominać to konsekwentne obcinanie wydatków inwestycyjnych od kilku lat. No ale nie miał tej wizji jak wizjoner LK. Ale pewnie jakby LK+JK porządzili trochę dłużej to najpewniej byłoby jeszcze gorzej - bo jak wiadomo kupowanie czegokolwiek jest korupcjogenne, więc nie można niczego kupować.

  2. Ja

   Miała być mobilna przeciwlotnicza LOARA - są działka 2x23mm Miał być ROSOMAK z pociskami p/panc przy wieży - jest bez pocisków Miały być kontrakty na sprzęt wojskowy produkowany w RP dla Iraku i Afganistanu - nie ma kontraktów, tylko najeźdźcy z USA dobrze sprzedają tam swój sprzęt Miał być ANDERS i inne pojazdy na wspólnym podwoziu - nie ma nic w zamian i długo nie będzie Miały być szeroko wprowadzane do armii pociski programowalne i granaty - niestety może kiedyś... itd, itd, itd Dopuki ten BETON wojskowy i w zarządach zakładów zbrojeniowych siedzi to tak będzie jak jest czyli marnie

  3. jacwol

   W skrócie przedstawię najważniejsze programy operacyjne wdrażane w ramach modernizacji Sił zbrojnych. Bo widzę, że u niektórych braki w orientacji w tym względzie. Zacznę od Wojsk Lądowych. Modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych dotyczy wozów KTO Rosomak i czołgów czyli ogólnie broni pancernej i zmechanizowanej. Program Rosomaka ma się zakończyć do 2019r i zakłada także poprawienie "możliwości ogniowych" tych pojazdów (m.in. poprzez integrację KTO z wieżami Hitfist, wieżami bezzałogowymi i z ppk Spike). Uzbrojenie tego Rosomaka stanowi armata ATK Mk44 kalibru 30 mm oraz karabin maszynowy UKM2000C kalibru 7,62 mm. Docelowo planuje się wprowadzić 359 wozów bojowych Rosomak z wieżą Hitfist w tym 92 wozy z zintegrowaną z Hitfist`em wyrzutnią pocisków Spike (po dwa na każdą wieże) - tzw. Rosomak 2. Do końca 2013 roku Wojska Lądowe otrzymały 336 Rosomaków w wersji bojowego wozu piechoty które trafiły do 12 i 17 brygady zmechanizowanej. W planach zapowiedziano ponadto wyposażenie każdej z obu brygad w batalion Rosomaków bezzałogowych uzbrojonych w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW) z armatą kalibru 30 milimetrów oraz sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i zintegrowaną wyrzutnię Spike’ów - ma ich być ponad 200. Od początku tego roku Polska powinna już posiadać łącznie 687 Rosomaków. Z zamówionych jeszcze 307 tych wozów w wersji bazowej część ma być wykorzystana do budowy wozów bojowych z bezzałogową wieżą. Dwa bataliony mają zostać całkowicie wyposażone do 2015roku. Nowe Rosomaki trafią do dwóch batalionów w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Siły Zbrojne posiadają 264 wyrzutnie i 2675 pocisków Spike. Od 2015 roku do 2018r. ma się zacząć dalszy zakup ppk Spike w liczbie 250 sztuk rocznie pod warunkiem że będzie to już nowa wersja i nastąpi ich integracja z wieżą Hitfist i wieżami bezzałogowymi. Warunkiem jest także zwiększenie zasięgu w taki sposób aby zasięg ten przewyższał zasięg rażenia amunicji czołgowej - na razie tak nie jest. Także czołgi Leopard 2A4 będą modernizowane.... Przy udziale Rheinmetall Landsysteme i Poznańskiej WZM S.A. zostanie zmodernizowanych 128 Leopardów 2A4 (plus 14 dokupionych) do wersji 2A7 (polskie oznakowanie Leopard 2PL). Po zakończeniu modernizacji Polska będzie posiadać 142 super nowoczesnych czołgów Leopard 2A7 oraz 105 sztuk zupełnie niezłych czołgów Leopard 2A5 wraz ze sprzetem wsparcia logistycznego i amunicją DM-53/63. Modernizacja wojsk rakietowych i artylerii. W wyniku programu modernizacyjnego do roku 2022 ma się znaleźć m.in. 120 samobieżnych armato-haubic 155 mm Krab, do 2020 roku - 60 wyrzutni rakietowych Homar i do 2018roku 100 samobieżnych automatycznych moździerzy Rak zbudowanych na KTO Rosomak (oraz dywizjonowy moduł Langusta). Armaty Krab są w stanie zasypać przeciwnika gradem pocisków - sześć na minutę w serii trwającej trzy minuty na odległość do 40 km. W wypadku ośmiu haubic modułu Regina daje to aż 144 pociski. Łatwo sobie wyobrazić, co stanie się z nieprzyjacielskimi wyrzutniami rakiet, działami przeciwlotniczymi, stanowiskami dowodzenia czy węzłami łączności, na które spadnie taki deszcz ognia. Jeszcze bardziej niszczycielską siłę ma moduł automatycznych moździerzy Rak. Osiem dział, z których składa się komponent ogniowy, może w minutę wystrzelić 80 granatów. Trzyminutowa seria to 240 pocisków. Homar to potężna broń strategiczna o potężnej sile rażenia. To zestaw mobilny składający się z wieloprowadnicowych kontenerów transportowo-startowych i rakiet. Zakłady Mesko podpisały umowę z Lockheedem na produkcję licencyjną dwóch rodzajów rakiet do Homara - MLRS (zasięg 70 km) i ATACMS (zasięg 350 km). Poza programem modernizacji armii w 2012 r. zapadła decyzja o dozbrojeniu samolotów F-16 w rakiety manewrujące najnowszej generacji dalekiego zasięgu powietrze-ziemia AGM-158 JASSM. Jest już wstępna zgoda Kongresu na sprzedaż tych pocisków Polsce. Rakiety te MON planuje wprowadzić na uzbrojenie F-16 w 2016r. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pierwsze próby pozyskania JASSM przez Finlandię, datowane na 2007 rok zostały wcześniej zablokowane przez amerykański Kongres. W końcu Finlandia podpisała kontrakt na dostawę JASSM w 2012 i 2013r. Z kwitkiem odeszła Korea Płd bliski sojusznik USA. Planuje się pozyskanie 70 nowych śmigłowców wielozadaniowych opartych o wspólną platformę. Jest to program jak najbardziej aktualny. Do konkursu stanęli najwięksi zachodni producenci śmigłowców: Sikorsky, AgustaWestland i należący do EADS Eurocopter. Pierwsze dostawy mają nastąpić już w 2015 roku. Ponadto w latach 2020-2022 polska armia otrzyma 12 śmigłowców uderzeniowych o kryptonimie Kruk (docelowo 32). W ramach planu planuje się wprowadzić do 2022r. ponad 40 bezzałogowych statków powietrznych klasy mini, do 2019 roku 15 dronów powietrznych pionowego startu i lądowania klasy mini lub micro, do 2020roku: 15 dronów krótkiego zasięgu, ponad 10 dronów średniego zasięgu (w wersji rozpoznawczo-uderzeniowej) oraz w okresie od 2017 - 2020 roku mają zostać nabyte 4 komplety dronów klasy MALE (średniego pułapu i dużej autonomiczności). Do 2018r. planuje się uzyskać dostep do systemów satelitarnych obserwacji powierzchni ziemi - ma być zorganizowane specjalne Centrum Operacyjne P-DUGS z Centrum Analiz Obrazowych. To tylko niektóre elementy programu modernizacji polskiej armii. Sytuacja na Ukrainie raczej sprzyja realizacji pakietu modernizacyjnego zgodnie z wyznaczonymi planami.

 7. SLAW69

  Ile można to wałkować? Patriot ma wady i zalety, ale podstawowym faktem wykluczającym go jest niechęć USA do przekazywania technologii (no i kodów). 50%? Ciężarówki, kontenery i ewentualnie radary? Potrzebujemy technologii rakietowej! Na wczoraj!

  1. Saladyn

   po co ci kody - konkrety proszę? Oprogramowanie chcesz zmienić - jak potrafimy znacząco zmienić oprogramowanie i poprawić coś w miare dopracowanego to czemu nie potrafimy zrobić swoich rakiet od podstaw?

 8. Scooby

  Nie ma co wydziwiać . Potrzebujemy pocisk konkretnie pod Iskandery. Amerykanie znają parametry i zrobią dlatego może być tańszy. USA systemy projektują dla wielu rakiet np Chińskich. My potrzebujemy dokładnie tz : "produktu celowego".

  1. Lucyferus

   na iskandery najlepsza jest budowa elektrowni atomowej w rejonie Suwałek i od razu ją zaminować a ludność wysiedlić - a jak sie Putin upomni o rdzenną ludność Suwałek (pewnie niebawem z Białorusi do Królewca pod drogę będzie zabierać ziemie) odpalic i patrzec jak i Ruskie i Białoruskie ludzie świecić zaczynają:) parę set naszych tez umrze ale bilans będzie dla nas korzystniejszy:)

  2. z prawej flanki

   konkretnie ,to potrzebujemy zintegrowanego systemu obrony powietrznej zdolnego powstrzymać ofensywe powietrzna o intensywności ; dajmy na to - dzialań rosyjskiego lotnictwa nad Gruzja w 2oo8 roku. Jeźeli mamy implementować kaźdy system plot pod konkretne zagroźenie - konkretnym rodzajem broni ofensywnej potencjalnego przeciwnika ,to ani chybi ; musimy sobie dodrukować banknotów aby zapewnić finansowanie tak niesamowitego programu. Programu ; który aby zdolal osiagnać tego kalibru wymagana skuteczność zwalczania wszystkich (sic!) środków napadu powietrznego naszego ew.przeciwnika - finansowo podolać by moźe zdolal budźet zbrojeniowy naszego najwiekszego sojusznika zza wielkiej wody ,ale nie pustki monowskiej kiesy kraju nad Wisla . Czy Komentator naprawde wierzy iź jesteśmy w stanie stworzyć taki system obrony powietrznej ,którym w samojeden zdolamy odeprzeć skoncentrowane uderzenie wielorakich środków napadu powietrznego - którymi dysponuja sily zbrojne Rosyjskiej Ferderacji?

 9. k.

  Nie jestem zwolennikiem zakupu Patriotów, ale jak czytam te wszytkie komentarze, które dyskredytują tą kandydaturę powołując się na doświadczenia przy zakupie F-16, to ręce opadają. Po pierwsze z trzech oferowanych wtedy Polsce samolotów tylko F-16 Block 52+ może być dzisiaj uznany za nowoczesną maszynę. Gripen C/D i Mirage 2000 już dzisiaj wymagałyby modernizacji lub myślenia o zakupie ich następców. Po drugie offset, który jest ważny, ale który nie może przesłaniać nam podstawowego celu kontraktu jakim jest zakup nowoczesnego uzbrojenia, został w "bólach" wykonany, a że jego rezultatem jest wiele małych osiągnięć, a nie jedne wielkie "wow" w styly fińskiej Nokii, to także i nasza zasługa. W mojej ocenie ważniejsze jest nabycie praw własności przemysłowej do systemów plot., w tym praw do kodów żródłowych, które pozwolą rozwijać zakupione systemy plot., niż offsetowa rekompensata polegająca na zakupie jakiś podstawowych towarów z Polski.

 10. skiud

  pocisk LCI (Low Cost Interceptor) – niskokosztowy pocisk przechwytujący - może i tani, ale czy skuteczny? A całość brzmi, jak oferta dla kraju 3 świata...

 11. Spok

  1. Co do transferu technologii to nie sprzedajacy a polskie MON (czytaj IU) powinno zabezpieczyć naszem interesy. A tak w rzeczywistości do tej pory nie było i mamy to co mamy a to sprzedajacym pasuje - nie chcą, nie wymagaja to po co dawać. 2. Jak na razie to widzę, że my chcemy kupic nie system ale baterie - nie mamy koncepcji powiazania ich z systemem dowodzenia w kraju i wpiecia w system dowodzenia NATO. Może sa koncepcje ale w przyszłosci, gdy opracujemy nowy system dowodzenia OPL oparty o nowe produkty z polskiej zbrojeniówki. Pytanie kiedy i kto wtedy zapłaci za integrację. Osobiście uważam, że kupowany system należy wpiąc w to co obecnie mamy i dalej samodzielnie rozwijać. 3. Myślę, że dużo się mówi o transferze technologii (produkcji elementów systemu w polsce) ale czy to jest najwazniejsze. Moim zdaniem najważniejsze jest dopuszczenie polskich specjalistów do kolejnych faz rozwoju systemu by dostosowywac go do naszych potrzeb. Przecież obecnie oferowane nam systemy spełniaja wymagania armmi oferentów. Czy nasze wymagania i zagrożenia są zbiezne? Osobiscie watpię. Nasym zagrozeniem są nie pociski balistyczne krajółw takich jak Iran czy Korea Płn. Naszym zagrożeniem są manewrujące pociski z Rosji. A by je skutecznie zwalczać nalezy obecnie oferowane systemu do teg9o dostosować i dalej je w tym kierunku rozwjiać. Co z produkcji gdy za 2 lata system juz sie bedzie powoli starzał a my bedziemy płacili potężne pieniądze na jego adaptację pod nowe zagrożenia.

 12. HUntME

  Nie rozumiem komentarzy w stylu "rozliczcie wreszcie offset za F-16" nie trzeba długo szukać informacji i opinii na temat prawidłowości jego przebiegu. Poza tym należy wspomnieć, że o to nie należy zwracać się do prezydenta USA czy innych krajów tylko do firmy która przetarg wygrała, a z tego co wiem Lockheed Martin się śpiewająco wywiązał z inwestycji w branży. Teraz Lockheed występuje w MEADS, a Raytheon to jest ich konkurencja, a jeszcze trzeba zauważyć że Raytheon ma na całym świecie w tym w polsce ulokowany kapitał w różnych branżach co wspomaga rozwój. Uważam że offset powinien polegać na współtworzeniu danego sprzętu, i jeżeli 50 % lub więcej ma być tworzone przez nasze spółki to jest ok, u każdego z oferentów tak zdaje się jest, to mi się to podoba. Nie rozumiem też komentarzy, że powinni przekazać tylko dokumentację pełną i sobie sami wyprodukujemy. To jest know-how opracowywany przez lata, na który poszło wiele milionów... i na którym firma ma potem zarabiać. Żadna z firm by się na to nie zgodziła w kompletnej formie.

 13. maniek

  dostęp do 100% technologii rakiet przeciwlotniczych moglibyśmy uzyskać z Ukrainy. Bo ukraina buduje rakiety kosmiczne i ma technologie paliw i silników rakietowych. W dodatku produkuje podzespoły do rosyjskich rakiet S-300...

 14. FEX

  A co z Lockheed Martin i systemem MEADS ?www.forbes.com/sites/lorenthompson/2014/03/17/ukraine-crisis-polands-air-defenses-become-a-pressing-concern-for-washington/

 15. again

  Przecież to oczywiste, że amerykańska tarcza to efekt ich "zaangażowania" w Polsce. Przyleciały f16, przyleciał Biden i od razu kupujemy słaby sprzęt. Thales też ma duże wady. Dlatego najpoważniejsza jest propozycja Izraela.

  1. alibaba

   A co Izrael proponuje gdzie palce nie macza USA ?

  2. Czytelnik

   I sprzedadzą kody źródłowe Rosjanom jak zrobili to z Gruzją gdy mieli taka potrzebę ?

 16. olo

  aktualnie Patriot to złom, już lepiej byłoby wejść w system MEADS, jest perspektywiczny...

  1. Kij

   Nie przesadzaj... PAC-3 jest bardzo dobrym pociskiem o dużej skuteczności, MEADS jest niedokończony, a Patriot jest wciąż rozwijany.

  2. MB

   Brak wsparcia ze strony amerykańskich wojsk lądowych (system jest za drogi, długotrwały proces produkcji, wszelkie zmiany w systemie będą wymagały zgody Włoch i Niemiec - to tylko krótka list wad wymieniona przez głównego odbiorcę). Dosłownie kilka dni temu Niemcy zrezygnowali z rozwoju MEADS. W jakim sensie system jest perspektywiczny?

 17. Norse

  Kto z was zna dokładny przebieg offsetu?????? Umiecie powtarzać tylko te same banialuki. Proszę sprawdzcie sobie przebieg sprzedazy dla Finów F-18 i offsetu. Wszyscy podkreslają ile finowie zyskali.. A może więc to nie amerykanie zli Tylko polacy spaprali sprawę !!!!! A może to MY nie potrafiliśmy wytypować porządnych firm do porządnych kontraktów ( Tak jak Fińska Patria (rosomak) fińska NOKIA ..nowoczesne fregaty z systemami vls..ALE najłatwiej powtarzać banialuki.. ps. nie jestem zwolennikiem tej oferty ale szybciej Thales sprzeda kody niż oni...zawsze ruscy mogą zamówić kolejnych 4 mistrale..

  1. zgryźliwy

   A może Ty jesteś agentem albo jakimś pożytecznym idiotą? Chłopie zastanów się głębiej dlaczego szef departamentu offsetowego w polskim ministerstwie to facet który pracował dla LM? Przemyśl sprawę i opisz wnioski na forum.

 18. Darek S.

  Nie byłem na żadnych testach tych rakiet, ba nawet nie znam oficjalnych szczegółowych parametrów tych systemów. Obawiam się jednak, ze nie dostaniemy najnowszych rozwiązań, tylko te wychodzące z użycia. Przed kryzysem Krymskim sprawa była dla mnie jasna, trzeba kupować w Europie. Dzięki Kryzysowi na Krymie wiem na pewno. Nie możemy kupować nigdzie indziej tylko w USA, nawet jakby ten system był 3 razy droższy i dwa razy gorszy. Bo coś mi się wydaje, że ten system do końca nas nie zabezpieczy i dalej skazani będziemy na pomoc wielkiego brata. I tutaj jest sedno problemu. Dlatego kupiliśmy między innymi F-16. Po tym kryzysie nie widzę wogóle sensu kupować uzbrojenia, którego amerykanie nie mogliby zsumować jako swoich aktywów na tej flance. Czyli musimy unikać w zakupach, rzeczy które oni uważają za bez sensu. To czy nam pomogą zależy nie tylko od jakiegoś głupiego papierka, zależy również od tego, czy jesteśmy zdecydowani sami się bronić i czy posiadamy jakiś swój potencjał. Jeżeli zachowamy się Jak Ukraińcy i na ruskie czołgi odpowiemy grożeniem palcem i pustosłowiem, to nawet jakby ten papierek - Pakt Północnoatlantycki, był zapisany złotą stalówką i tak nam nie pomoże.

 19. ito

  "Deklarują" "polonizacja" "wspólna sprzedaż"- kurczę, taniec godowy jak przed kontraktem na myśliwce. A po podpisaniu- nie, no kody źródłowe nie. Wicie rozumicie, ta technologia to jest tajna, tamta też, o i tamta.... No coście się tak uczepili tego ofsetu, bądźcie poważni ludzie... A jeśli chodzi o sprawdzone z czasem technologie-Newy są starsze i na pewno lepiej sprawdzone. A poważnie- Polska już raz zrobiła błąd faworyzując USA na szkodę Europy- nie warto tego błędu powtarzać. Tym bardziej, że MBDA oferuje system nowszy, już mający większą elastyczność i możliwości a do tego tańszy, A z europejczykami powinno się łatwiej rozmawiać- nie mają tak wielkomocarstwowego zadęcia i zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują pieniędzy.

  1. jo

   Możesz sobie darować rozmowy z Francuzami i już dziś odebrać kody MBDA od Rosjan

  2. MB

   Dziwne, że na współpracy z USA korzystają Korea Południowa, Japonia, Finlandia, Norwegia, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, nawet Turcy tylko nas tak źle traktują. Zamiast narzekać i oskarżać inne państwa warto zastanowić się przy urnach kogo wybieramy i czemu mamy tylu generałów. Amerykanie po prostu dbają o swoje interesy, a my jako obywatele ni potrafimy zadbać o nasze podwórko wybierając trzeci sort polityków i urzędników.

 20. Silo

  Jedni chwala, inni krytykuja ale to dopiero poczatek gry na zdobycie kontraktu w Polsce prze koncerny zbrojeniowe zastanawia mnie jednak to dlaczego w polskim przemysle obronnym nikt na powaznie nie bierze pod uwage opracowania niszcenia pociskow rakietowych wiazkami promieni lasera? to nie jest science-fiction tylko rzeczywisctosc w przyszlosci ta technologia oraz technologia dzial przeciwlotniczych wykorzystujacych olbrzymia sile kinetyczna w celu niszczenia pociskow manewrujacych i rakietowych juz jest w fazie powaznych testow i to jest technologia przyszlosci lacznie z nowymi pochodnymi radarow AESA a nie interceptory rakietowe z koszmarnie drogimi glowicami optoelektronicznymi jednorazowego uzytku to przypomina mi wciskanie czegos co niedlugo bedzie przeterminowane ze wzgledu na teramin przydatnosci do uzycia czy nas stac na kupno takich systemow ktore w 100% nie sa skuteczne bo rakietowa technika rosyjska nie stoi w miejscu oni juz wkrotce wprowadza do uzycia pociski ktorych <<zadna tarcza>> rakietowa nie bedzie w stanie zatrzymac to nie sa moje bajki ale fakty nawet oficjanie podaja juz na ten temat wypowiedzi ktos tu chyba chce nas na mine wprowadzic

 21. Rocco

  Najlepszy jest system Thales - MBDA i Izraelski system . Najważniejsza jest skuteczność . Co trupowi po pieniądzach.

 22. qwerty

  Uzupełnieniem PAC powinien być THEL...

 23. JA

  KUPIMY JAK ZWYKLE STARY ZŁOM Z USA A TAK ZWANY OFFSET W ICH WYKONANIU WIEMY JAK WYGLĄDAŁ PRZY ZAKUPIE F 16 .OBIECANKI CACANKI A.......

 24. Maniek

  Jakoś mam wrażenie że te chyba dobre dla nas wieści są w związku z sytuacją na Krymie. Czyżby USA przymierzało się nas dozbroić, żebyśmy byli bardzo poważną przeszkodą w mocarstwowych zapędach Rosji. Wszak agencja Stratfor już to sugerowała kilka lat temu żeby tak właśnie zrobić. Jeżeli USA pójdą tą właśnie drogą to już wiemy, że niedługo Wisła stanie się MEDAS'em, a helikoptery transportowe dla polski będą produkowane w Mielcu...

  1. volt

   Doświadczenie mówi, żeby obietnice Amerykanów traktować z dużą rezerwą.

 25. znalazł sie kolejny ignorant

  A może podłączyć się do tureckiego przetargu i wybrać chińską wersję systemu S-300 z kodami źródłowymi. Produkcją elementów podzielić się z Turkami i wspólnie z nimi rozwijać system?

Reklama