Siły zbrojne

Wielka Czerwona Jedynka przejęła dowodzenie w Poznaniu [WIDEO]

FOT. POR. KRZYSZTOF GONERA
FOT. POR. KRZYSZTOF GONERA

W środę w Poznaniu Amerykańska 1. Dywizja Piechoty przejęła dowodzenie wojskami USA rozmieszczonymi na wschodniej flance NATO w ramach operacji Atlantic Resolve. Słynna Wielka Czerwona Jedynka zastąpiła 4. Dywizję Piechoty.

W stolicy Wielkopolski znajduje się amerykański Element Dowództwa Misji (Mission Command Element - MCE) szczebla dywizyjnego dla wojsk USA operujących we wschodniej Europie. W ub. roku został przeniesiony do Poznania z Niemiec. MCE jest odpowiedzialny za dowodzenie i kierowanie 6 tys. żołnierzy, organizując szkolenia, operacje i międzynarodowe ćwiczenia z siłami sprzymierzonych krajów.

W uroczystości w Poznaniu wziął udział głównodowodzący Siłami Lądowymi USA w Europie gen. broni Christopher Cavoli. Podziękował żołnierzom 4. Dywizji Piechoty za dotychczasową służbę w ramach MCE w Niemczech i w Polsce.

Stojący na czele MCE zastępca dowódcy 1. Dywizji Piechoty gen. bryg. Richard R. Coffman poinformował w środę, że w Poznaniu stacjonować będzie ok. 200 żołnierzy. 1. Dywizja Piechoty pozostanie w stolicy Wielkopolski do 2020 roku.

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika powiedział dziennikarzom, że obecność MCE w Poznaniu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w Polsce i tej części świata. "Daje to też możliwość współpracy, współdziałania, wymiany poglądów, przyczynia się do doskonalenia jednostek, które są dyslokowane nie tylko w okolicy, ale i na terenie Polski. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że taka współpraca bardzo procentuje" – powiedział.

1.Dywizja Piechoty, "The Big Red One" (Wielka Czerwona Jedynka), ma długą tradycję, walczyła m.in. w Europie podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. W latach 1996-2006 stacjonowała w Wuerzburgu (Bawaria).

Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), której częścią jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić rotacyjną, trwałą obecność sił USA także w Europie, także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA. Kolejne zmiany następują tak, by nie było między nimi przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

W 2015 roku 4. Dywizja Piechoty utworzyła pierwsze Centrum Dowodzenia Dywizji (MCE) w ramach operacji Atlantic Resolve będące kwaterą pośrednią między Siłami Lądowymi USA a regionalnie rozmieszczonymi siłami amerykańskimi w ośmiu krajach Europy Środkowej: w Bułgarii, Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.

Amerykański element dowodzenia misją został w maju 2017 r. przeniesiony z Niemiec do Poznania. W ramach wzmocnienia wschodnich obrzeży NATO, w regionie rozmieszczono także wielonarodowe bataliony NATO. 

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.