Reklama

Wielka Brytania zwiększy potencjał artylerii rakietowej

Brytyjska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270B1.
Brytyjska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270B1.
Autor. GOV.UK

Wielka Brytania chce drastycznie zwiększyć posiadaną liczbę wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet rodziny M270. Część z nich będzie pozyskana poprzez ulepszenie obecnej floty, a pozostałe zostaną zakupione z USA.

Wielka Brytania posiada obecnie w aktywnej służbie około 26-29 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M270B1, które to wraz z pewną liczbą egzemplarzy znajdujących się w płytkiej rezerwie sprzętowej planuje się podnieść do standardu B2/A2 (łącznie 44 wyrzutnie). W międzyczasie Londyn przekazał 11 tego typu pojazdów Ukrainie we współpracy z Norwegią, która to oddała Brytyjczykom 11 wycofanych przed laty M270. Nie jest wiadome, ile obecnie tego typu wyrzutni jest obecnie w rezerwie z racji na duże prawdopodobieństwo używania ich jako zapasu części zamiennych na potrzeby własne i Ukrainy.

Reklama

Wiosną 2022 roku zapowiedziano dwukrotne zwiększenie posiadanej przez Wielką Brytanię floty M270, d dwa lata później określono to precyzyjniej na 76 lub nawet 85 wyrzutni. W kwestii zwiększenia liczby posiadanych wyrzutni pojawiały się informacje, że Londyn w tym celu chciał zakupić egzemplarze używane lub nawet wycofane z użytku przez inne kraje. Jednym z nich była wspomniana Norwegia, chociaż wiązało się to z odstąpieniem przez Brytyjczyków własnych wyrzutni na potrzeby Ukrainy. Oprócz tego zapewne wykorzystano wozy znajdujące się w rezerwie sprzętowej.Obecnie modernizacja ma być przeprowadzona na łącznie 61 brytyjskich M270, które zostaną podniesione do standardu A2.

    Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że z USA zostanie pozyskanych kolejnych 15 wyrzutni rakietowych M270 wraz z jednym wozem zabezpieczenia technicznego/pomocy technicznej (obecnie Wielka Brytania posiada osiem takich wozów). Umowa wykonawcza na te urządzenia ma zostać podpisana w roku bieżącym, a dostawa wszystkich 76 zmodernizowanych M270 ma zostać zrealizowana do końca 2029 roku. W ramach modernizacji wyrzutnie otrzymają m.in. nową, wyższą kabinę załogi, wzmocnione opancerzenie, poprawiona ma zostać ich ochrona przed minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi oraz zastosowane mają być nowe, kompozytowe gąsienice, które zmniejszą zużycie paliwa.

    Brytyjski wóz pomocy technicznej/zabezpieczenia technicznego RRV oraz wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270B1.
    Brytyjski wóz pomocy technicznej/zabezpieczenia technicznego RRV oraz wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M270B1.
    Autor. Cpl Ian Houlding/Wikipedia

    Wyrzutnia M270A2 jest napędzana nowym silnikiem o mocy 600 KM i wyposażona w zmodernizowaną skrzynię biegów. Nie jest jednak pewne, czy brytyjska wersja otrzyma tę samą jednostkę napędową. W ramach modernizacji wdrożony zostanie także nowy system kierowania ogniem, który umożliwi zunifikowanie M270 z pociskami rakietowymi stosowanymi w systemie M142 HIMARS, takimi jak GMLRS, GMLRS-ER i PrSM. W przypadku dwóch pierwszych Wielka Brytania podpisała umowę na ich zakup w ciągu 10 lat o wartości do 800 mln funtów. Zgodnie z wcześniejszymi planami, do 2035 roku ma zostać zakupionych tyle kolejnych wyrzutni, aby osiągnąć docelową liczbę 85 sztuk.

    Reklama

    M270 MLRS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu gąsienicowym zaprojektowana w połowie lat 70. i wdrożona do służby na początku kolejnej dekady. Efektory wystrzeliwane są z dwóch kontenerów transportowo-startowych mogących pomieścić łącznie 12 rakiet kal. 227 mm lub dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS-ER i PrSM (LRPF), które mają dysponować maksymalną donośnością odpowiednio 150-200 i 499 (lub więcej) kilometrów. W wariancie A0/A1 jednostkę napędową samobieżnej wyrzutni stanowi 8-cylindrowy silnik wysokoprężny Cummins VTA-903 o mocy 500 KM, który może rozpędzić ważący 25 ton pojazd do 64 km/h.

    M270 znajduje się na wyposażeniu aż 14 państw, w tym armii Stanów Zjednoczonych. US Army dysponuje około 220 wyrzutniami M270A1, stopniowo uzupełnianymi przez nowsze M270A2. Te ostatnie powstają poprzez przywrócenie do eksploatacji i modernizację starych wyrzutni w wersji M270A0. Docelowo powstanie 160 egzemplarzy najnowszego wariantu. Do standardu A2 będą też doprowadzane wyrzutnie M270A1. W Wielkiej Brytanii eksploatuje się z kolei M270B1, czyli o zbliżonych do M270A1 możliwościach bojowych (m.in. z modyfikacjami podwozia), modernizowany do wersji M270B2.

    Brytyjska wyrzutnia M270B1.
    Brytyjska wyrzutnia M270B1.
    Autor. MoD UK/Crown Copyright
    WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
    Reklama

    Komentarze (2)

    1. rED

      kolejnych 15 wyrzutni rakietowych M270 wraz z jednym wozem zabezpieczenia technicznego/pomocy technicznej (obecnie Wielka Brytania posiada osiem takich wozów). - Jest moc

    2. radziomb

      Anglia wie, ze w razie wojny z krajów NATO tylko USA dostarczą szybko duże ilości amunicji. To pokazała Wojna na Ukrainie i operacja Francuska w Libii chyba. Choć to może się teraz zmieni bo Europa pod naciskiem Trumpa się ogarnęła. Nie będzie już tyle socjalu ale za odbudujemy Armie i zapasy broni i Rosja nie wygra, choć to pare lat jeszcze potrwa.

    Reklama