Reklama

Siły zbrojne

Więcej Spike dla Niemiec

Fot. Bundeswehr/Sebastian Wilke.
Fot. Bundeswehr/Sebastian Wilke.

Niemiecki resort obrony zamówił w spółce EuroSpike GmbH, będącej joint venture Diehl Defence, Rafaela i Rheinmetalla kolejną partię wyrzutni i pocisków Spike-LR/LR2, zwanych lokalnie MELLS.

Jak czytamy w komunikacie Rheinmetalla, wartość zamówienia to około 88 mln euro, z czego przychody netto koncernu będą stanowić około 17 mln euro. Kontrakt stanowi realizację kolejnej części zawartej w 2019 roku umowy ramowej i dotyczy dostawy 82 wyrzutni typu ICLU (Integrated Command and Launch Units) oraz 666 pocisków rakietowych. Dostawy mają mieć miejsce w latach 2022-2024.

To już czwarta partia Spike, dostarczana niemieckim siłom zbrojnym. Poprzednia – trzecia – była zarazem pierwszą, zamówioną w ramach obecnej umowy ramowej i obejmowała ponad 100 wyrzutni przenośnych i 1500 pocisków, co wiązało się z osiągnięciem przez Rheinmetalla przychodów netto ponad 30 mln euro. Łącznie wspomniana umowa ramowa zawiera opcję na dostawy około 100 wyrzutni i „tysięcy” pocisków w latach 2024-2031 a jej pełne wykonanie może zapewnić Rheinmetallowi zamówienia o wartości przekraczającej 100 mln euro.

Niemiecki koncern podkreśla, że dostosował już BWP Marder do odpalania ppk Spike-LR/LR2, a obecnie trwają prace nad integracją z nimi nowych wozów Puma. Z kolei inny wykonawca pracuje nad dostosowaniem do ich wykorzystania wozów Wiesel, które wcześniej były uzbrojone w ppk TOW.

Budowane w ramach współpracy przemysłowej przez spółkę joint venture ppk Spike/MELLS stanowią jeden z filarów obrony przeciwpancernej Bundeswehry. Od kilku lat są używane operacyjnie, zastępując ppk Milan w różnych formacjach, w tym piechoty zmotoryzowanej i zmechanizowanej, powietrznodesantowych, a także inżynieryjnych. Pododdziały uzbrojone w ppk tego typu uczestniczyły w dyżurze bojowym sił natychmiastowego reagowania NATO, czyli tzw. szpicy (VJTF).

Po zrealizowaniu złożonych do chwili obecnej zamówień Niemcy (dwóch z omawianej umowy ramowej, jak i wcześniejszych, sfinalizowanych już kontraktów) powinni według dostępnych informacji dysponować ponad 300 wyrzutniami przenośnymi ppk Spike/MELLS i ponad 3 tys. pocisków. Prawdopodobne są kolejne zamówienia, zwłaszcza na pociski rakietowe, bo do służby będą wchodziły zmodyfikowane BWP Puma, dostosowane do odpalenia ppk Spike/MELLS z wykorzystaniem systemu kierowania ogniem.

Obok pocisków Spike, po wycofaniu ppk starszej generacji takich jak Milan i TOW, Bundeswehra będzie dysponować jeszcze co najmniej dwoma typami kierowanych rakiet przeciwpancernych: lekkim Enforcerem, pozyskiwanym w pierwszej kolejności dla jednostek specjalnych oraz ciężkim PARS 3 LR, przeznaczonym dla śmigłowców Tiger i mającym zastąpić na tych maszynach pociski typu HOT-3.

Reklama
Reklama

Komentarze