Reklama

Siły zbrojne

Więcej orłów w Polsce

Autor. Department of Defense/Twitter

Sześć amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-15 stacjonuje w Bazie Lotniczej w Łasku. Jest to już kolejna wizyta tych maszyn w Polsce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Departament Obrony USA poinformował na Twitterze, że w bazie w Polskiej bazie w Łasku działa sześć myśliwców wielozadaniowych USAF F-15 Strike Eagle z 48. Skrzydła Myśliwskiego w celu operacji odstraszania na wschodniej flance NATO.

48.Skrzydło Myśliwskie (48 FW), jest dołączone do Headquarters Air Command Europe i United States Air Forces in Europe (USAFE). Baza tych myśliwców znajduje się w RAF Lakenheath w Anglii. 48 FW, to jedyne skrzydło F-15 stacjonujące w Europie i składa się zarówno z samolotów F-15C/D Eagle, jak i F-15E Strike Eagle.

Reklama

Tydzień temu pojawił się komunikat dowództwa US Air Force Europe, że amerykańskie F-15 zastąpią stacjonujące w Łasku F-22 Raptor. Z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku amerykańskie samoloty działają w ramach misji NATO Air Shielding. Operacja Air Shielding ma stworzyć tarczę od państw bałtyckich po Morze Czarne, by zwiększyć zdolności do obrony terytorium państw członkowskich NATO, ich ludności i wojsk przed zagrożeniami z powietrza.

NATO Air Shielding to misja zwiększenia obecności sił powietrznych i obrony przeciwrakietowej włączonych w system kierowania i dowodzenia Sojuszu. W ramach tej operacji Stany Zjednoczone wysłały do Polski via Wielka Brytania sześć myśliwców piątej generacji F-22, które stacjonowały w Łasku.

F-15 zadebiutował na początku lat siedemdziesiątych i od tego momentu konstrukcja ta jest stale unowocześniana. W przeciągu wielu dekad powstało kilka wariantów, w tym przygotowane na eksport, pod wymagania konkretnego użytkownika: m.in. Izraela, Japonii (F-15J) i Arabii Saudyjskiej (F-15C/D/SA). W późniejszych latach dogłębnie modernizowano konstrukcję, doprowadzając do opracowania F-15E Strike Eagle a w ostatnich latach - F-15EX Eagle II. Nieustanny rozwój tego samolotu potwierdza tylko dość duże przywiązanie USAF do F-15 i wysoką elastyczność konstrukcji.

Najnowszym wariantem jest oparty na F-15E Strike Eagle - F-15EX Advanced Eagle. Dysponuje nowoczesnymi sensorami, w tym radarem AESA, a zawarte w nim rozwiązania dają możliwość fuzji (połączenia) danych i zobrazowania ich w sposób charakterystyczny dla myśliwców nowej generacji. Posiada też zintegrowany system walki elektronicznej. Jego architektura ma też zapewniać większe możliwości integracji nowoczesnych systemów uzbrojenia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Flaczki

    To sa maszyny dla Polski

    1. bc

      Dokładnie, 32szt z hipersonikami i AIM260.

    2. Paweł69

      Po jaka cholere nam 16 tonowa 2 silnikowa maszyna o zasiegu 4500km?? Jeszcze zeby jakiś morski akwen był do patrolowania to rozumiem ale nad Polska to on po 8 min lotu musi zawracać. Żaden europejski kraj nigdy f15 nie kupił . Jeśli już 2 silnikowy myśliwiec przewagi powietrznej to raczej Hornet na który kilka europejskich krajów się kiedyś zdecydowało. Obecnie po kontakcie na fa-50 jedynie dokupienie F16 lub f-35 ma jako taki sens. Wchodzenie w czwarty typ samolotu to absurd logistyczny

  2. Filemon19

    Podsumowując Janek Kolaszweski dowódca 5 go korpusu USA czyli pełne 4 brygady zażądał wsparcia całego skrzydła lotnictwa Fiu fiu fiu CZYLI nowe lotnisko USA w Polsce Dajmy mu Radom

Reklama