Reklama

Siły zbrojne

Więcej ciężkich Boxerów dla Bundeswehry?

Kołowy bojowy wóz piechoty Boxer z bezzałogowym systemem wieżowym RCT30.
Kołowy bojowy wóz piechoty Boxer z bezzałogowym systemem wieżowym RCT30.
Autor. KNDS

Niemieckie wojska lądowe mają rozważać pozyskanie niespełna 150 kołowych bojowych wozów piechoty Boxer wyposażonych w bezzałogowy system wieżowy RCT30. Wartość takiego kontraktu może wynieść 2 mld euro.

O potencjalnym pozyskaniu przez Bundeswehrę 148 kołowych transporterów opancerzonych Boxer w odmianie bojowego wozu piechoty z wieżą RCT30 pisał już w maju niemiecki serwis Hartpunkt. Wówczas autorzy sugerowali, że pojazdy te mogą zostać zakupione ze środków wydzielonych ze specjalnego funduszu o wartości 100 mld euro na wsparcie modernizacji technicznej Bundeswehry.

Reklama

Nowa transza pojazdów może otrzymać odmienny system wieżowy od tego dotąd kupowanego w australijskim oddziale koncernu Rheinmetall na potrzeby bojowych wozów rozpoznawczych (tudzież wsparcia ogniowego) o nazwie Schwerer Waffenträger Infanterie (pol. ciężki nośnik uzbrojenia piechoty). W miejsce załogowej wieży Lance 2.0 ma zostać zastosowany zdalnie sterowany (bezzałogowy) moduł uzbrojenia RCT30 znany niemieckim żołnierzom z BWP Puma. Co ciekawe, ten wariant Boxera ma zostać przekazany Ukrainie w nieokreślonej liczbie.

Zmiana wieży na mniejszą, bezzałogową, zajmującą mniej przestrzeni w kadłubie pojazdu, podyktowana ma być innymi zadaniami, które stałyby przed tą wersją Boxera. Pojazd pełniłby funkcję bojowego wozu piechoty, przewożąc pełnoprawny desant, a nie zapas amunicji, jak wariant australijski. Na niekorzyść proponowanego rozwiązania przemawia czas wprowadzenia do służby, a dokładniej konieczność wdrożenia i przebadania modyfikacji względem wozu z wieżą Lance 2.0. To może przełożyć się na termin realizacji potencjalnego kontraktu. Jeżeli zostałby zawarty w roku 2024, to dostawy zakończyłby się dopiero po 5 latach, w 2029 r. Z drugiej strony, wybór znanego, wdrożonego do służby systemu wieżowego RCT30 może być bezpieczniejszym rozwiązaniem od zakupu jeszcze innego modułu uzbrojenia lub modyfikacji systemu Lance. W konfiguracji z wieżą RCT30 Boxer ma ważyć 38,5 tony.

Kontrakt miałby zamknąć się w 2 mld euro i pozwolić Niemcom na wzmocnienie brygad sił średnich, dla których planuje się pozyskanie także kołowych armatohaubic RCH 155 (również na podwoziu KTO Boxer). Oprócz tego w jednostkach funkcjonować będą klasyczne kołowe transportery opancerzone oraz wozy specjalistyczne. Nie wiadomo, czy pozyskiwane z wieżą RCT30 pojazdy otrzymają podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (Spike LR2 niemieckiej produkcji).

Czytaj też

Co ciekawe, zainteresowanie tym wariantem ma wyrażać także Holandia, która chce pozyskać kołowe bojowe wozy piechoty z racji na niewystarczającą siłę ognia transporterów Boxer uzbrojonych w wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Jednak od maja nie pojawiły się kolejne doniesienia w tej sprawie.

Boxer to niemiecko-holenderski kołowy transporter opancerzony 8x8 opracowany i produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego wchodzą koncerny KNDS Deutschland (dawniej KMW) i Rheinmetall. Uzbrojenie główne w wariancie KTO stanowi granatnik automatyczny GMG kal. 40 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm umieszczony w zdalnie sterowanym module uzbrojenia lub na obrotnicy. W przypadku wariantu bojowego wozu piechoty lub bojowego wozu rozpoznawczego uzbrojenie główne umieszczone jest w systemie wieżowym Lance. Może stanowić je armata automatyczna 30 lub 35 mm. Inną możliwością jest montaż zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia RCT30 z armatą automatyczną kal. 30 mm.

Kołowy bojowy wóz piechoty Boxer z bezzałogowym systemem wieżowym RCT30.
Kołowy bojowy wóz piechoty Boxer z bezzałogowym systemem wieżowym RCT30.
Autor. KNDS

Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 o mocy 710-805 KM (w zależności od wariantu nośnika). Pozwala on na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km. Z racji na modułową budowę Boxer może zostać przystosowany do roli wozu dowodzenia, pojazdu ewakuacji medycznej czy bojowego wozu piechoty. Boxery wielu wersji znajdują się na stanie sił zbrojnych takich krajów jak Niemcy, Holandia, Litwa, Australia i Wielka Brytania, zaś w przyszłości do ich grona dołączy m.in. Algieria.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama